Йога – вчення, спрямоване на зміцнення тіла і духу. Чи можна це вчення адаптувати під потреби дітей?

Якщо ваша дитина каже: «Хочу займатися йогою», – то зазвичай це бажання продиктоване виключно інтересом до чогось нового і незвичайного. Первинна мотивація дитини зрозуміла і тепер справа за Вами: заохотити бажання дитини і підтримати її намір або переконати і знайти альтернативу? І перш ніж прийняти те або інше рішення, ви, звичайно, постараєтеся вивчити питання (за винятком тих випадків, коли батьки самі практикують йогу і знайомі з питанням не за чутками).

Що таке дитяча йога?

Щоб відповісти на це питання, відповімо перше на наступне: «Йога в Індії, звідки вона родом і йога у нас – це одне і те ж?» В Індії йога – це серйозне вчення, яке не просто направлено на зміцнення тіла, але насамперед на розвиток духу. Люди (йогіни) присвячують йому все життя і для цих адептів фізичний аспект йоги швидше вторинний, на першому місце вдосконалення духу. Тобто, там це філософська концепція, яка повністю (нехай і в хорошому сенсі цього слова) підпорядковує собі життя людини і накладає на нього незвичні і навіть незрозумілі для нас обмеження.

Однак у західній інтерпретації йога – це скоріше корисна гімнастика для тіла і душі на основі хатха-йоги. Для фізичного тіла йога корисна тим, що допомагає йому досягти досконалості, бадьорості та енергійності, сприяє відмінному функціонуванню всім систем організму. Корисна йога також для душі (або духу) людини – завдяки їй поліпшується настрій, а розум стає зосередженим і спокійним.

Тобто, вибравши для своєї дитини йогу, ви забезпечите їй умови для гармонійного фізичного і духовного розвитку. До того ж допоможете дитині відчути себе впевненіше в дитячому соціумі, так як сьогодні в дитячо-підлітковому середовищі йога – досить «круте» заняття. Буде непогано, якщо дитині заняття йогою допоможуть самоствердитися серед однолітків.

Вибирайте «правильного» вчителя

Деякі батьки побоюються йоги, припускаючи, що дитину можуть «затягнути в секту». На жаль, буває і таке, тому вибирайте центр, де буде займатися ваша дитина і, відповідно, викладача разом з дитиною. Обов’язково відвідайте кілька занять, тільки так ви зможете скласти уявлення про те, що саме там відбувається. На що орієнтуватися?

  • З’ясуйте, яка освіта у наставника. Добре, якщо педагогічна або медична. Який його фаховий «йогічний» досвід? Як довго він займається з дітьми.
  • Зверніть увагу на те, з яким настроєм ідуть на заняття інші діти. Надто меланхолійний або навпаки збуджений настрій повинний вас насторожити.
  • Акуратно і ненав’язливо розпитайте інших батьків: які їхні враження, що корисного почерпнули діти на цих заняттях і т.д.?
  • Зверніть увагу на форму заняття: добре, якщо для маленьких дітей вони проводяться в ігровій формі і на власні очі видно професійну і творчу роботу викладача, який щиро любить свою справу.
  • «Скрутити» у асану, особливо на першому занятті, досить непросто. Для цього потрібна серйозна підготовка. Тому зверніть увагу на такий фактор як «індивідуальний підхід» до кожної дитини незалежно від того, присутні його батьки на занятті чи ні.
  • Не варто відразу ж купувати річний абонемент. Можливо через пару занять дитина «передумає» і відмовиться ходити.
Чим корисна йога для дітей

Поспішаємо порадувати: відмічено, що більшості дітей йога «дається» набагато простіше, її ази вони осягають швидше і простіше, ніж дорослі «західні» йоги. Це пояснюється просто: дітям властива більш висока фізична і емоційна гнучкість.

Асани – це «спеціальні» йогічні пози, які розвивають координацію, гнучкість, силу і витривалість. Далеко не всі вони прості у виконанні і перш ніж досягти результату, дитині треба добре потрудитися. Однак у процесі навчання зміцнюються не тільки м’язи дитини, також розвиваються її сила волі, чутливість, поліпшується емоційний стан.

РЕЗУЛЬТАТ

Чого ми чекаємо, коли відправляємо дитину в ту чи іншу секцію або гурток? Звичайно, результату! Чому ж навчиться наш малюк, займаючись йогою?

Так от: в ідеалі йога не тільки сприяє зміцненню здоров’я дитини, її рухи стануть більш плавними, психіка більш стійкою і менш сприйнятливою до різних негативних життєвих факторів. Якщо ці заняття стануть постійними і дитина увійде в смак, то з часом ви помітите, що вона стала рідше хворіти (зміцнився імунітет), а її взаємини з світом стали більш гармонійними.

Крім того, за допомогою фізичних дій, дитина тренує і свій мозок, а саме навчається концентрації, уваги, стійкості, переключення. Тому не дивуйтеся, якщо ваш маленький йог з часом стане більш уважним, зосередженим і посидючим при виконанні домашніх завдань, а зі школи стане приносити тільки високі бали.

У результаті систематичних занять йогою цілком можливий «побічний ефект» у вигляді розвитку творчих здібностей дитини, адже йога сприяє розвитку образного мислення, а це в свою чергу може викликати до життя сплеск уяви, спостережливості і бажання реалізовувати нові проекти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЙОГА ТА ЇЇ ВИДИ: ЯКУ ВИБРАТИ МЕТОДИКУ ДЛЯ СЕБЕ

100% КОРИСТЬ ЙОГИ ДЛЯ ВАГІТНИХ