Ревматоїдний артрит викликає запалення , біль і припухлість суглобів. Стійке запалення з часом може призвести до пошкодження порушених суглобів.

Що таке ревматоїдний артрит ?

Артрит – це запальне захворювання суглобів. Ревматоїдний артрит ( РА) є поширеною формою артриту. ( Існують і інші види артриту ) . РА може розвинутися в будь-якому віці , але частіше за все починається після сорока років. Слід зауважити , що РА приблизно в три рази частіше зустрічається у жінок , ніж у чоловіків.

Що викликає ревматоїдний артрит ?

РA вважається аутоімунним захворюванням. Зазвичай імунна система виробляє антитіла , які атакують чужорідні віруси , бактерії та інші мікроорганізми. У людей, страждаючих аутоімунними захворюваннями , імунна система починає виробляти антитіла проти власних клітин. Поки не зрозуміло , чому деякі люди мають тенденцію до розвитку таких захворювань. При РА , формуються антитіла проти синовіальної оболонки (тканини , яка оточує кожен суглоб ) . Це провокує запальний процес всередині і навколо уражених суглобів. З часом запалення може призвести до пошкодження суглобів , хрящів , і частини кістки поблизу суглоба .

Які суглоби страждають при ревматоїдному артриті ?

Найбільш часто вражаються дрібні суглоби пальців , зап’ястя , щиколоток . Однак можуть бути порушені будь-які інші суглоби. Досить часто вражаються коліна . Рідше – стегна , плечі , лікті , шия. Майже завжди суглоби уражаються симетрично. Так , наприклад , якщо болять суглоби на правій руці , страждають ті ж самі суглоби на лівій руці.

Які симптоми ревматоїдного артриту ?

Основними симптомами РА є біль і скутість уражених суглобів. Жорсткість , як правило , спостерігається вранці або після того як ви відпочили. Запалення викликає набряк навколо уражених суглобів.

Інші симптоми

При РА також бувають позасуглобні симптоми , причини яких до кінця не вивчені :

 • Приблизно в одному з чотирьох випадків у пацієнтів утворюються маленькі безболісні вузлики. Зазвичай на шкірі над ліктями і передпліччя . Як правило , такі вузлики не завдають шкоди.
 • Ймовірно виникнення запалення навколо сухожилля. Це відбувається тому , що тканина, яка покриває сухожилля схожа на синовіальну оболонку навколо суглобів.
 • Анемія і втома.
 • Лихоманка , нездужання , втрата ваги і м’язові болі.
 • У деяких випадках , запалення поширюється і в інші частини тіла , наприклад , легені, серце , кровоносні судини або очі. Такі випадки зустрічаються рідко , але , якщо трапляються , то можуть викликати різні симптоми і проблеми , іноді суттєві .
Як діагностується ревматоїдний артрит ?

Поява перших болів у суглобах не завжди означає , що у вас РА . Існує безліч інших причин, що провокують подібні частки . До того ж немає жодного тесту , який діагностує ранній РА з 100% гарантією . Проте , діагноз РА ставиться лікарем на основі наступної комбінації чинників:

 • Типові симптоми – як описано вище.
 • Аналіз крові . Загальний тест , щоб перевірити наявність білка в крові (ревматоїдний фактор).
 • Рентген рук і ніг. Може показати ранні пошкодження суглобів , що характерні для РА .

Деякі супутні захворювання і можливі ускладнення

Супутні захворювання

Ризик розвитку деяких інших захворювань у людей з РА вище. До них відносяться:

 • Серцево-судинні захворювання ( такі як стенокардія , інфаркт та інсульт) , анемія , інфекції і остеопороз ( витончення кісткової тканини).
 • Деякі з препаратів , що використовуються для лікування РА , пригнічують імунну систему. Це може бути фактором підвищеного ризику розвитку інфекцій.
 • Стероїдні лікарські засоби підвищують ризик розвитку остеопорозу.
Інші ускладнення

Інші ускладнення , які можуть виникнути при РА , включають в себе:

 • Кистьовий тунельний синдром . Відносно поширене ускладнення . Може викликати біль , поколювання й оніміння в частині руки.
 • Розрив сухожилля. Зустрічається рідше (зокрема , сухожилля на задній стороні пальців) .
 • Цервікальна мієлопатія . Рідкісне , але серйозне ускладнення РА . Обумовлено вивихом суглобів у верхній частині хребта.
Важливість ранньої діагностики та лікування

Якщо лікар підозрює , що у вас є РА , вас , як правило , повинні направити до вузького спеціаліста , ревматолога , для уточнення діагнозу і призначення правильного лікування. Дуже важливо почати лікування якомога раніше , відразу після появи симптомів. Негайне лікування необхідно тому , що збиток, який заподіюється захворюванням , незворотній. Саме тому дуже важливо почати лікування якомога раніше , і звести до мінімуму або навіть запобігти будь-які пошкодження суглобів.