«Ігри несуть зло, вони зводять вас з розуму!» – неофіційний слоган популярної комп’ютерної гри Postal 2, яка неодноразово піддавалася цензурі через свою жорстокість. Але реалістичні сцени насильства, перестрілки і погоні – не єдині характеристики відеоігор. Іноді вони можуть виявитися дуже корисними. Розповідаємо, коли, кому і у що слід грати, щоб поліпшити своє здоров’я.

Розвивають когнітивні і соціальні навички у дітей

Комп’ютерна залежність у дітей – серйозна проблема, однак вчені все частіше відзначають позитивний вплив помірного захоплення відеоіграми на психічне здоров’я, когнітивні і соціальні навички.

Сюжетні гри, де увага дитини зосереджена на оповіданні, підвищують здатність до концентрації і виробляють корисну звичку до читання. Психологи з Університету Фрайбурга (Німеччина) стверджують, що система віртуальних заохочень також підсилює мотивацію, яку гравець зможе використовувати і в реальному житті.

Цікаве дослідження провели співробітники Європейської Школи Дитячого психічного здоров’я, зібравши у батьків і вчителів анкетні дані про успішність та поведінку італійських, голландських, німецьких, турецьких, болгарських і литовських школярів. Серед відмінників і хорошистів любителів комп’ютерних ігор виявилося майже в 2 рази більше, ніж серед учнів з більш низькою успішністю. Також геймери мали менше проблем з однолітками і краще інтегрувалися в шкільне співтовариство.

Читайте також:  Флуконазол при молочнице: особенности лечения и преимущества препарата

Втім, лікарі як і раніше вважають, що батькам слід контролювати час, який дитина проводить за комп’ютером або приставкою. Американська асоціація психологів рекомендує обмежувати тривалість гри двома годинами на день.

Покращують пам’ять у літніх людей

Комп’ютерні ігри мають непоганий потенціал і як профілактика деменції у літніх людей. Дослідники Каліфорнійського університету в Ірвіні (США) опублікували в журналі Neuroscience статтю, в якій говориться, що 3D ігри покращують роботу пам’яті на 12%.

Вчені попросили студентів-добровольців протягом 2 тижнів грати в одну із запропонованих відеоігор: Angry Birds в 2D або Super Mario в 3D. Після двотижневого ігрового періоду учасники пройшли тест на продуктивність пам’яті. Виявилося, що в порівнянні зі студентами, які грали в 2D гри, учасники з другої групи поліпшили продуктивність пам’яті на цілих 12%.

Вчені пояснюють, що об’ємні зображення, схожі з об’єктами навколишнього середовища, посилюють нейронну активність, посилаючи часті сигнали в гіпокамп – ділянку мозку, відповідальну за нашу пам’ять і здатність до навчання.

Шолом віртуальної реальності

За допомогою шолома віртуальної реальності бельгійські психологи лікують фобії.

Можуть вилікувати фобії

Відеоігри, що симулюють реальні дії, давно допомагають пілотам американських повітряних військ подолати страх і навчитися керувати літаком. ВВС США використовують симулятор водіння. Якщо пілот «розіб’ється» в симуляторі, він запам’ятає свою помилку, перезапустить програму і спробує виконати завдання інструктора ще раз. А ось помилки при навчанні на реальній дорогій машині можуть обернутися втратою для здоров’я пілота і неабиякими витратами.

Читайте також:  Онкология в Израиле: Клиника Ихилов (Ichilov) как Центр экстренной медицинской помощи

Піхотинці також тренують тактичні навички за допомогою комп’ютерних ігор в жанрі шутер. Занурюючись у віртуальну реальність, військові випробують різні прийоми для досягнення цілей, отримуючи досвід, який стане в нагоді і на полі бою.

Психологи ж взяли на озброєння комп’ютерні ігри як ліки проти фобій. Наприклад, фахівці лікарні Ван Гога в місті Шарлеруа (Бельгія) допомагають пацієнтці з агорафобією і акрофобією подолати страхи за допомогою шолома віртуальної реальності. Дівчина вчиться пересуватися в «відкритих і людних місцях», не піддаючи себе зайвому стресу.

– Пацієнтка знає, що вона в безпеці, але її мозок вважає, що все відбувається насправді, і вчиться правильно поводитися в подібних обставинах. Спочатку віртуальна реальність використовувалася тільки для гри, але тепер ми можемо застосовувати її для лікування фобій або посттравматичного стресового розладу, – каже психолог Ноель Шепер.

Crusader Kings II

Глобальна стратегія Crusader Kings 2 моделює систему феодальних відносин в середньовічній Європі і на Близькому Сході, дозволяючи гравцям вивчати історію.

Підвищують ерудицію: коментар геймера

Ми попросили дорослого геймера з солідним ігровим стажем розповісти, як захоплення вплинуло на нього. Киянину Віталію Яценко 26, і вже з 6 років він входить в світ консольних і комп’ютерних ігор.

Читайте також:  Чи залежить одужання від медсестри?

– Свого часу гри допомогли мені дізнатися багато нового. Наприклад, стратегія Crusader Kings 2 охоплює всі ключові історичні події в Європі з 769 по 1453. У ньому освітлене безліч фактів, яким не приділяли уваги на уроках історії. Школярам такі знання однозначно знадобляться, до того ж вони набагато наочніше підручника.

Завдяки тому, що гри періодично не працювали, довелося розбиратися в пристрої комп’ютера і програмному забезпеченні. Це може надихнути дитину освоювати комп’ютерну мову, а програмування – досить перспективне заняття.

Крім того, є безліч симуляторів, кожен з яких дасть уявлення про ту чи іншу сферу діяльності: Містобудівні симулятори (Sim City), Авіасимулятори (X-Plane 10), Космічні пригоди (Kerbal Space Program і Universe Sandbox). Ігри допомагають розвиватися, розважаючи, і в цьому – їх головна цінність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІДЕОІГРИ ОМОЛОДЖУЮТЬ МОЗОК

6 СПОСОБІВ, ЩО ПРИСКОРЮЮТЬ ОБМІН РЕЧОВИН

ДЛЯ ДИТИНИ ВІДЕОІГРИ КОРИСНІШІ НІЖ ТБ