Діастема (щілина між передніми зубами) – поширене явище. Одні сприймають її як свою «родзинку», а інші хотіли б від неї позбутися.

За різними оцінками, у 7-19% людей є щілина між передніми зубами. Ставлення до цього косметичного дефекту в чомусь залежить від розміру діастеми. Відстань між зубами може бути як ледь помітною (1 мм), так і досягати 1 см. У деяких ситуаціях наявність щілини може впливати на дикцію.

Причини формування діастеми

Щілина між передніми зубами може з’явитися з різних причин, більшість з них обумовлено спадковістю:

 • Невідповідність розмірів щелепних кісток і зубів. В результаті зуби розташовуються або скупчено, або з помітними проміжками
 • Неправильне розташування зачатків зубів
 • Зайво велика вуздечка (перемичка, що проходить від внутрішньої сторони верхньої губи до ясен). Якщо вуздечка проходить між двома передніми зубами, то природний процес закриття простору між ними порушується.
 • Шкідливі звички дитини. Розширенню щілини між зубами можуть сприяти тривале смоктання соски або пальця.
 • Порушення ковтального рефлексу. Зазвичай язик при ковтанні впирається в небо, але у деяких людей язик притискається до передніх зубів. Це сприяє висуванню передніх зубів вперед і появі щілини між ними.
 • Ускладнення захворювань пародонту. Формування щілини відбувається внаслідок втрати кісткової тканини, яка підтримує зуби.
 • Щілина між зубами може бути функціональним відхиленням у дітей з молочними зубами. У більшості випадків при зростанні постійних зубів простір між зубами скорочується до нормального.
 • Причиною появи щілини може стати тривала зміна молочних зубів на постійні, через що порушується формування прикусу.
 • Вкрай рідко причиною утворення щілини між зубами є новоутворення.
Читайте також:  Вартість зубного імпланта: від чого вона залежить та який діапазон цін
Чи потрібно це лікувати?

Найчастіше діастема являє собою щілину між передніми зубами на верхній щелепі, але вона може виникати і на нижній.
Щілини можуть бути двох видів: помилкові або істинні. Перші формуються в період зміни молочних зубів на корінні. У більшості випадків цей дефект з часом сам зникає, але консультація стоматолога все одно обов’язкова. Адже причини її появи можуть бути більш глибокими.

Справжня діастема являє собою аномалію сформованого прикусу, тому не зникне сама по собі.

Чи потрібно виправляти цей дефект? Відповідь на це питання залежить від ваших побажань, а не від відстані між зубами. Багатьом не заважає така особливість або навіть подобається. Але якщо ви вважаєте, що щілина є вашим недоліком – ситуацію можна виправити за допомогою методів сучасної стоматології.

Читайте також:  Роторасширители стоматологические: назначение, виды и особенности
Варіанти лікування

Вибір тактики лікування залежить від причини, по якій сформувалася щілину між зубами. Зокрема, якщо помилкова діастема у дітей викликана тим, що один або обидва передніх зуба ростуть в сторону, то застосовується ортодонтичний апарат (брекети, гнучкі апарати, знімні пластини, та ін.). Це дозволяє за кілька місяців повністю позбавитися від проблеми.

Щілину між постійними зубами можна виправити, використовуючи одну з таких методик:

 • Нарощування зубів. Ця процедура дозволяє усунути дефект, наростивши ширину зубів за допомогою спеціального матеріалу.Гідність методу в тому, що проблема вирішується швидко (за одне відвідування стоматолога). Недоліки: висока вартість процедури і невизначений термін служби (при нарощуванні не враховуються особливості будови щелепи і прикусу).
 • Установка вінірів. На частину зуба або цілий зуб встановлюються керамічні накладки, які маскують зовнішній дефект. Цей метод також дорогий, і його довговічність невизначена.
 • Ортодонтичні методи. Вони припускають установку ортодонтичного апарату (повні або часткові брекет-системи, знімні апарати). Плюси методу: щадить зуби і усуває дефект назавжди. Недоліки: необхідність носити апарат кілька місяців, його вигляд може бути недостатньо естетичним. При необхідності безпосередньо перед установкою апарату проводять операцію з пластики вуздечки верхньої губи.
Читайте також:  Основные аспекты выбора виниров для улучшения улыбки

Вибір методу лікування залежить від багатьох факторів: віку пацієнта, фінансових можливостей, тимчасових обмежень та ін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОРУШЕННЯ ПРИКУСУ

СУЧАСНІ МЕТОДИ КОРЕКЦІЇ ЗУБІВ

ПЛЮСИ І МІНУСИ ПРОТЕЗУВАННЯ ЗУБІВ МЕТАЛОКЕРАМІКОЮ