Виправлення прикусу у дітей найкраще всього проводити в підлітковому віці, коли створюються всі передумови для проведення успішного лікування.

Існує безліч різних причин розвитку неправильного прикусу. У розвитку щелепно-лицевих структур велика роль відводиться спадковим чинникам. В той же час, багато різних шкідливих звичок (таких як смоктання пальця або нижньої губи) можуть негативно відбитися на стані прикусу.

Для виправлення неправильного прикусу вдаються до спеціального ортодонтичного лікування. Найкраще його проводити в підлітковий період (11-14 років), оскільки саме в цьому віці відбувається максимальне зростання всієї кісткової системи, що створюють унікальну можливість для проведення успішного лікування.

Безапаратурні способи виправлення прикусу

У ряді випадків виправлення прикусу у дітей можна проводити і без застосування ортодонтичних апаратів. У більшості випадків своєчасна корекція та адекватні лікувально-профілактичні заходи створюють умови для нормального росту і розвитку зубів. Для цих цілей можуть застосовуватися такі методики:

 • Масаж ясен при прорізуванні зубів.
 • Максимальне усунення таких шкідливих звичок, як смоктання пальців, ручок, сосок, неправильне ковтання та інших.
 • Створення всіх умов для правильного дихання дитини. Дитину слід відучити від звички дихати ротом. Неправильного диханню сприяють аденоїди, викривлення носової перегородки, а також хронічні запальні захворювання органів дихання, наприклад риніт.
 • Проведення спеціальних вправ для розвитку м’язового апарату (міогімнастику).
 • Своєчасне і адекватне лікування карієсу зубів.
 • Виправлення постави.
 • Шліфування горбів молочних зубів.
Читайте також:  Вартість зубного імпланта: від чого вона залежить та який діапазон цін
Застосування знімних пластинок

Знімні пластинки для виправлення прикусу, як правило, призначають дітям з 7-8-річного віку (в деяких випадках раніше).

У процесі росту дитини застосування ортодонтичних пластинок сприяє нормальному формуванню кістково-м’язового апарату та щелепно-лицевої системи.

Застосування знімних пластинок виправдано для досягнення наступних цілей:

 • корекції прикусу і стимулювання росту щелепи у дітей з молочними зубами;
 • для усунення різних зубо-щелепних патологій у дітей;
 • для поліпшення результатів лікування при застосуванні брекет-систем;
 • для утримування простору, що утворився після видалення молочного зуба (до появи постійного зуба).

Знімні пластинки робляться за індивідуальним зліпком. На зубах вони утримуються спеціальними дротяними елементами кріплення (кламерами). Під час прийому їжі і чищення зубів пластинки можна знімати.

Читайте також:  Роторасширители стоматологические: назначение, виды и особенности

Недоліком знімних пластин в тому, що дитина їх може знімати за власним бажанням (через дискомфорт або сором’язливість), що помітно знижує ефективність лікування. У даному випадку дуже важливий батьківський контроль і психологічна підтримка дитини.

Брекет-системи

Брекет-системи застосовуються при вже сформованому прикусі (після 11-13 років і старше). У цьому віці можна помітно змінити положення зубів на кістці, що утримує їх, тим самим покращивши естетичний результат.

Брекети являють собою систему спеціальних замків, скріплених між собою дугою і приклеєних на внутрішню поверхню зубів за допомогою спеціального медичного клею.

На відміну від пластинок, брекети здатні точково і вибірково впливати на зуб. Дуга, яка пропускається через брекет-систему і задає програму переміщення для неправильно розташованих зубів, змушуючи їх зайняти правильне положення.

Читайте також:  Основные аспекты выбора виниров для улучшения улыбки
Ретенційний період

Після того, як бажаний результат досягнутий, починається ретенційний (закріплюючий) етап лікування, який повинен тривати до повної стабілізації прикусу.

У ретенційний період пацієнт повинен носити спеціальні пристосування (ретейнери, капи). Тривалість носіння таких пристроїв залежить від ряду індивідуальних показників, у тому числі і від терпіння пацієнта.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОРУШЕННЯ ПРИКУСУ

ТЕОРІЇ ВИНИКНЕННЯ КАРІЄСУ

КЛАСИФІКАЦІЯ ПУЛЬПІТІВ