Анемія розвивається не тільки при дефіциті заліза, а й при нестачі ряду вітамінів. Збалансоване харчування, багате всіма необхідними вітамінами і мінералами, буде надійною профілактикою анемії.

У перекладі з грецької мови анемія означає «без крові». Так, анемія розвивається при рясних кровотечах, однак найчастіше причиною цієї поширеної недуги є брак червоного пігменту гемоглобіну, який переносить кисень.

При занадто низькому рівні гемоглобіну тканини відчувають кисневий голод. У силу цієї обставини не виробляється достатньо енергії, що призводить до відчуття втоми, блідості, задишки, запаморочень і навіть депресії.

Про залізодефіцитну анемію чули багато хто, проте мало хто знає, що анемія може бути викликана і браком інших біологічно активних речовин.

Анемія і дефіцит вітаміну В6

Недостатнє надходження в організм піридоксину (вітаміну В6) може стати причиною розвитку анемії, яка не лікується препаратами заліза. Найчастіше причини цієї анемії залишаються нерозпізнаними, і іноді вона може тривати роками. Стан таких пацієнтів настільки погіршується, що іноді їм потрібне переливання крові. При введенні в організм вітаміну В6 стан таких хворих суттєво покращується.

Підступність В6-дефіцитної анемії в тому, що при нестачі вітаміну В6 підвищується засвоєння заліза, що може заподіяти організму шкоди, особливо якщо хворий додатково приймає препарати заліза, припускаючи, що у нього залізодефіцитна анемія.

Анемія

В12-дефіцитна анемія

Поширеною є і В12-дефіцитна анемія, яка розвивається при нестачі вітаміну В12 (ціанкобаламін). Оскільки в печінці існує великий запас ціанкобаламіну, то перші симптоми анемії хворий може відчути через роки після припинення надходження вітаміну В12 в кров.

Дефіцит фолієвої кислоти

Недостатнє надходження в організм фолієвої кислоти також є причиною розвитку анемії, особливо у вагітних жінок, осіб із зниженою кислотністю шлунка та дітей, що перехворіли інфекційними захворюваннями.

Анемія, викликана нестачею фолієвої кислоти, може виражатися запальними процесами на губах і мовою, іноді сіруватою пігментацією шкіри.

Дефіцит вітаміну Е

Оскільки вітамін Е сприяє засвоєнню заліза і утворенню гемоглобіну, то при його недостачі (так само як і при нестачі заліза) розвивається залізодефіцитна анемія. Крім того, при дефіциті вітаміну Е відбувається окислення жирних кислот клітинних мембран, що призводить до руйнування клітин, в тому числі і червоних кров’яних тілець, що тільки підсилює анемію.

Залізодефіцитна анемія

Раціональне харчування для профілактики анемії

Як ви розумієте, для профілактики анемії важливо раціональне і збалансоване харчування, багате всіма перерахованими вище вітамінами і мінералами.

Вітаміни групи В у великих кількостях містяться в злаках. Краще вживати в їжу неочищене насіння, оскільки найбільша кількість вітамінів зосереджена в лушпинні.

Для того щоб уникнути розвитку В12-дефіцитної анемії, слід вживати в їжу м’ясо, оскільки воно є основним джерел вітаміну В12. У менших кількостях цей вітамін міститься в кисломолочних продуктах, яйцях і деяких грибах.

Для запобігання дефіциту фолієвої кислоти необхідно вживати достатню кількість сирих овочів і фруктів. Щодня лікарі рекомендують з’їдати до 600 г овочів і 300-400 г фруктів.

Основним джерелом вітаміну Е є рослинна олія, горіхи, гарбузове насіння і морепродукти.

Є припущення, що розвитку анемії сприяють різні хімікати, застосовувані в сільському господарстві, зокрема, інсектициди. По можливості намагайтеся купувати органічні продукти харчування, які позбавлені шкідливих хімікатів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АПЛАСТИЧНА АНЕМІЯ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

НИЗЬКИЙ ГЕМОГЛОБІН: ЩО РОБИТИ?

ЗАХВОРЮВАННЯ КРОВІ І ЇХ ЛІКУВАННЯ