Чим відрізняються різні групи крові, що таке резус-фактор і чи впливає ваша група крові на здоров’я і характер.

Чому кров ділиться на групи

Кров складається з плазми і плаваючих в ній клітин — еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. На оболонці еритроцитів є кілька сотень антигенів — глікопротеїнів або гліколіпідів, наявність яких визначається генетикою. Для системи ABO мають значення два антигени: А і B. Саме за їх наявності або відсутності визначається група крові.

 1. Група крові А (II) — еритроцити виробляють тільки антиген А.
 2. Група крові B (III) — виробляється тільки антиген B.
 3. Група крові О (I) — немає ні А, ні B-антигенів.
 4. Група крові АВ (IV) — є і А-і B-антигени.

Також, в залежності від групи крові, в плазмі можуть бути антитіла альфа (анти-А) і бета (анти-B). Це білкові сполуки, які реагують на чужорідні антигени і можуть викликати імунну відповідь.

 1. Група крові А (II) — у сироватці є антитіла анти-B.
 2. Група крові B (III) — в сироватці є антитіла анти-A.
 3. Група крові О (I) — є і анти-А і анти-B.
 4. Група крові АВ (IV) — немає ні анти-А, ні анти-B.
Чому група крові важлива для переливання

Якщо перелити людині з групою крові А кров групи B, її анти-B антитіла в сироватці почнуть реагувати на антигени донорської крові, будуть злипатися з ними і випадати в осад — аглютинуватися. У результаті може статися закупорка судин і смерть.

Саме тому при виборі донора завжди враховують групу крові.

 1. Якщо у людини група крові А, йому можна переливати групи А і О.
 2. Якщо у людини група крові B, можна переливати B і O.
 3. Якщо група крові АВ, можна переливати будь-яку кров. Немає антитіл — немає проблем.
 4. Людям з групою О можна переливати тільки кров групи О. Зате вони можуть стати донорами для будь-якої групи, адже у них немає антигенів, а отже, проти такої крові не будуть боротися ані альфа -, ані бета антитіла.

Однак при переливанні враховують не тільки групу крові, але й резус-фактор.

Що таке резус-фактор

Резус-фактор — це білок D-антиген на поверхні еритроцитів. Якщо у вас є цей білок, резус-фактор позитивний (Rh+), якщо немає — негативний (Rh–).

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Якщо людина з Rh– отримає кров з D-антигеном, її організм почне виробляти D-антитіла. Це може викликати руйнування еритроцитів. Тому резус-негативна кров відповідної групи може переливатися будь-якій людині, а ось резус-позитивна — тільки людям з Rh+. При цьому людей з негативним резус-фактором в світі набагато менше, ніж з резус-позитивним, — всього близько 15%.

Крім переливання крові, людям з Rh – потрібно враховувати свою винятковість і при плануванні вагітності. Якщо у жінки з Rh – з’явиться плід з Rh+, трохи його крові може увійти в контакт з кров’ю матері, що закінчиться появою антитіл. В першу вагітність це не становить проблем, але в другу і наступні, якщо у жінки буде дитина з Rh+, антитіла можуть пройти через плаценту, пошкодити клітини крові дитини і викликати анемію.

Як визначають групу крові і резус-фактор

В лабораторії проводиться аналіз: зразки крові додають реагенти з антитілами альфа і бета і дивляться на реакцію.

Якщо в крові є антиген А, еритроцити почнуть злипатися, коли додадуть анти-B, і навпаки — кров з антигеном B буде злипатися, коли додадуть анти-А. Кров групи АВ не дасть реакції на будь-які антитіла, а кров групи О відреагує на все.

Те ж саме з резус-фактором: в кров просто додають анти-D. Якщо реакція є — у людини Rh+, якщо немає — Rh–.

ЧИ впливає група крові на щось ще

По групі крові намагаються вгадувати характер, підбирати дієту і професію. Особливо це поширено в Японії — там по групі крові можуть обирати співробітника або партнера, купувати їжу і навіть рушники.

Всі ці класифікації знаходяться на рівні гороскопів — багато вірять, але доказів немає. Ми розглянемо деякі взаємозв’язки, що мають під собою основу з наукових досліджень.

Травлення

Група крові впливає на здатність організму без проблем перетравлювати лектини — шкідливі білки у складі зернових і бобових продуктів, молока, морепродуктів і яєць.

Наприклад, екстракт бобів ліма викликає злипання еритроцитів тільки у групи А, а екстракт крилатих бобів — тільки у еритроцитів групи О. Однак більшість лектинів взаємодіють з усіма групами крові. Більш того, в оброблених лектини бобових руйнуються і не шкодять людям з будь-якою групою крові.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Також група крові може впливати на здатність засвоювати жирну їжу. У людей з групами крові А і АВ значно менше лужного фосфотазу — ферменту, необхідного для метаболізму фосфору і жирних кислот, — ніж у груп O і B. Це може вказувати на більшу здатність останніх груп до переварюванню жирної їжі.

