Назви цих захворювань суглобів співзвучні , але супроводжуючі їх симптоми , патологічний процес і лікування відрізняються .

При артрозі і артриті відбувається ураження суглобів. Але якщо артроз зачіпає тільки суглоби , то артрит передбачає наявність запалення у всьому організмі. Можливі причини запалення – інфекції , порушення в роботі імунної системи або в обміні речовин , тому при артриті часто страждають внутрішні органи.

Артроз і артрит відрізняються характером болю і дискомфорту при рухах , супутніми симптомами і віком пацієнтів.

Що таке артроз і артрит

Артроз (правильніша назва – остеоартроз ) – хронічне захворювання суглобів , при якому відбувається їх поступова деформація . Його причиною є ураження хрящової тканини суглобових поверхонь.

Симптомами артрозу є сильний біль у суглобі і зниження його рухливості. У запущених випадках суглоб стає нерухомим.

Найчастіше артроз розвивається у людей від 45 років і старше , хоча зустрічається і у більш молодих. Розвитку артрозу більш схильні жінки і люди з вродженим захворюванням кісток і суглобів (генетичний фактор) , а також ті , хто має надлишкову вагу або переніс операцію на суглобах , травми суглобів ( придбаний фактор). Артроз може бути первинним і вторинним. У першому випадку хвороба є наслідком порушення процесів регенерації клітин хряща , викликаного поганим кровопостачанням або харчуванням тканин суглобів. Вторинний артроз розвивається в раніше ураженому суглобі ( наприклад , якщо суглоб постраждав через травми) . При артрозі запалення в суглобах може виникнути пізніше і бути непостійним .

За статистикою , 10-15 % жителів Землі хворіють артрозом .

Артритом називають групу захворювань суглобів. Артрит являє собою запальний процес в суглобах , який має травматичну , інфекційне або дистрофічне походження .

Артрит супроводжується болями в суглобі (особливо під час руху) , можливе обмеження рухливості. Нерідко суглоб припухає , змінює форму , шкіра над суглобом червоніє. Однак за запальним процесом в суглобах при артриті ховається запалення у всьому організмі. Тому при артриті часто страждають печінка , серце , нирки.

Як правило , захворювання починається у віці до 40 років. Артритами хворіють близько 2 % людей у світі.

Як відрізнити артроз від артриту

Розглянемо , як проявляють себе симптоми захворювання суглобів при артрозі і артриті.

Біль . При артрозі біль проявляється , як правило , тільки під час руху і сильному навантаженню . Спочатку він не дуже сильний , тому людина часто не звертає на нього уваги , що посилює хворобу . У міру розвитку артрозу біль проявляється при невеликому навантаженні і навіть у стані спокою , але стихає , якщо людина займає зручне положення.

Хрускіт . Цей симптом характерний для артрозу . Він виникає через руйнування хрящового прошарку і тертя кісток. Хрускіт супроводжується специфічним звуком – грубим і сухим . Цей звук стає сильнішим у міру розвитку артрозу .

Зниження рухливості суглоба. Якщо суглоб вражений артрозом , він зменшує амплітуду рухів. При артриті скуті суглоби або все тіло.

Деформація суглоба. При артрозі суглоб поступово деформується. При загостренні може виникати припухлість , яка супроводжується ниючий болем . При артриті запалений суглоб також деформується , але при цьому виникає припухлість і почервоніння , при натисканні відчувається гострий біль , можуть з’являтися вузлики. Місце запалення на дотик гаряче .

Показники аналізу крові. Як правило , артроз не впливає на показники клінічного аналізу крові. А от при артриті істотно підвищується ШОЕ. Підвищення кількості лейкоцитів говорить про наявність в організмі інфекційно-запального процесу.

При артритах біохімічний аналіз крові демонструє підвищення маркерів запалення , а при артрозі ці показники залишаються в нормі.

Локалізація . Найчастіше артроз вражає колінні і тазостегнові суглоби , суглоби великих пальців ніг. Рідше страждають гомілковостопні суглоби і суглоби пальців рук верхніх фаланг.

Скутість кистей рук вранці є одним із симптомів ревматоїдного артриту. Припухання і запалення суглобів в підставі пальців рук може говорити про ревматоїдному або псоріатичному артриті. Ймовірною ознакою артриту є запалення одного , а , особливо , двох променевозап’ясткових суглобів.

Інші можливі ознаки артриту – почервоніння і припухлість хоча б одного пальця на руці і нозі ; найсильніша біль у великих пальцях ніг , колінних або гомілковостопних суглобах , яка супроводжується припухлістю і почервонінням , виникає і зникає раптово , а потім повторюється .

Крім того , інфекційний артрит часто супроводжується симптомами інфекційного захворювання. Підвищується температура , виникає слабкість , озноб або підвищена пітливість , болить усе тіло .

Лікування артрозу і артриту

При лікуванні цих захворювань використовуються різні підходи. При артрозі призначають знеболюючі і гормональні препарати , використовують методи фізіотерапії , масаж , лікувальну гімнастику. У важких випадках артрозу призначають препарати з вмістом глюкозамінсульфату або проводять хірургічне лікування.

Лікування артриту залежить від форми захворювання. Потрібно уникати надмірних фізичних навантажень , неправильного харчування , не зловживати алкоголем. При лікуванні артриту використовуються антибіотики і нестероїдні протизапальні препарати , які вводяться в суглоби. Ефективність лікування покращують фізіотерапевтичні процедури і лікувальна гімнастика .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК РОЗПІЗНАТИ АРТРИТ СУГЛОБІВ

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ХРУСТЯТЬ СУГЛОБИ

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News