Біль в боці – неспецифічний симптом, який може формувати клінічну картину захворювань репродуктивної, сечовидільної, травної, опорно-рухової і нервової системи. Самостійно визначити причину болю в боці неможливо, так само як і вилікувати його без допомоги лікаря. Але щоб вчасно виявити небезпеку і звернутися до профільного фахівця, рекомендуємо ознайомитися зі списком поширених патологій, які викликають хворобливі відчуття в правому і лівому боці.

Біль в правому боці

Пацієнти часто цікавляться, що може боліти в правому боці. Від ребер і до стегна в цій зоні розташовані такі органи:

 • печінка
 • жовчний міхур
 • правий вигин товстої кишки
 • апендикс
 • права нирка
 • правий яєчник (у жінок)
1. Біль у правому боці при хворобі печінці

Печінка – великий орган, який займає практично весь верхній правий відділ черевної порожнини. Основна маса печінки розташована в області правої реберної дуги і підребер’я, через що при захворюваннях печінки пацієнти найчастіше помічають біль в правому боці, що переходить в епігастральну (припупкову) область. Але важливо пам’ятати, що сама по собі печінка ніколи не болить: в ній просто немає больових рецепторів. Хворіти може лише оболонка печінки і органи, розташовані поруч з нею (наприклад, жовчний міхур).

Абсолютна більшість захворювань печінки, будь то гепатити, печінкова недостатність, цироз, гепатоз або навіть рак, довгий час протікають безболісно. Біль у правому боці, викликаний захворюваннями печінки, може виникнути лише в тому випадку, якщо велика кількість її клітин (гепатоцитів) загине. Такі стани зазвичай супроводжуються такими симптомами:

 • пожовтіння шкіри і слизових оболонок;
 • сухість, лущення, свербіж шкіри;
 • поява судинних зірочок на ногах;
 • алергічні реакції;
 • розлади стільця (запори, діарея);
 • зниження апетиту, нудота, запаморочення;
 • гіркота в роті.

Помітивши у себе схожі ознаки, слід негайно звернутися до гастроентеролога або гепатолога. Діагностика може включати пальпаційне дослідження, УЗД черевної порожнини, комп’ютерну томографію, аналіз крові на альбумін, аналіз крові на білірубін, аналіз на гепатит, аналіз на АЛТ і пункційну біопсію печінки.

Хвороби печінки

2. Біль у правому боці при хворобі жовчного міхура

Жовчний міхур, розташований в черевній порожнині під печінкою, набагато частіше стає причиною болю в боці, ніж його «тиха сусідка». Основна функція жовчного міхура – накопичення і виведення жовчі, що відповідає за цілий комплекс травних процесів. Найпоширеніші захворювання жовчного міхура, що викликають болі в боці – дискінезія, жовчнокам’яна хвороба і хронічний холецистит.

 • Якщо в моториці жовчовивідних шляхів відбувається збій, у пацієнта розвивається дискінезія. Дана патологія нерідко супроводжується гострим чи тупим болем в правому боці (в області підребер’я), нудотою, блювотою, неприємним запахом з рота, гіркотою в роті. При дискінезії жовчовивідних шляхів біль в правому боці зазвичай виникає після їжі або фізичних навантажень, може поширюватися в припупкову область і вгору, в праве плече.
 • Раптовий ріжучий біль в правому боці також може виявитися жовчною (печінковою) колькою – симптомом запущеної жовчнокам’яної хвороби. Причина коліки – рух каменю по жовчних шляхах. Біль в боці при цьому може віддавати в поперек, праву лопатку, передпліччя, викликати напад стенокардії. Втім, нерідко жовчнокам’яна хвороба протікає безболісно, ​​і єдиною її ознакою залишається жовтяниця.
 • Тупий біль в правому боці, здуття та діарея через 2-4 години після їжі можуть вказувати на холецистит – хронічне запалення жовчного міхура. Особливу обережність слід проявляти жінкам старше 40 років: саме вони входять в основну групу ризику даної патології.
Читайте також:  Місія здійсненна: вітаміни Solgar – турбота про здоров'я
Жовчнокам’яна хвороба: видаляти чи ні? Відео

Діагностикою та лікуванням захворювань жовчного міхура і жовчовивідних шляхів займається гастроентеролог. Щоб визначити причину болю в боці, він призначає пацієнтові біохімічний аналіз крові, гастродуоденоскопію і УЗД органів черевної порожнини. Іноді для уточнення діагнозу може знадобитися рентгенологічне обстеження з пероральним або внутрішньовенним введенням контрасту.

