Біль при місячних – дуже поширена проблема. Іноді болі настільки інтенсивні, що жінка втрачає здатність нормально працювати і відпочивати. Які існують способи усунення менструального болю?

Біль при місячних позначається на загальному самопочутті, емоційному стані жінки, а також порушує сімейні стосунки. Тому хворобливі місячні можна розглядати не тільки як медичну, але і як соціальну проблему. У медицині виникнення болю при місячних називають альгоменореєю.

Причини болю під час місячних

Біль при менструації може бути первинною і вторинною. Первинну альгоменорею також називають функціональною, оскільки вона не пов’язана з якими-небудь структурними змінами статевих органів. Вторинна альгоменорея може виникати в результаті ряду захворювань, таких як вади розвитку статевих органів, ендометріоз, хронічні запальні захворювання матки та її придатків.

Безпосередньою причиною болю при місячних є зміна гормонального фону організму, що призводить до скорочення матки, виникненню спазму судин, порушення живлення тканин.

Симптоми альгоменореї

Функціональна біль при місячних зазвичай зустрічається у молодих дівчат і з’являється приблизно через рік після першої менструації. Це пов’язано з встановленням нормального овуляторного циклу. Болі починаються за кілька годин до менструації або в перший день циклу, мають переймоподібний характер, розташовуються внизу живота, а також можуть віддавати в поперек, внутрішню поверхню стегон. Деяких жінок, крім болю, турбують нудота, блювання, слабкість, розлад шлунку, здуття живота, головний біль, зміни настрою, запаморочення. Ці прояви можуть тривати від кількох годин до кількох днів.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?
Як можна полегшити біль при місячних

Для зменшення менструального болю іноді достатньо використання немедикаментозних методів. У такі дні жінкам рекомендується не перенапружуватися на роботі, більше відпочивати, не нервувати, утримуватися від куріння, а також вживання міцної кави, алкогольних напоїв.

Для зняття спазму судин і розслаблення м’язів можна прийняти теплий душ. З цією ж метою можна прикласти грілку або пляшку з теплою водою до живота. Тримати грілку слід не більше 20 хвилин, інакше може посилитися кровотеча.

Знаходження в задушливому приміщенні погіршує стан і сприяє посиленню хворобливих відчуттів при місячних, тому необхідні прогулянки на свіжому повітрі або провітрювання приміщення.

Читайте також:  Как выбрать уходовые средства для малышей?

Помірні фізичні навантаження покращують кровообіг органів малого тазу, сприяють зменшенню спазму. Це можуть бути спеціальні комплекси вправ або заняття йогою, плаванням.

Правильний раціон харчування позитивно позначається на перебігу менструації і загальному стані здоров’я. За кілька днів до місячних слід вживати більше фруктів, овочів, не варто переїдати, рекомендується обмежити жирну і солодку їжу, борошняні продукти, ковбасні вироби. Необхідно вживати достатньо рідини (2-2,5 л на день), краще мінеральну воду, свіжовичавлені фруктові та овочеві соки. Крім того, корисні гарячі чаї з травами (ромашка, м’ята та інші).

Також можливе проведення акупунктури, різних варіантів рефлексотерапії, загального і точкового масажу.

Повноцінний сон і дотримання режиму дня також сприяють нормалізації менструального циклу.

Як правило, біль при місячних перестає турбувати після першої вагітності і пологів.

Медикаментозні засоби
  • Нестероїдні протизапальні препарати, анальгетики та спазмолітики – усувають біль і спазм.
  • Гормональні протизаплідні засоби – призначаються гінекологом при первинній альгоменореї, щоб стабілізувати менструальний цикл.
  • Вітаміни, мінерали – використовуються при необхідності усунути дефіцит конкретних мінеральних речовин або вітамінів.
  • Заспокійливі засоби – допомагають стабілізувати психологічний стан жінки, що благодійно впливає на перебіг менструації.
Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика
Менструальний календар

Жінкам з хворобливими менструаціями слід вести календар, в якому зазначається тривалість місячних, симптоми, що виникають, тривалість менструального циклу, інтенсивність кровотечі, характер і локалізація болів. У щоденнику менструацій варто також фіксувати варіанти лікування, яка проводиться для полегшення болю, що надалі допомагає визначити ефективність того чи іншого засобу, а також згадати і описати симптоми при відвідуванні гінеколога.

Необхідно пам’ятати, що хворобливі менструації можуть свідчити про наявність серйозного захворювання статевих органів або організму в цілому, тому в разі їх виникнення слід звернутися за консультацією до гінеколога.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПЕРШІ МІСЯЧНІ У ДІВЧАТОК: ПОРАДИ МАМІ

ГОРМОНАЛЬНИЙ ЗБІЙ У ЖІНОК

ОВУЛЯЦІЯ: ЯК ЇЇ РОЗРАХУВАТИ