Ці особливості враховуються в дієті Пітера д’адамо (Peter ‘ Adamo) за групами крові. Однак на сьогоднішній день немає жодного серйозного дослідження, що доводить ефективність його дієти.

Здоров’я

Група крові може збільшити ризик деяких захворювань.

Серцево-судинні захворювання (ССЗ)

Люди з О-групою на 11% менше ризикують захворіти коронарною хворобою серця і взагалі мають знижений ризик ССЗ. Порівняно з групою О, люди з групою А більше ризикують отримати інфаркт міокарда, а люди з групою В — ішемічний інсульт і венозний тромбоз.

Рак

 1. Група крові А (II). Підвищений ризик раку шлунка та інфікування Helicobacter pylori — головним збудником виразок шлунка.
 2. Група крові B (III). Підвищений ризик раку підшлункової залози, стравоходу і жовчовивідних проток.
 3. Група крові AB (IV). Підвищений ризик раку підшлункової залози.
 4. Група крові O (I). Підвищений ризик раку шкіри, знижений ризик раку шлунка та підшлункової.

Вчені не знайшли взаємозв’язок між раком прямої кишки, раком грудей і групою крові. Зате ці види раку сильно залежні від способу життя.

Фізичні показники

Група крові впливає на фізичні показники: силу, потужність, швидкість та координацію. Нижче ми розглянемо ці характеристики і види спорту, в яких з більшою вірогідністю доб’ється успіху людина з певною групою крові.

Група крові O (I)

Люди з цією групою крові частіше інших зустрічаються серед елітних спортсменів, особливо легкоатлетів і борців. Вони витривалі і швидко досягають успіху в різних видах спорту. Люди з I групою крові схильні до підривної роботи: спринтам, єдиноборств, важкої атлетики.

Що спробувати: легку атлетику, біг на короткі дистанції, єдиноборства, важку атлетику.

Група крові А (II)

Люди з другою групою крові мають низьку тренованість в бойових мистецтвах, але при цьому домагаються успіхів у технічно складних видах спорту. Великий відсоток людей з II групою крові зустрічається серед важкоатлетів і гімнастів, в ігрових видах спорту.

Читайте також:  Погрузитесь в мир здоровья и релакса с Dr.Hill!

Що спробувати: важку атлетику, гімнастику, теніс, футбол, волейбол, хокей, баскетбол.

Група крові B (III)

Для цієї групи крові характерні хороші швидкість і координація, висока тренованість — здатність досягти великих результатів за короткий час. Люди з ІІІ групою крові частіше досягають успіху в єдиноборствах та інших видах спорту, для яких важливі швидкість і координація.

Що спробувати: бокс та інші єдиноборства, функціональне багатоборство.

Група крові AB (IV)

Для людей з IV групою крові характерна сила. Таким людям підійдуть силові види спорту, для яких не потрібна швидкість рухів, наприклад пауерліфтинг.

Що спробувати: пауерліфтинг, стронгмен.

Ці дані можна використовувати для пошуку свого виду спорту, однак не варто сприймати їх як непорушні правила. Є багато інших показників, що впливають на успіх, наприклад кількість м’язових волокон певного типу та особливості нервової системи.

Якщо ж ви не збираєтеся змагатися і будувати кар’єру в спорті, можете забути про ці особливості і орієнтуватися лише на свої відчуття і бажання.

На аматорському рівні ви можете займатися будь-яким видом спорту незалежно від групи крові, підтримувати здоров’я і отримувати задоволення на тренуваннях.

Особистість

Кілька досліджень намагалися виявити зв’язок між групою крові і особистістю, використовуючи популярні психологічні тести.

Австралійське дослідження з участю 240 жінок і чоловіків не виявило зв’язку між особистістю і групою крові. Це не вдалося ні канадським вченим після опитування 400 чоловік, ні американським дослідникам після аналізу даних понад 2,5 тисячі тайваньських студентів.

Навіть японські вчені прийшли до висновку, що взаємозв’язок особистості і групи крові складає менш ніж 0,3%. Таким чином, немає серйозних підстав вважати, що група крові якимось чином впливає на характер.

Висновки
 1. Група крові і резус-фактор важливі для переливання крові. Якщо групи крові не збігаються, може початися аглютинація — злипання еритроцитів.
 2. Група крові має деякий вплив на травлення, однак дієта по групах крові не довела свою ефективність.
 3. Група крові впливає на ризик ССЗ і раку, але не є визначальним чинником у виникненні цих захворювань.
 4. Група крові не впливає на характер і не визначає особистість.