Щоб позбутися від болю в боці при хворобах жовчного міхура, пацієнту слід тримати призначену лікарем дієту, виключивши з раціону копчені, жирні, смажені і гострі страви, солодке, спиртне і газовані напої.

3. Біль у правому боці при хворобі кишечника

Кишечник – орган травної та видільної системи, довжина якого в стані тонічної напруги (при житті) займає 4 метри. Величезна кількість інфекційних, паразитарних, запальних і функціональних захворювань кишечника можуть стати причиною болю в животі. Якщо біль локалізується в правому боці (у правій клубовій області), велика ймовірність наявності патологій сліпої кишки.

Запалення сліпої кишки (тифліт) може розвиватися через кишкових інфекцій (сальмонельозу, ротавірусної інфекції), алергії, зловживання алкоголем і шкідливою їжею, дисбактеріозу та інших захворювань шлунково-кишкового тракту. Біль в боці при цьому зазвичай виникає через 3-6 годин після їжі, може віддавати в пах або поперек, супроводжуватися здуттям, нудотою, відрижкою, діареєю або запором. При інфекційних захворюваннях клінічна картина доповнюється підвищенням температури, ознобом, головним болем, слабкістю, блювотою.

Симптоми запалення сліпої кишки можна сплутати з апендицитом, нирковими коліками і гінекологічними захворюваннями у жінок, тому пацієнту слід негайно здатися гастроентеролога, пройти рентген, УЗД, і ендоскопію. Також для діагностики може знадобитися консультація хірурга, проктолога, онколога, інфекціоніста і дієтолога.

Лікування болю в боці при запаленні сліпої кишки підбирається лікарем індивідуально, залежно від причини захворювання. У разі інфекцій може знадобитися антибактеріальна терапія і дієта. Також пацієнтові може бути показана фізіотерапія, прийом знеболюючих, жарознижуючих і протиблювотних засобів.

Правила профілактики кишкових інфекцій

Профілактика кишкових інфекцій

4. Біль в правому боці при апендициті

Запалення апендикса (апендицит) знаходиться на першому місці в списку гострих хірургічних захворювань черевної порожнини. Його несвоєчасна діагностика – головна причина перитоніту, небезпечної патології, яка вимагає невідкладної медичної допомоги.

Апендикс знаходиться праворуч, тому при його запаленні біль у боці розтікається від правої клубової кістки, посилюючись при кашлі, зітханні, зміні положення тіла. Нерідко пацієнтам складно самостійно визначити локалізацію болю при апендициті, але лікар може зробити це при пальпаційнійному дослідженні.

Займатися самодіагностикою апендициту – погана ідея. Невміла пальпація може привести до розриву апендикса і перитоніту. Втім, кілька прийомів допоможуть пацієнтові або його родичам вчасно помітити небезпечний стан і звернутися в лікарню.

 • Якщо легенько постукати подушечкою пальця біля правої клубової кістки, біль посилитися.
 • При кашлі біль в правому боці сильнішає.
 • Легенько притиснувши руку до місця локалізації болю, пацієнт відчуває тимчасове полегшення.
 • Якщо лежати на правому боці в позі ембріона, біль слабшає.
 • Якщо перевернутися на лівий бік і випрямити ноги, біль в животі стає сильнішим.

Помітивши симптоми апендициту, дуже важливо негайно відправитися до лікаря. Хворому протипоказано приймати знеболюючі засоби або проносне, класти на живіт теплу грілку або ставити клізму.

Не намагайтеся самостійно позбутися від болю в боці при апендициті. Цей стан вимагає негайної госпіталізації та хірургічного лікування.

