Артрит гомілковостопного суглоба – це запалення суглоба, який з’єднує стопу та гомілку. Як і інші артрити стопи і суглобів ніг, гомілковостопний артрит виникає зазвичай через постійне навантаження на нижні кінцівки. Адже наші стопи витримують вагу всього тіла і постійно рухаються. Ноги частіше інших частин тіла страждають від травм (навіть звичайний вивих може стати причиною початку або прогресування запалення суглобів). Суглоб також може просто зношуватися з віком. Чи не тому, артрит найчастіше турбує людей похилого віку? Хоча останнім часом цього захворювання стрімко молодшає: його діагностують навіть у дітей. Про те, чому виникає артрит гомілковостопного суглоба, як вчасно помітити його ознаки, чи легко його діагностувати і лікувати, читайте в цій статті.

Симптоми артриту гомілковостопного суглоба

Розпізнати артрит суглобів буває досить непросто. Наприклад, невеликий набряк, слабкий біль і підвищення температури навколо гомілковостопного суглоба можна легко сплутати зі звичайною втомою ніг в кінці складного дня.

Зазвичай пацієнти звертаються до лікаря, коли їх вже долає постійна слабкість, підвищується температура тіла, а біль посилюється настільки, що стає неможливо ходити.

Простіше помітити гостру форму артриту гомілковостопного суглоба, оскільки тоді симптоматика яскравіше виражена, набряк розвивається швидко. Іноді в місці локалізації запалення з’являється почервоніння, що найчастіше свідчить про гнійний артрит.

А ось хронічна форма артриту може протікати практично непомітно: хто стане звертати увагу на невелику ранкову скутість і тугорухливість суглобів, які проходять вже через годину? І в той же час, якщо цей симптом відвідує все частіше, варто було б звернутися до лікаря, хоча б для того, щоб виключити артрит. Також відомо, що артрит приходить з холодами: саме в цей час найпростіше помітити перші ознаки захворювання.

Особливо уважними до будь-яких хворобливих відчуттів в суглобах гомілковостопної частини ноги (навіть якщо суглоби ниють при переміні погоди), варто бути пацієнтам, які хворіють на системний червоний вовчак, подагрою, хворобою Бехтерева, а також артритами інших частин тіла.

Ігнорування цього захворювання може призвести до багатьох ускладнень – деформації стопи і інвалідності. За якихось два роки гомілковостопний суглоб може повністю зруйнуватися. Щоб цього не сталося, лікування артриту гомілковостопного суглоба має бути своєчасним.

артрит гомілковостопного суглоба лікування

Причини артриту гомілковостопного суглоба

Оскільки наш організм – єдина система, всі проблеми зі здоров’ям взаємопов’язані. Ожиріння, порушений обмін речовин, гормональний збій, погані показники стану імунітету, переохолодження, алергія і плоскостопість автоматично відправляють людини в зону ризику розвитку артриту гомілковостопного суглоба.

А якщо додати до всього шкідливі звички, незручне взуття, спадковий фактор і певний рід занять (наприклад, балет або футбол) – виходить і зовсім повний артрит-набір.

Нерідко причиною хвороби є інфекційне захворювання, наприклад, гострий і хронічний тонзиліт, кишкова, урогенітальна інфекція (в т.ч. статеві інфекції) і навіть грип. Також може статися зараження суглоба гонококком, хламідіями або спірохетою через їх потрапляння в кров або лімфу.

У разі виразкової хвороби шлунку, склеродермії та інших аутоімунних процесів: коли організм атакує сам себе, артрит може бути супутнім побічним захворюванням, що вимагає окремого підходу до лікування. Те ж саме стосується подагри, ревматизму і ознак псоріазу та парапсоріаз, – вони можуть спровокувати артрит гомілковостопного суглоба та інші запальні реакції в організмі.

Для класифікації артриту гомілковостопного суглоба в залежності від причин захворювання існують окремі терміни: подагричний і ревматоїдний артрити, періартрит, реактивний, травматичний і посттравматичний артрити.

Ревматоїдний артрит. Поширене системне запальне захворювання вражає багато суглобів, в тому числі гомілковостопний. Ревматоїдний артрит виникає через перенесену інфекцію, також велику роль грає генетична схильність.

Періартрит. Це запалення сухожиль в місці їх кріплення кістки. Періартрити є провісниками дегенеративних процесів, в тому числі артрозу.

Травматичний артрит. Цей тип артриту виникає на тлі розтягнень, вивихів, ударів і закритих травм. Якщо відбувається крововилив в навколосуглобові сумки, це викликає запалення і / або нагноєння.

Посттравматичний артрит. Захворювання суглоба, викликане механічним пошкодженням суглобових тканин, сухожиль і зв’язок. Посттравматичний артрит виникає внаслідок популярних спортивних травм, схильні до нього і моделі (через ходьбу на високих підборах).

Подагричний артрит. Збільшення рівня сечової кислоти в крові на тлі порушеного обміну речовин може виникати через шкідливі звички (наприклад, зловживання алкоголем).

