При зниженні гемоглобіну, ми відчуваємо слабкість, швидко втомлюємося. Чому так відбувається і як виправити ситуацію?

Що таке гемоглобін?

Людська кров складається з плазми і клітин: еритроцитів (червоні кров’яні тільця) і лейкоцитів (білі кров’яні тільця). Еритроцити переносять кисень, без якого не можуть існувати клітини, а лейкоцити захищають організм від шкідливих мікроорганізмів.

В еритроцитах присутній залізовмісний білок – гемоглобін. У його структурі є іон заліза, який при з’єднанні з киснем робить нашу кров червоною. Переміщаючись по кровоносній системі через легені, залізо вступає в з’єднання з киснем і доставляє його у всі частини тіла. Слідуючи в зворотному напрямку, гемоглобін забирає з клітин вуглекислий газ і несе його по венах до легень.

Який нормальний рівень гемоглобіну?

Показання рівня гемоглобіну для чоловіків і жінок дещо відрізняються.

· Чоловіча норма: 130-170 г / л
· Жіноча норма: 120-150 г / л

Чим загрожує низький рівень гемоглобіну?

Якщо рівень гемоглобіну низький, тканини і органи починають страждати від нестачі кисню. Такий стан називають недокрів’ям або залізодефіцитною анемією.

Ознаки анемії:

 • Слабкість
 • Блідість
 • Головний біль
 • Запаморочення
 • Сонливість
 • Шум в серці
 • Задишка
 • Постійно холодні руки і ноги
 • Непритомність

Крім того, при недокрів’ї можуть бути такі прояви, як тріщини на губах, різка м’язова слабкість, випадання волосся, ламкість нігтів і пристрасть до особливих запахів, які іншим людям здаються неприємними.

Чому знижується гемоглобін?

· Причиною зниження гемоглобіну найчастіше є дисфункціональні маткові кровотечі при гормональній перебудові організму, крововтрати при пологах і операціях.

· Неправильне харчування і стрес також можуть стати причиною залізодефіцитної анемії. У групу ризику, зокрема, потрапляють люди, які постійно вдаються до дієт для схуднення.

· Залізодефіцитна анемія може розвинутися і внаслідок порушення процесу всмоктування заліза в кишечнику. Подібний стан виникає при хронічному Ентре (запалення товстої кишки), а також після операції на кишечнику, в ході якої частина кишечника видаляється.

· Низький рівень гемоглобіну може бути вродженим станом і нерідко спостерігається у людей похилого віку.

Як відновити рівень гемоглобіну?

Як відновити рівень гемоглобіну?«Для того щоб підвищити гемоглобін, введіть в раціон м’ясні продукти нежирних сортів. Вживайте якомога більше свіжих соків, особливо – гранатовий. Збільште час перебування на свіжому повітрі », – говорить лікар-терапевт А.В.Максіменко.

Поповнювати запаси заліза в організмі також допоможуть:

 • Риба (у тому числі ікра)
 • Яйця
 • Молочні продукти
 • Цілісні крупи

Для того щоб організм легко сприймав білок, його потрібно поєднувати з вуглеводами, що містяться в овочах і фруктах. Додавайте в салати більше петрушки і кропу. Пийте менше кави та чаю. У них містяться речовини, які вимивають залізо з організму. Така дієта допоможе заповнити дефіцит заліза і підвищити гемоглобін.

Однак якщо низький гемоглобін зберігається протягом довгого часу, це означає, що захворювання сформувалося, тоді однієї дієти недостатньо. У цьому випадку дефіцит заліза заповнюють за допомогою лікарських препаратів.

Медикаментозне лікування

На сьогоднішній день існує безліч препаратів заліза, які відновлюють рівень гемоглобіну. Однак при прийомі таблеток можливі неприємні побічні дії з боку шлунково-кишкового тракту, такі як: нудота, блювання, пронос. Тому часто для лікування залізодефіцитної анемії призначають ін’єкції.

При лікуванні дуже важливо дотримуватися дозування, оскільки надмірна кількість заліза в організмі може викликати іншу неприємну хворобу – гемосидероз. Саме тому приймати ліки заліза самостійно не рекомендується.

Пам’ятайте, що заробити анемію не так важко, а підвищувати гемоглобін – куди складніше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АПЛАСТИЧНА АНЕМІЯ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

ЗАХВОРЮВАННЯ КРОВІ І ЇХ ЛІКУВАННЯ