Досить сумна статистика свідчить про те, що 1 чоловік з тисячі і цілих 19 жінок з тисячі страждають від недостатнього вироблення і тироксину – гіпотиреозу. Неправильне функціонування щитовидної залози сповільнює обмін речовин і часто викликає зміни в зовнішньому вигляді людини.

Існує два види хвороби: первинний гіпотиреоз і вторинний. Якщо в усьому винне ушкодження залози або нестача йоду, то це первинний випадок, який може бути викликаний інфекцією, атакою імунної системи, травмою, впливом з боку. Це найбільш часті причини проблеми з щитовидкою. Вторинний же гіпотиреоз зустрічається вкрай рідко, і викликає його ураження гіпоталамуса або гіпофіза. Гіпоталамус, який є відділом проміжного мозку, контролює і гіпофіз, і саму щитовидну залозу. А залоза, що знаходиться в основі мозку, яка називається гіпофізом, відповідає за вироблення тиреотропного гормону, що регулює щитовидку.

Інший поділ захворювання – на вроджений і набутий гіпотиреоз. Набуте захворювання описано в разі первинного та вторинного гіпотиреозу. А вроджене відхилення може проявлятися як повна відсутність залози або як неповноцінна її робота, недорозвиненість.

Мало хто замислюється про те, наскільки важлива коректна робота щитовидної залози, а вона, тим часом, впливає не тільки на обмін речовин, але і на ріст кісток, харчування головного мозку, нервової системи, вона ж відповідає за окислювальні процеси в організмі, живить волосся , шкіру, а головне – серце. Але тут же й заковика, адже ознакою хвороби можуть бути абсолютно різні прояви.

Читайте також:  Дожила до 106 років: названі улюблені продукти найстарішої у світі спортсменки

Вроджений гіпотиреоз визначити нескладно, буквально відразу після народження лікарі помічають певні проблеми зі здоров’ям. Найчастіше цей діагноз ставлять дівчаткам, такі діти народжуються з вагою вище норми, набряклі, а «жовтяниця» тримається довше ніж у здорових новонароджених. Малюки з цим захворюванням більше сонливі, іноді захворювання проявляється за допомогою пупкової грижі, у них знижений апетит. Пізніше захворювання приходить у вигляді сухої шкіри, вона починає лущитися, набряклість посилюється, міміка згладжується, очі виглядають вужче. У хворих дітей слабкі м’язи, повільний пульс, низький і глибокий голос через потовщення зв’язок.

Якщо ігнорувати лікування, хвороба прогресує, ускладнюючи і роблячи більш гучним дихання, викликаючи потовщення язика і губ. У деяких випадках загальмовується розвиток моторики, рухів, діти пізніше починають ходити. Потім настають проблеми з пам’яттю, неправильно ростуть кістки, кінцівки виглядають коротше норми. Зуби теж розвиваються повільніше, статеве дозрівання так само загальмоване. Якщо запустити хворобу, вроджений гіпотиреоз може призвести до карликовості і розумової відсталості.

У дорослому віці хворобу помітити складніше. Легка загальмованість, знижена працездатність, стомлюваність, набряклість і слабкість в м’язах рідко викликають серйозні побоювання. Неправильна робота щитовидки призводить до набору ваги, зниження гемоглобіну в крові, сухості шкіри, погіршення стану нігтів і волосся. Все так само можливий знижений пульс, непереносимість холоду або спеки, іноді з’являються шуми в серці. Кістки стають більш крихкими, збивається гормональний фон, зміщується менструальний цикл у жінок, у чоловіків погіршується потенція, пропадає статевий потяг. Холестерин в крові зростає, можливий атеросклероз.

Читайте також:  Дожила до 106 років: названі улюблені продукти найстарішої у світі спортсменки

У вкрай важких випадках спостерігається навіть мікседематозна кома, що супроводжується сильними набряками. Цього варто побоюватися літнім хворим, які раніше не брали до уваги необхідність лікування. Ні в якому разі не можна забувати приймати призначені ліки. Після 65 років можливість розвитку гіпотиреозу значно зростає.

Якщо ви вирішили перевіритися, то здайте аналізи на рівень гормону щитовидки і гіпофіза, на рівень холестерину в сироватці крові, зробіть УЗД і проскануйте залозу, зніміть електрокардіограму і електроенцефалографію.

Для визначення лікування необхідно звернутися до лікаря-ендокринолога. Найчастіше фахівець прописує постійне використання тиреоїдних гормонів, яке здатне спочатку позбавити пацієнта від нестачі гормонів, а потім підтримати необхідний для життєдіяльності рівень. При підвищених дозах ліків спостерігається порушення сну, прискорене серцебиття, підвищена активність. Радиться раз в 6-12 місяців перевіряти рівень гормонів, щоб скорегувати дозу ліків.

Читайте також:  Дожила до 106 років: названі улюблені продукти найстарішої у світі спортсменки

Пам’ятайте також про вітаміни, мінеральні речовини і режим, адже помірні навантаження і прогулянки на свіжому повітрі теж здатні поліпшити стан здоров’я. Намагайтеся вживати в їжу продукти багаті йодом, адже це може допомогти запобігти розвитку хвороби.

Для прихильників народної медицини в комплексі з гормональними ліками для профілактики можуть підійти трав’яні чаї і свіжовичавлені соки.

  • Змішайте траву звіробою, плоди горобини, березові бруньки, корінь оману в рівних пропорціях і залийте літром окропу. Потримайте на слабкому вогні протягом 5 хвилин, дайте настоятися 12 годин. Пийте настій три рази на день перед їжею.
  • Квіти суниці, горобини, кульбаби, будри, чебрецю, підмаренника і траву мокриці заваріть в окропі, залиште на півгодини. Пийте раз в день разом зі сніданком.
  • Робіть настої і білої перстачі, вона здатна нормалізувати роботу щитовидки, особливо в комплексі з прописаними ліками.

Пам’ятайте, що народні методи – це лише помічники в боротьбі з хворобою, ніяк не можна забувати про настанови лікарів. Будьте здорові і бережіть своїх близьких.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК РОЗПІЗНАТИ ЗАХВОРЮВАННЯ ЩИТОВИДНОЇ ЗАЛОЗИ

ОЦІНКА ГОРМОНАЛЬНОГО ФОНУ