Читайте також:  Тези про здоров'я, що не доведені, але не спростовані

БІЛЬ В ЛІВОМУ БОКУ

У лівій частині черевної порожнини знаходяться такі органи:

 • селезінка
 • товстий і тонкий кишечник
 • ліва нирка
 • лівий яєчник (у жінок)

Розглянемо особливості цих видів болю докладніше.

1. Біль в лівому боці при хворобі кишечника

Захворювання сліпої, ободової, сигмоподібної і прямої кишки можуть стати причиною болю в лівому боці.

 • Характерні симптоми має синдром роздратованого кишечника (СРК): біль в лівому боці поєднується з метеоризмом, діареєю або запорами, слизом у калі і почуттям неповного випорожнення кишечника. Патологія розвивається у пацієнтів обох статей, але жінкам слід уважно прислухатися до свого організму під час менструації, оскільки гормональні сплески під час циклу нерідко викликають загострення СРК.
 • До теперішнього часу науці не відомі справжні причини хвороби Крона (хронічного запалення шлунково-кишкового тракту): лікарі нарікають на генетичні фактори, інфекції і збої в роботі імунної системи. Захворювання переважно вражає клубову, худу і товсту кишку, викликаючи гострий біль в животі, діарея, нудота, здуття, підвищення температури, втрату апетиту і сильну слабкість. Якщо в патологічний процес втягується правий відділ товстого кишечника, загострення хвороби Крона може нагадувати апендицит.
 • Нападоподібний біль в лівому боці – один з поширених симптомів виразкового коліту (хронічного запалення товстої кишки). Інші характерні ознаки – частий рідкий стілець зі слизом або кров’ю, помилкові позиви на дефекацію, підвищення температури до 39 градусів, слабкість і біль у суглобах. Захворювання найчастіше вражає курців, жінок, які приймають гормональні контрацептиви і пацієнтів, які лікуються антибіотиками. У період загострення виразкового коліту більшість пацієнтів лікуються вдома, а щоб позбутися від болю в боці, лікар призначає протизапальні препарати, гормони і дієту №4 (А, Б, В)

Біль в боці

Інші хвороби кишечника, симптомом яких може виявитися біль в лівому боці: хвороба Гіршпрунга, дивертикульоз товстого відділу кишківника, поліпоз ободової кишки і атонія товстого відділу кишки.

2. Біль в лівому боці при хворобі селезінки

Селезінка – один з найзагадковіших органів нашого тіла. Оскільки вона не відноситься до числа життєво важливих, мало хто знає, які функції вона виконує (навіть лікарів це питання іноді ставить у глухий кут). Тим часом, селезінка діє як фільтр для бактерій і протягом усього життя бере участь в процесі кровотворення. Орган простягається від 9 до 11 лівого ребра, тому біль в боці при захворюваннях селезінки теж локалізується з лівого боку.

 • Інфаркт селезінки – небезпечний стан, викликаний закупоркою дрібних кровоносних судин її паренхіми (м’якої тканини). Різкий біль в лівому боці поступово опускається вниз живота, посилюючись при кашлі, зітханні і рухах. Основна небезпека інфаркту селезінки укладена в його можливі причини: захворюваннях крові, судин, аутоімунних хворобах, травмах або сепсисі. Дана патологія вимагає спостереження лікаря, а в деяких випадках – хірургічного втручання.
 • Абсцеси селезінки може виникнути на тлі травми живота, інфекційних або гнійно-запальних захворювань інших органів. Дрібні абсцеси зазвичай викликають гострий біль в лівому боці, нудоту, озноб, підвищення температури і тахікардію, а ось великі запальні вогнища може прорвати в черевну порожнину, що загрожує серйозними ускладненнями. Абсцес селезінки лікують в стаціонарі: іноді буває досить пройти антибактеріальну терапію, а іноді без видалення ураженого органу не обійтися.
 • Якщо селезінка анатомічно зміщена, у пацієнта може статися її заворот (перекручування). Дана патологія зазвичай спостерігається у жінок, хоча сама по собі – велика рідкість. Основні симптоми завороту селезінки – сильний і різкий біль в лівому боці, блювота і непритомність. Даний стан загрожує пацієнту інфарктом і абсцесом селезінки, тому вимагає хірургічного видалення органу.
Читайте також:  Що означають результати аналізу крові на білірубін?

