Безліч дієт засновані на дії так званих «жироспалювальні» продуктів. Однак ви рідко зустрінете докладні пояснення того, як саме вони знищують жир. Як відбувається формування жирової тканини в організмі, що впливає на її обсяг і можуть продукти «спалити жир»?

Що таке жир?

Жир, або жирова тканина організму – це зовсім не неприємний надлишок, від якого обов’язково треба позбавлятися. Вона виконує в організмі ряд важливих функцій.

Жирова тканина складається з великих клітин – адипоцитів і сполучнотканинних волокон. Вона буває двох різновидів – біла і бура. Білі жирові клітини відіграють провідну роль у запасании енергії. Основне завдання бурих жирових клітин – теплопродукція, і вони більше потрібні немовлятам, щоб ті не мерзли. У дорослих бура жирова тканина є в невеликих кількостях між лопаток, близько нирок і щитовидної залози.

Навіщо організму жир?

Жирова тканина не просто додає тілу обсягів. Вона виконує декілька дуже важливих функцій:

  • Частина жиру в організмі розташована навколо внутрішніх органів, це потрібно для їх підтримки і захисту. Наприклад, оточені жировою тканиною очне яблуко, нирки та деякі інші органи.
  • Частина жирової тканини знаходиться під шкірою, а також у сальниках. Це наш стратегічний запас енергії, що витрачається в міру необхідності.
  • Дуже важлива функція жирової тканини – терморегуляція: підшкірний жир не дає нам швидко замерзнути.
  • А ще в жировій тканині йде синтез гормонів, наприклад, лептину та естрогенів. Саме через активізацію виробництва жіночих гормонів повні чоловіки з пивним животом часто відзначають зниження потенції.
Скільки жирової тканини має бути в організмі?

Звичайно, все залежить від того, яку мету ви перед собою ставите. Якщо просто добре виглядати і мати красиву фігуру, то відсоток жиру в організмі чоловіка повинен бути близько 20, у жінок – в районі 30.

Правда, якщо ви хочете похвалитися «кубики» на пресі, то відсоток жиру повинен бути в районі 10-12. Атлети, які беруть участь у змаганнях, нарощують обсяг м’язів і доводять відсоток жиру в тілі до 7. Показник нижче 5% становить загрозу для життя.

Чи можна зменшити кількість жирових клітин?

Вчені встановили, що кількість жирових клітин в організмі дорослої людини зменшити не можна. Воно змінюється у дітей та юнаків і продовжує збільшуватися приблизно до 20-річного віку. Далі кількість жирових клітин залишається постійною, змінюється лише їх розмір.

Вчені з найбільшого шведського Каролінського інституту підрахували кількість жирових клітин у 20 людей, страждаючих ожирінням. Їм була виконана операція по зменшенню шлунка, втрата ваги становила до 18%. Кількість адипоцитів при цьому залишалася незмінною. Так що намагайтеся не напихати дітей, коли вони відмовляються їсти. І тоді в дорослому віці їм буде простіше боротися із зайвою вагою.

Як зменшується обсяг підшкірної жирової клітковини?

Наші обсяги залежать від того, наскільки великі жирові клітини – адипоцити. Всередині адипоциту знаходиться жирова крапля, яка може дуже сильно збільшуватися в обсягах. І в результаті в порівнянні з початковими розмірами жирова клітина може збільшитися майже в 30 разів!

Таким чином, щоб знизити обсяг жирової тканини, треба постаратися зменшити обсяг адипоцитів, «здути» ці клітини. І не допускати накопичення в них нових жирових крапель.

Що впливає на обсяг жирових клітин жирової тканини?

Іноді можна почути, що головний ворог нашої стрункості – інсулін. Насправді інсулін – це життєво важливий гормон, який бореться з надлишком глюкози. Але задіє при цьому механізм синтезу жирів.

Як це відбувається? Головне завдання інсуліну – не допустити підвищення рівня цукру. Для цього він перешкоджає розщепленню жирів, щоб в якості джерела енергії використовувалася глюкоза. Надлишок глюкози інсулін утилізує у вигляді… жиру.

А безпосередньо рівень інсуліну в крові регулюється обсягом вуглеводів, які ви отримуєте з їжею. Виходить, що жироспалюючих продуктів в чистому вигляді немає. Але є продукти, які підвищують або знижують рівень інсуліну, і тим самим регулюють швидкість зменшення обсягів жирової тканини.

Які продукти впливають на рівень вироблення інсуліну?

Інсулін – гормон, головне завдання якого – зменшити вміст глюкози в крові. Одночасно при цьому збільшується обсяг жирової тканини. Якщо з допомогою їжі зменшувати рівень інсуліну, то і процес втрати ваги піде швидше.

Тут важливо враховувати декілька показників:

  • Глікемічний індекс продукту. Якщо цей показник високий, то значить, при вживанні продукту рівень цукру (і інсуліну!) у крові швидко підвищується.
  • Глікемічне навантаження. Цей показник характеризує, як вплине на організм порція продукту. Навантаження розраховується за формулою:

(ГІ продукту / 100) х вміст вуглеводів в порції

ГІ – глікемічний індекс

Низьке ГН вважається до 11, середнє – від 11 до 19, високе – від 20.

Інсуліновий індекс продукту. Цей показник говорить про те, який інсуліновий відповідь йде на вживання продукту. Він не завжди дорівнює глікемічному індексу, трапляються і парадокси. Якщо у білого хліба ГІ і ІІ практично рівні (101 і 100), то у яєць ГІ дорівнює 0, а ІІ – 30. При складанні раціону для схуднення рекомендуємо звірятися з таблицями.