Здавати аналізи – вже сама по собі дія неприємна, а тут ще і в 7 ранку вставати, дертися в поліклініку. Іноді навіть поснідати не можна. І все заради чого? Щоб через місяць лікар відправив на повторне дослідження, яке знову покаже те ж саме. Чи дійсно це так необхідно? Не можна якось спростити собі життя? Давайте розбиратися.

1. Чому аналізи приймають тільки з ранку?

Так зручніше. Протягом дня у крові змінюється рівень еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів та деяких гормонів. Тому результати одного і того ж аналізу, взятого вранці і ввечері, будуть різними. Лікарю буде важко їх порівнювати.

А ще деякі дослідження можна проводити тільки на свіжому біоматериалі. Наприклад, якщо потрібно визначити фактори згортання, кров повинна зберігатися не довше 4-6 годин. Тому, коли аналіз надходить з ранку, лаборант точно знає, щоб зразок не зіпсувався.

Кров

Якщо вам не хочеться приходити в поліклініку вранці, можна звернутися в приватну лабораторію – вони приймають пацієнтів протягом всього дня. Але якщо один аналіз потрібно здати кілька разів, приїжджайте в лабораторію в однаковий час.

2. Чи обов’язково бути голодним?

Взагалі, все залежить від виду аналізу. На деякі їжа не впливає: останні дослідження показують, що рівень холестерину і ліпідів не змінюється після прийому їжі. Але краще не їсти жири – вони роблять кров каламутній на кілька годин.

Британські та американські вчені вважають, що й перед клінічним аналізом крові не обов’язково голодувати – на результатах відіб’ється тільки солодка їжа і, знову ж таки, жирна.

Але поки що в більшості клінік встановлено правило: аналізи здаються тільки натщесерце. Так простіше і зручніше, ніж розбиратися окремо в кожному типі досліджень.

3. А що ще можна робити?

Курити, пити що-небудь крім води, жувати жуйку, займатися спортом, приймати деякі ліки і БАДи (тут потрібно консультуватися з лікарем). Все це може вплинути на результати. Відмовтеся від алкоголю за день до здачі.

4. Я вже здавав аналізи, і вони показали, що все в нормі. Навіщо робити це ще раз?

Кров

Якщо обстеження не виявило відхилень, це теж важливий результат. Іноді лікар може знайти захворювання тільки методом виключення. В інших випадках негативні результати дозволяють зробити прогноз: якщо у вагітної жінки не виявили урогенітальних інфекцій, значить, швидше за все, вагітність буде протікати гладко. А ще буває так, що вони потрібні для контролю. Наприклад, якщо порівняти одні і ті ж аналізи, здані в різний час, можна обчислити термін захворювання. І, нарешті, іноді потрібно пройти обстеження кілька разів, щоб отримати достовірний результат: точність першого дослідження на паразитів – всього 50%, а третього – вже 99%.

5. А можна чимось заразитися, коли здаєш кров?

Ні, це виключено. Якщо клініка використовує не одноразові або не простерилізовані за всіма нормами інструменти, у неї заберуть ліцензію.