Реактивний артрит. Запалення суглобів, викликане інфекційними захворюваннями носоглотки, шлунково-кишкового тракту і сечостатевих шляхів.

артрит гомілковостопного суглоба

Діагностика артриту гомілковостопного суглоба

Діагностика артриту гомілковостопного суглоба неможлива без професійного медичного огляду ревматолога або терапевта і додаткових клінічних методів діагностики хворого. Тому після того, як лікар проведе огляд з пальпацією і уважно вислухає скарги пацієнта, він направляє його на рентген, УЗД і / або комп’ютерну томографію.

Також знадобляться деякі лабораторні аналізи, такі як біохімічний і імуноферментний аналізи крові, мікроскопія сечі, а також ті обстеження, які допомагають встановити причину артрозу (наприклад, ревматоїдний фактор) або виключити подібні діагнози. У деяких випадках не вдається обійтися без артроскопії.

Рентген при артриті гомілковостопного суглоба дозволяє не тільки підтвердити діагноз, але і виявити, наскільки сильно прогресує хвороба. Гнійні накопичення, ерозія, різні ущільнення, зменшення суглобової щілини і початок процесу деформації теж добре видно на рентгенівських знімках.

Ультразвукове дослідження і МРТ гомілковостопного суглоба дозволяють більш точно визначити місце локалізації запалення, виявити навіть невеликі патології в суглобових тканинах, хрящі і зв’язках. Також за допомогою цих сучасних методів можна спрогнозувати подальший перебіг хвороби.

Лабораторні дослідження дозволяють встановити точну причину розвитку артриту гомілковостопного суглоба.

Артроскопія – це додатковий метод діагностики, під час якого використовується артроскоп – апарат, який дозволяє зазирнути всередину суглоба для постановки точного діагнозу. Незважаючи на невеликі розміри інструменту, це хірургічний метод і застосовується він виключно в рідкісних і складних випадках.

Лікування артриту гомілковостопного суглоба

Діагноз «артрит гомілковостопного суглоба» передбачає зміну способу життя. В першу чергу це торкається рухової активності людини. Наприклад, спортсменам і фізично активним людям рекомендується залишити тренування і силові навантаження. Деякий час може знадобитися постільний режим. Для обмеження рухів і щоб уникнути ударів гомілковостопного суглоба використовуються еластичні бинти.

Не варто боятися милиць або тростини: при лікуванні артриту вони використовуються в якості допоміжних засобів.

Згодом, вже після перших результатів лікування і настання ремісії, рухова здатність пацієнта відновлюється за допомогою лікувальної гімнастики при артриті суглобів, масажу і засобів фізіотерапії. Деякі лікарі також рекомендують подбати про раціон харчування: в якості додаткової терапії необхідно дотримуватися спеціальної дієти при артриті. Для швидкого одужання і ефективного відновлення гомілковостопного суглоба необхідно придбати спеціальні устілки або ортопедичне взуття з опуклою підошвою, яка не гнеться. Однак перед покупкою потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем.

Консервативні методи лікування артриту гомілковостопного суглоба включають прийом болезаспокійливих, антибіотиків (якщо причина артриту – бактерії), наприклад, тетрациклін або тетрациклінову мазь, левоміцетин, протизапальні нестероїдні препарати, таких як диклофенак-гель, аспірин, вольтарен емульгель, а також хондропротектори. Всі ці медикаментозні засоби підбираються лікарем індивідуально, з урахуванням причин захворювання.

Якщо артрит гомілковостопного суглоба дав ускладнення у вигляді деформацій суглобів, розвинувся синовит або артроз, необхідне оперативне хірургічне втручання. Це може означати невелику операцію з усунення кровотечі, видалення гною, зрощення або ж протезування суглобів.

Останнім часом хірурги проводять всім, хто цього потребує, ендопротезування гомілковостопного суглоба. Особливо часто в лікарні звертаються потерпілі з травмами гомілковостопного суглоба. Операція має на увазі видалення хряща з субхондральним шаром кістки і встановлення індивідуально підібраних компонентів ендопротеза. Післяопераційний період у лікарні триває близько п’яти днів. Ще місяць знадобиться носити гіпс.

Сучасні матеріали протеза забезпечують мінімальне тертя об кістку, і все ж після операції хода пацієнта змінюється.

Артрит гомілковостопного суглоба – захворювання, що вимагають особливого підходу і уваги з боку лікарів і самого пацієнта. У разі запальних захворювань суглобів не може бути й мови про народні методи лікування в якості основної терапії. Тільки комплексний підхід з використанням якісних медикаментів, фізіотерапії, ЛФК, відповідного харчування і суворе дотримання рекомендацій лікаря допоможуть вчасно і назавжди позбутися від артриту гомілковостопного суглоба і без хірургічного втручання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АРТРИТ ПЛЕЧОВОГО СУГЛОБА

АРТРИТ ЛІКТЬОВОГО СУГЛОБА

ЯК РОЗПІЗНАТИ АРТРИТ СУГЛОБІВ