Інші захворювання селезінки, які можуть викликати гострий біль в лівому боці: гостре розширення і кіста селезінки.

БІЛЬ В БОКУ ПРИ ХВОРОБИ парних органів

До парним органам, які лежать в черевної порожнини людини, відносяться нирки і яєчники (у жінок). Їх захворювання також можуть виявитися причиною болю в боці

1. Біль в боці при хворобі нирок

Біль в боці при хворобах нирок зазвичай віддає в поперек, пов’язаний з порушеннями сечовипускання, зміною кількості, кольору і запаху сечі, підвищенням артеріального тиску і температури тіла. Порушення виведення рідини з організму також може викликати набряки на обличчі і ногах.

Поява перерахованих вище симптомів – серйозний привід звернутися до уролога або нефролога, оскільки вони можуть вказувати на ряд серйозних захворювань: циститу, пієлонефриту, сечокам’яної хвороби, ниркової недостатності, нефроптоз, гідронефрозу, гломерулонефриту та ін. Для постановки точного діагнозу може знадобитися пройти УЗД нирок, урографію або томографію нирок, здати аналіз крові і сечі.

2. Біль в боці при хворобі яєчників

Захворювання яєчників у жінок можуть бути гострими і хронічними.

 • При хронічних захворюваннях біль у боці або нижній частині живота зазвичай посилюється під час менструації, при фізичних навантаженнях або статевому акті, супроводжується відчуттям важкості в області таза, слабкістю, порушенням сечовипускання і підвищенням температури.
 • Гострі захворювання яєчників супроводжуються різким і сильним болем у боці і нижній частині живота, лихоманкою, маточною кровотечею, нудотою, блювотою, запамороченням. У їх числі – аднексит і апоплексія яєчника.

Щоб не ставити під загрозу своє здоров’я, жінкам рекомендують відвідувати гінеколога кожні півроку, уникати стресів, переохолодження і незахищеного сексу (нерідко саме статеві інфекції стають причиною запалення матки і придатків).

Біль в боці при міжреберній невралгії

Зазнавши гострий, пекучий, пронизливий біль у боці, що заважає зробити повний вдих або видих, багато пацієнтів насамперед підозрюють патології серця. Але іноді причиною хворобливих відчуттів може виявитися міжреберна невралгія – здавлення або роздратування міжреберних нервів.

Її характерні відмітні риси – короткочасний перебіг, посилення при кожному повороті тулуба, зітханні, кашлі або слові. Якщо ж біль у боці тупа, тривала, ниючий, супроводжується порушенням серцевого ритму або втратою свідомості – необхідно викликати швидку допомогу.

Міжреберна невралгія зазвичай з’являється через остеохондроз, тривалої роботи в незручному положенні, протягу, перевтоми, травми, невдалого різкого руху і навіть порушення обміну речовин.

Щоб заспокоїти біль у боці при міжреберній невралгії, зазвичай використовують знеболюючі засоби і м’язові релаксанти, однак якщо причиною патології став остеохондроз, необхідно звернутися за консультацією до лікаря невролога.

Інші причини болю в боці

Вище ми розглянули найпоширеніші причини болю в правому і лівому боці, однак цей поширений симптом також може вказувати на захворювання тазостегнового суглоба, вен, лімфатичних вузлів, сечового міхура, шлунка і статевих органів.

Важливо: Якщо біль супроводжується різким погіршенням стану хворого, супроводжується втратою свідомості, порушенням дихання, судомами, раптовою слабкістю, порушенням координації рухів або кровотечею, слід негайно викликати швидку допомогу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХОЛЕЦИСТИТ: ВІД КОЛІКИ ДО СКАЛЬПЕЛЯ

РОЗЛАДИ МОТОРИКИ ЖОВЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ

АПЕНДИЦИТ: ГОЛОВНЕ ВЧАСНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