Артрит плечового суглоба – ще одна поширена хвороба суглобів, яка може вразити акроміально-ключичний і / або лопатко-торакальний суглоби. Обидва суглоба є дуже важливими в руховій активності людини, оскільки порушення роботи плеча позначається на працездатності не тільки всієї руки, але і організму в цілому. А якщо врахувати, скільки важких предметів щодня «випадає на наші плечі», ігнорувати артрит плечового суглоба і зовсім не вийде. І не варто, адже запалення суглобів може призвести до інвалідності. Що б цього не сталося, розглянемо основні симптоми, причини і методи діагностики артриту плеча, а також основні методи лікування цього захворювання.

Причини артриту плечового суглоба

Знос суглобових тканин, поганий кровообіг і інші вікові проблеми раніше вважалися основними каталізаторами артриту суглобів. Але артрит вже давно не вважається хворобою похилого віку. Перша причина – сучасний сидячий спосіб життя, а друга – травми від надмірних фізичних навантажень. Якщо задуматися, все логічно: наприклад, молода людина після виснажливого дня роботи за комп’ютером ввечері добирається до тренажерного залу, зрозуміло, він приступає до інтенсивного силового тренування. Ще не розігріті м’язи і суглоби часто не витримують такого навантаження, через що трапляються суглобові і м’язові травми. А травма – це один з вирішальних факторів розвитку запальних процесів (артриту) в суглобових хрящах і навколосуглобових тканинах. А якщо додати супутні фактори – переохолодження, інфекційні захворювання (в т.ч. статеві інфекції), алергію, а також інші захворювання суглобів, ризик розвитку артриту плечового суглоба збільшується вдвічі.

Симптоми артриту плечового суглоба

Проблема артриту плечового суглоба в тому, що він довгий час може не мати яскраво виражених симптомів. Тому багато пацієнтів пропускають перші стадії розвитку захворювання і звертаються до лікаря, коли біль в суглобах стає неможливо терпіти. І тільки самі уважні до будь-яких змін у своєму організмі можуть помітити легку скутість і слабкий ниючий біль в плечовому суглобі, особливо в ранковий час і «на погоду». Це і є перша ознака.

На першій стадії артриту дискомфорт в плечі проходить досить швидко і ми можемо довгий час не здогадуватися, що хворіємо.

Яскраво виражений біль при плечовому артриті може з’явитися, якщо занадто сильно навантажувати хворий суглоб, а в міру прогресування хвороби вона стає постійною і посилюється вночі.

Якщо запалюється лопатко-торакальний суглоб, біль локалізується в задній частині плеча, якщо акроміально-ключичний – в передній. В обох випадках плече навіть при найменших рухах болить з усіх боків, в результаті людина усвідомлено намагається менше рухатися, щоб не завдавати собі шкоди.

На перших стадіях артриту теж може відчуватися тугорухомість суглоба. Пацієнт може відчувати себе повністю здоровим, поки йому не знадобиться дістати що-небудь з верхньої полиці. У такі моменти суглоб дуже часто сковує, а при спробі підняти руку можна почути, як хрустять суглоби або крепітацію (клацання).

І коли запалення вражає все більше ділянок плечового суглоба, може з’явитися набряк, почервоніння шкіри, підвищення температури, загальна слабкість і контрактура суглоба. Це означає, що артрит плечового суглоба прогресує, а значить, зволікати більше нікуди. Щоб уникнути деформації, його потрібно негайно почати лікувати.

Діагностика артриту плечового суглоба

Щоб розпізнати артрит суглобів, одного огляду недостатньо. Після обстеження з пальпацією і опитування для отримання загальної картини скарг, пацієнта обов’язково направляють на додаткові методи діагностики.

  1. Рентген. Рентгенівський знімок допоможе розглянути місце локалізації артриту, спрогнозувати його розвиток і оцінити ступінь ураження. Також в суглобі можуть перебувати сторонні включення, які добре видно при якісній цифровій рентгенографії. За знімком можна визначити звуження суглобового простору, деформацію кісток і утворення кісткових наростів (остеофітів). За допомогою цього методу також виключаються (або підтверджуються) пухлини, перелом плеча, вроджені патології та ін.
  2. УЗД. Ультразвукове дослідження дозволяє визначити кількість пошкоджень в суглобі і подивитися, чи немає пошкоджень синовіальна оболонка.
  3. Лабораторні дослідження. Аналіз крові та аналіз сечі допомагають встановити причину артриту плечового суглоба (бактеріальні інфекції та ін.).
  4. Артроскопія. Артроскопія суглоба – малоінвазійний метод втручання з метою точної діагностики внутрішньосуглобових змін і їх лікування.
Лікування артриту плечового суглобу

Лікування плечового артриту включає прийом хондропротекторів, протизапальних нестероїдних препаратів і знеболюючих засобів, лікувальну гімнастику і вправи при артриті та фізіотерапію. Не буде зайвим відкоригувати раціон і деякий час дотримуватися дієти і правильного харчування при артриті.

Головне завдання лікування – вгамувати біль, зняти запалення і встановити ушкоджений суглоб, якщо це не вдається у зв’язку з ускладненнями або запущеною формою артриту, можливо також хірургічне втручання.

Хірургія вважається радикальним заходом лікування і навіть під час операції лікарі намагаються зберегти суглоб.

В особливо складних випадках використовується геміартропластика – верхню частину плечової кістки руки замінюють на протез, або ж проводять повну артропластику, як часто буває при артрозі плечового суглоба.

Для лікування артриту акроміально-ключичного суглоба також використовується хірургічний метод резекції без використання імплантанта (вирізається частина кістки вирізається, а отриманий простір просто зарубцьовується).

На щастя, сучасна хірургія в більшості випадків дозволяє зробити ці процедури без побічних ефектів: в результаті робота суглоба повністю відновлюється, а пацієнт, повністю вилікувавшись від артриту плечового суглоба, повертається до звичайного життя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АРТРИТ ЛІКТЬОВОГО СУГЛОБА

АРТРОЗ І АРТРИТ: У ЧОМУ РІЗНИЦЯ