Суглоби можуть хрустіти незалежно від віку – з цією проблемою стикається і старі, й малі. І не завжди хрускіт суглобів знаменує наявність серйозних захворювань, але розібратися в проблемі все одно потрібно. Сьогодні ми вирішили розкрити питання – «Чому хрустять суглоби?» І що потрібно робити, щоб цього більше не відбувалося.

Хрустять суглоби: основні причини

Суглоби складаються з декількох поверхонь кісток, кісткових виступів, капсул, сухожиль і зв’язок. Залежно від проблеми, хрускіт може проявлятися в різних відділах. Хрускіт в суглобах – це чутні клацання, які супроводжують активні та пасивні рухи суглобів.

Іноді, хрускіт в суглобах може бути нормою. Це буває в таких випадках:

Утворення газового міхура діоксиду вуглецю може викликати не хруст, а постріл, який багато хто сприймає за хруст. Повторення хрускоту можливо через 15-20 хвилин, коли газ знову утворюється в синовіальній рідині.

Коли в синовіальній рідині є надлишок білка і недолік води, це теж супроводжується хрускотом в суглобах.

Коли кістки і зв’язки проскакують одночасно проскакують піднесення. У цьому випадку теж можна почути характерний хрускіт. Зазвичай, так хрумтить тазостегновий суглоб або плече.

Але хруст в суглобах може бути не тільки нормою, а й патологією:

  • Слабкість зв’язкового апарату суглоба у зв’язку з перенесеним розривом, розтягуванням, переломах, вивихах, гіпермобільності суглобів. Останнє означає особливу будову суглобів, при якому вони дуже рухливі. Це вроджена дуже рідкісна аномалія при якій частині суглоба розходяться, не завдаючи біль. Повертаючись назад, суглоб видає хрускіт;
  • Порушення будови суглобів, коли суглобові поверхні не збігаються і виходять за межі суглобової коробки;
  • Запалення прилеглої м’язи теж дає хруст в суглобах. Правда, до кінця ця причина не з’ясована: одні фахівці вважають, що хруст виникає в процесі втоми і перевантажень, інші стверджують, що хруст з’являється після того, як довго перебувати в одному і тому ж положенні, а потім різко його змінити. Тут не важливо, яка частина тіла була перевантажена;
  • В результаті артрозу суглоби теж видають хруст. Ця хвороба супроводжує, як правило, літніх людей, а й у молодих вона розвинутися може;
  • Надлишок солей в суглобах неминуче веде до хрускоту. Справа в тому, що кістки, а отже, і хрящі з м’язами тверднуть. Це ускладнює рухливість суглобів, що викликає клацання, хрускіт і больові відчуття.
  • Руйнування суглобових поверхонь суглоба при остеоартрозі, бурситі і коксартрозі;
  • Наявність стороннього тіла в суглобі. При цій проблемі суглоб може не тільки хрустіти, а й хворіти, а також клинить;
  • Захворювання печінки та жовчного міхура теж можуть провокувати хрускіт у суглобах. Справа в тому, що ці органи відповідають за вироблення колагену, який забезпечує еластичність і міцність хрящів, сухожиль, а при захворюваннях вироблення колагену стає недостатньою, що і призводить до хрускоту в суглобах;
  • Захворювання нирок. Нирки відповідають за виведення зайвої води і солі до організму. Коли цей орган перестає нормально функціонувати, виділення суглобової рідини зменшується, хрящі та сухожилля не отримують нормального мастила і починають хрустіти.
Як допомогти суглобам?

Якщо вірити статистиці, хрускіт суглобів став частіше супроводжувати людей у ​​віці 18-25 років. Це пояснюється малорухливим способом життя, неправильним харчуванням, шкідливими звичками, екологією і спадковою схильністю. Щоб мінімізувати наслідки від хрускоту і до старості зовсім розвалитися, потрібно почати займатися своїм здоров’ям з самої молодості.

Для профілактики хрускоту обов’язково включіть в свій раціон овочі, фрукти, цільнозернові продукти, горіхи, мінімізуйте вживання білкової їжі, пийте не менше 2-х літрів води в день. Традиційний холодець, який всі так люблять їсти і готувати на Новий рік, теж допомагає суглобам.

Не сидіть сиднем перед телевізором, а хоча б робіть розминку і зарядку вдома, частіше гуляйте. Гвалтувати свої суглоби фітнесом теж не рекомендується – надмірні фізичні навантаження провокують розвиток травм, порушать хрящовий шар і можуть привести до запалень, артрозів і артритів. Особливо для суглобів корисне плавання і їзда на велосипеді – ці види спорту розминають все тіло і кістки.

В одній і тій же позі можна сидіти не більше 40 хвилин. У випадку з сидячою роботою рекомендується щогодини вставати і розминатися. Походіть по кабінету, між поверхами, вийдіть під час обідньої перерви погуляти.

В жодному разі не клацайте пальцями. Це огидно і не корисно. Зловживання клацанням травмує суглоби, збільшує ризик розвитку артрозу. Так, ви можете не помітити патологій, але з часом суглобові хрящі зносяться і до старості ви будете скрипіти, як непромазанний машинним маслом залізний дроворуб.

Хрускіт в суглобах – не завжди проблема, але до нього потрібно «прислухатися». Помітили не тільки хрускіт, а й інші симптоми, не характерні для вас, бігом до лікаря. Він призначить лікування. Воно може бути медикаментозним, таблетизированим, фізичним або просто призначить вам прогрівання.

Автор: Світлана Мисник

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ХРУСТЯТЬ СУГЛОБИ

ХВОРОБИ СУГЛОБІВ: ПЕРШІ СИМПТОМИ