Результати останнього дослідження: чому біг у кросівках небезпечний для колін, і чому біг босоніж краще? Техніка правильного і безпечного бігу.

Шкідливий біг або корисним?

Професор Harvard University Деніел Ліберман, досліджуючи вплив бігу на здоров’я (і особливо на коліна), прийшов до висновку, що перевертає все ставлення до цього питання: бігати корисно, але тільки босоніж або у взутті з мінімальною підошвою.

В основі сучасного нав’язаного рекламою сприйняття бігу лежить те, щоб бігати, нам обов’язково потрібна пара кросівок і спеціальне покриття. Але дослідження доктора Лібермана показують, що при бігу босоніж не потрібно нічого.

Як розвивалася стопа людини?

Згідно Дарвінівської теорії розвитку людини, спочатку ноги переважно використовувалися для ходьби і лазіння по деревах, а потім, із збільшенням потреби у видобутку м’яса і полюванні на тварин, людині довелося більше бігати.

Багато великИХ тварини не можуть довго бігти – наприклад, після 10-15 хвилин швидкого бігу газель втрачає сили, знижує швидкість, і її легко вразити списом. Саме тому для людини властивий насамперед марафонський, а не спринтерський біг .

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги
Коли з’явилися кросовки?

Як уже згадувалося, люди бігали з початку історії, а це як мінімум 2 мільйони років: природа і еволюція подбала про те, щоб наші ноги і ступні були оптимально влаштовані для механічного процесу бігу, а навантаження на коліна було мінімальним.

Сучаснe взуття для бігу з’явилося не так давно – всього лише в середині 1970. Під впливом реклами була популяризована ідея, що без спеціального взуття біг просто неможливий. Причому, кожен рік випускаються чергові «модні» кросівки.

Дослідження доктора Лібермана

Використовуючи техніку сповільненої зйомки, фіксуючи точки дотику стопи поверхні і аналізуючи створюване в цей момент навантаження, вчені порівнювали професійних бігунів, звичайних людей, а так само африканських аборигенів, які завжди бігають босоніж .

Дослідження показали, що біг босоніж істотно відрізняється від бігу у взутті, яке створює амортизацію стопи і додаткову підтримку п’яти. Поступово змінюється техніка бігу, причому, вона стає більш травмонебезпечною для суглобів і зв’язок.

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги
Як бігають люди?

Згідно з цим дослідженням, при бігу стопа торкається землі одним із трьох способів: п’яткою, п’ятою і шкарпеткою одночасно, носком. Велика частина спринтерів при бігу спершу стосується землі носком, а 75-80% марафонців спершу торкаються поверхні п’ятою.

Техніка бігу африканських аборигенів, які завжди бігали босоніж, полягає в тому, що землі спершу торкаються подушечки зовнішніх пальців ніг, потім опускається носок, а потім і п’ятка. По суті, ступня сама по собі амортизує удар ноги об поверхню.

Навантаження на стопу при бігу

При бігу з первинним киснем п’яти ступня не амортизує, і все навантаження доводиться на ногу: це рівносильно удару по п’яті кувалдою вагою в два рази перевищуючою вагу тіла. Природно, такий біг згубний як для колін, так і для ніг в принципі.

Порівняння бігунів, які завжди бігали босоніж і спиралися на носок і тих, хто біжить босоніж, але звик бігати в кросівках і спиратися на п’яту або бічну частину стопи, показало, що останні роблять у сім разів більше навантаження на стопу.

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги
Як правильно бігати?

При бігу з первинним торканням землі носком вертикальне навантаження, що надається на стопу, коліна і всю ногу, приблизно в три рази нижче, ніж при використанні інших технік. Але важливо, що це стосується тільки тих, хто завжди бігав босим, адже кросівки змінюють техніку.

Амортизуючи удар при торканні землі, кросівки, по суті, швидше за все лише частково знижують ту шкоду, яку самі і створюють. Біг босоніж значно більш безпечний і природний. Причому, на будь-яких поверхнях: як на твердих, так і на м’яких .

Згідно з останніми дослідженнями, більша частина шкоди, яка завдається колінам і суглобам бігом, походить від неправильної техніки бігу. У свою чергу, ймовірно, що неправильна техніка формується під впливом сучасного бігового взуття – кросівок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОСНОВНІ ТЕХНІКИ ПРАВИЛЬНОГО БІГУ

ЧИ ЕФЕКТИВНО БІГ СПАЛЮЄ ЖИР?

БІГ ЧИ ХОДЬБА: ЩО КРАЩЕ?