Досить сумна статистика свідчить про те, що 1 чоловік з тисячі і цілих 19 жінок з тисячі страждають від недостатнього вироблення і тироксину – гіпотиреозу. Неправильне функціонування щитовидної залози сповільнює обмін речовин і часто викликає зміни в зовнішньому вигляді людини.

Існує два види хвороби: первинний гіпотиреоз і вторинний. Якщо в усьому винне ушкодження залози або нестача йоду, то це первинний випадок, який може бути викликаний інфекцією, атакою імунної системи, травмою, впливом з боку. Це найбільш часті причини проблеми з щитовидкою. Вторинний же гіпотиреоз зустрічається вкрай рідко, і викликає його ураження гіпоталамуса або гіпофіза. Гіпоталамус, який є відділом проміжного мозку, контролює і гіпофіз, і саму щитовидну залозу. А залоза, що знаходиться в основі мозку, яка називається гіпофізом, відповідає за вироблення тиреотропного гормону, що регулює щитовидку.

Інший поділ захворювання – на вроджений і набутий гіпотиреоз. Набуте захворювання описано в разі первинного та вторинного гіпотиреозу. А вроджене відхилення може проявлятися як повна відсутність залози або як неповноцінна її робота, недорозвиненість.

Мало хто замислюється про те, наскільки важлива коректна робота щитовидної залози, а вона, тим часом, впливає не тільки на обмін речовин, але і на ріст кісток, харчування головного мозку, нервової системи, вона ж відповідає за окислювальні процеси в організмі, живить волосся , шкіру, а головне – серце. Але тут же й заковика, адже ознакою хвороби можуть бути абсолютно різні прояви.

Читайте також:  Лікар пояснив, які порушення ховаються через сильну втому восени

Вроджений гіпотиреоз визначити нескладно, буквально відразу після народження лікарі помічають певні проблеми зі здоров’ям. Найчастіше цей діагноз ставлять дівчаткам, такі діти народжуються з вагою вище норми, набряклі, а «жовтяниця» тримається довше ніж у здорових новонароджених. Малюки з цим захворюванням більше сонливі, іноді захворювання проявляється за допомогою пупкової грижі, у них знижений апетит. Пізніше захворювання приходить у вигляді сухої шкіри, вона починає лущитися, набряклість посилюється, міміка згладжується, очі виглядають вужче. У хворих дітей слабкі м’язи, повільний пульс, низький і глибокий голос через потовщення зв’язок.

Якщо ігнорувати лікування, хвороба прогресує, ускладнюючи і роблячи більш гучним дихання, викликаючи потовщення язика і губ. У деяких випадках загальмовується розвиток моторики, рухів, діти пізніше починають ходити. Потім настають проблеми з пам’яттю, неправильно ростуть кістки, кінцівки виглядають коротше норми. Зуби теж розвиваються повільніше, статеве дозрівання так само загальмоване. Якщо запустити хворобу, вроджений гіпотиреоз може призвести до карликовості і розумової відсталості.

У дорослому віці хворобу помітити складніше. Легка загальмованість, знижена працездатність, стомлюваність, набряклість і слабкість в м’язах рідко викликають серйозні побоювання. Неправильна робота щитовидки призводить до набору ваги, зниження гемоглобіну в крові, сухості шкіри, погіршення стану нігтів і волосся. Все так само можливий знижений пульс, непереносимість холоду або спеки, іноді з’являються шуми в серці. Кістки стають більш крихкими, збивається гормональний фон, зміщується менструальний цикл у жінок, у чоловіків погіршується потенція, пропадає статевий потяг. Холестерин в крові зростає, можливий атеросклероз.

Читайте також:  Лікар пояснив, які порушення ховаються через сильну втому восени

У вкрай важких випадках спостерігається навіть мікседематозна кома, що супроводжується сильними набряками. Цього варто побоюватися літнім хворим, які раніше не брали до уваги необхідність лікування. Ні в якому разі не можна забувати приймати призначені ліки. Після 65 років можливість розвитку гіпотиреозу значно зростає.

Якщо ви вирішили перевіритися, то здайте аналізи на рівень гормону щитовидки і гіпофіза, на рівень холестерину в сироватці крові, зробіть УЗД і проскануйте залозу, зніміть електрокардіограму і електроенцефалографію.

Для визначення лікування необхідно звернутися до лікаря-ендокринолога. Найчастіше фахівець прописує постійне використання тиреоїдних гормонів, яке здатне спочатку позбавити пацієнта від нестачі гормонів, а потім підтримати необхідний для життєдіяльності рівень. При підвищених дозах ліків спостерігається порушення сну, прискорене серцебиття, підвищена активність. Радиться раз в 6-12 місяців перевіряти рівень гормонів, щоб скорегувати дозу ліків.

Читайте також:  Лікар пояснив, які порушення ховаються через сильну втому восени

Пам’ятайте також про вітаміни, мінеральні речовини і режим, адже помірні навантаження і прогулянки на свіжому повітрі теж здатні поліпшити стан здоров’я. Намагайтеся вживати в їжу продукти багаті йодом, адже це може допомогти запобігти розвитку хвороби.

Для прихильників народної медицини в комплексі з гормональними ліками для профілактики можуть підійти трав’яні чаї і свіжовичавлені соки.

  • Змішайте траву звіробою, плоди горобини, березові бруньки, корінь оману в рівних пропорціях і залийте літром окропу. Потримайте на слабкому вогні протягом 5 хвилин, дайте настоятися 12 годин. Пийте настій три рази на день перед їжею.
  • Квіти суниці, горобини, кульбаби, будри, чебрецю, підмаренника і траву мокриці заваріть в окропі, залиште на півгодини. Пийте раз в день разом зі сніданком.
  • Робіть настої і білої перстачі, вона здатна нормалізувати роботу щитовидки, особливо в комплексі з прописаними ліками.

Пам’ятайте, що народні методи – це лише помічники в боротьбі з хворобою, ніяк не можна забувати про настанови лікарів. Будьте здорові і бережіть своїх близьких.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК РОЗПІЗНАТИ ЗАХВОРЮВАННЯ ЩИТОВИДНОЇ ЗАЛОЗИ

ОЦІНКА ГОРМОНАЛЬНОГО ФОНУ