Болі в суглобах можуть з’явитися у дитини будь-якого віку . Причини болю бувають різними – від результату природного зростання до травм і хвороб .

Щоб зрозуміти походження болю в суглобі , батькам варто поспостерігати за тим , як дитина стоїть , ходить. Адже не тільки малюкам , але і більш старшим дітям іноді важко правильно вказати хворе місце , особливо , якщо це відображена біль – болюче відчуття в області тіла , яка не є реальним джерелом болю. Ретельно огляньте місце , яке турбує дитину : на цьому місці може бути набряк , деформація , почервоніння шкіри над суглобом , біль при натисканні на суглоб. Шкіра над суглобом буває гарячою на дотик. Прослідкуйте за реакцією дитини при пасивних рухах в суглобі. Зазвичай сильніший постійний біль супроводжує гострі запальні процеси в суглобах. При хронічних процесах біль слабше і частіше виникає при русі.

Головними причинами болю в суглобах у дітей є природний ріст і розвиток дитячого організму , розтягування , деформації , переломи , вивихи , хвороба Осгуда – Шлаттера , артрит , запалення м’язів , бактеріальні інфекції кісток , рак кістки. Розглянемо найпоширеніші з них .

Біль як результат травми

Частою причиною болю в суглобі є травматичне ушкодження . Батьки не завжди можуть бачити , що сталося з їх дитиною. Дізнайтеся у сина чи доньки , чи доводилося їм падати або вдарятися напередодні. Якщо дитина маленька і не може сам розповісти , перевірте наявність у нього слідів ударів , саден , розпитайте вихователя , бабусю чи того , хто був поряд з малюком у відсутності батьків.

Якщо травматичне походження болю підтвердиться , то , в більшості випадків після обробки ушкодження і застосування місцевих засобів садна на ліктях і колінах добре загоюються. Однак іноді падіння чи удар чреваті розвитком посттравматичного синовіту – запалення суглобової сумки. У порожнині суглоба накопичується рідина , вона опухає , рухи стають болючими і обмеженими . У цьому випадку не обійтися без допомоги хірурга або травматолога .

Хвороба Осгуда – Шлаттера

Постійні перевантаження і травми в області коліна можуть призводити до порушення кровообігу в суглобі. Це стає причиною розвитку хвороби Осгуда – Шлаттера , для якої характерне ураження головки великогомілкової кістки. При цьому запалення відсутнє. Найчастіше хвороба зустрічається у хлопчиків 13-17 років. При рухах , ходьбі , стрибках дитина відчуває біль у коліні і в області , розташованої внизу і зовні від колінної чашечки. Іноді в області поразки виникає припухлість. Для лікування хвороби і позбавлення від болів потрібно знизити навантаження на хвору ногу. Також застосовують лікувальну фізкультуру , спеціальні масажі. При сильних болях призначають протизапальні і знеболюючі засоби .

Біль як результат зростання

Нерідко в період прискореного росту при інтенсивних фізичних навантаженнях дитини можуть турбувати короткочасні болі в суглобах , часто в колінних і гомілковостопних . Болі відчуваються переважно в нічний час. Зазвичай клінічних та рентгененологічних ознак змін суглобів немає , тому хвилюватися немає причини . З часом такі болі проходять самі по собі.

Артрити

Поширеною причиною болю в суглобах у дітей є артрити – запалення одного або декількох суглобів або сухожиль і зв’язок , що входять до їх складу. Симптоми запалення: біль , набряк суглоба , обмеженість рухів , почервоніння , жар в суглобі. Розвитку артриту сприяють більш 100 патологічних станів , включаючи інфекції (стрептококи , стафілококи , віруси грипу тощо) і порушення складу крові.

Часто причиною болів в суглобах є реактивні артрити , супроводжуючі загострення хронічного тонзиліту , гостру ангіну , інфекційні захворювання кишечника (сальмонельоз , дизентерія) . Запалення розвивається через 1-1,5 тижні після початку інфекційної хвороби і зникає разом з основним захворюванням.

Хронічні артрити тривають 6 тижнів і довше. Найбільш поширена форма хронічного артриту у дітей – юнацький ревматоїдний артрит .

Лікування призначається за результатами обстеження в залежності від типу артриту.

Ревматизм

Поразка суглобів характерна і для ревматизму. Це захворювання може розвинутися після перенесеної гострої інфекції дихальних шляхів, зокрема , через 2-3 тижні після стрептококової ангіни. Ревматизм починається лихоманкою , болі переходять з одного суглоба на інший , навколо хворого суглоба часто з’являються почервоніння і припухлість. При тривалому перебігу ревматизму навколо суглоба можуть з’явитися ревматичні вузлики. На шкірі бувають висипання у вигляді блідо-червоних , вигнутих плям , вузьких смужок. Коли хвороба прогресує , розвивається важке ураження серця.

Якщо дитина скаржиться на біль у суглобах , не відкладайте візит до лікаря. Пам’ятайте , що такі болі можуть бути ознакою початку якого-небудь захворювання , супроводжувати його або бути одним з ускладнень хвороби.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News