При перших підозрах на фарінгомікоз негайно покажіть свою дитину лікарю . Самолікування тут неприпустимо.

Що це таке

Фарингомікоз – запальне захворювання , при якому відбувається грибкове ураження глотки. Серед усіх інфекційних уражень глотки фарінгомікоз становить приблизно 30-40 % , причому за останній час кількість хворих даним захворюванням неухильно зростає.

Фарингомікоз майже з однаковою частотою зустрічається як у дорослих , так у дітей , причому у дітей часто відбувається грибкове ураження ротової порожнини.

Нерідко фарінгомікоз поєднується з іншими запальними захворюваннями порожнини рота , такими як стоматит , хейліт , гінгівіт , глосит .

Варто відзначити , що в порівнянні з іншими запальними захворюваннями ротової порожнини , фарінгомікоз може протікати більш важко , особливо у дітей з ще несформованою імунною системою.

Причини розвитку фарінгомікоза

У переважній більшості випадків фарінгомікоз розвивається на тлі зараження пліснявими або дріжджоподібними грибами. Спровокувати захворювання може зниження імунного захисту , а також перенесений курс антибіотикотерапії . Також хвороба може розвинутися на тлі тривалого прийому кортикостероїдів і хіміотерапевтичних засобів. Факторами розвитку фарінгомікоза можуть бути деякі ендокринні захворювання і порушення обміну речовин , наприклад, цукровий діабет , зниження функції щитовидної залози , ожиріння та інші .

Симптоми фарінгомікоза

Фарингомікоз характеризується дискомфортними відчуттями в ротовій порожнині і глотці . Хворий відчуває першіння , печіння , сухість і дряпання в горлі. Біль пери фарінгомікоза посилюється під час прийому їжі , особливо якщо вживана їжа подразнює (наприклад , прянощі , соління , гостра їжа) . Також фарінгомікоз може супроводжуватися головним болем , високою температурою і загальним нездужанням .

На жаль , діти не завжди можуть адекватно оцінити свій стан , а малюки і зовсім ще не вміють говорити . Тому батькам потрібно бути особливо уважними. У даному випадку основний симптом , на який слід спиратися – це наявність грибкового нальоту в ротовій порожнині. Як правило , осередки грибкової інфекції розташовуються на піднебінних мигдалинах , внутрішньої поверхні щік , а також на слизовій оболонці гортані та стравоходу. Якщо ви помітили у дитини білий сирнистий наліт , який легко знімається , то , швидше за все , це зараження грибками роду Candida – тих самих , які викликають молочницю. Під нальотом , зазвичай , проглядається почервоніла слизова оболонка , а в деяких ділянках можлива кровоточивість з виразками . Якщо наліт має жовтуватий відтінок , і важко знімається , то це схоже на зараження пліснявими грибами. У даному випадку наліт на слизовій оболонці ротоглотки нагадує такий при дифтерії , тому при діагностиці необхідно виключення дифтерії.

Діагностика

Як і при будь-якому іншому захворюванні , діагностика фарінгомікоза починається з опитування пацієнта і збору анамнезу. Лікар також запитує пацієнта про всі препарати , які йому доводилося приймати за останній час. Нерідко така інформація допомагає лікарю встановити точний діагноз і вибрати вірну тактику лікування.

Достовірний діагноз можна встановити тільки після мікроскопічного дослідження мазка , взятого з поверхні глотки , зіва і мигдаликів . Залежно від виявленого причинного мікроорганізму , призначаються відповідні препарати.

Лікування фарінгомікоза

Як і у дорослих , так у дітей , при лікуванні фарінгомікоза призначаються антисептичні засоби , а також призначається протигрибкова терапія . Залежно від віку дитини , лікар підбирає відповідні препарати та їх дозування.

У деяких клініках доступний метод припікання грибкових утворень за допомогою хірургічного лазера , що значно покращує стан хворого.

Ні в якому разі не вдавайтеся до самостійного лікування , оскільки це може тільки нашкодити хворому , тим більше, якщо захворіла дитина . При появі перших натяків на хворобу негайно зверніться до лікаря-отоларинголога.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: АНГІНА У ДІТЕЙ