Підвищена тривожність часто призводить до таких фізіологічних порушень як прискорений пульс, запаморочення, розлад травлення та інші.

Тривога є нормальною реакцією людини на небезпечну або незнайому ситуацію. Ця емоція змушує людину діяти. Наприклад, краще готуватися до іспиту або піти до лікаря, якщо щось турбує. Але якщо занепокоєння виникає навіть при легкому емоційному струсі або взагалі без причини, то мова йде про підвищену тривожність.

Причини і прояви

Надмірна тривожність є поширеним емоційним розладом у дорослих і дітей. Найчастіше цей розлад виникає на тлі побутових проблем і ситуацій, які супроводжуються невизначеністю. Наприклад, стан здоров’я рідних, неприємності на роботі, очікування важливих подій. Неприємності можуть трапитися в кожного, але чому різні люди реагують на них з різним рівнем тривоги?

Найчастіше надлишкова тривожність родом з дитинства. Наприклад, якщо батьки схильні драматизувати будь-яку ситуацію і нагнітати страх, то діти копіюють цей шаблон поведінки. Така реакція може залишатися у людини на все життя і передаватися наступним поколінням. Буває, що батьки свідомо виховують дитину в дусі надмірної тривожності, побоюючись за неї.

Читайте також:  Психоаналіз у приватній клініці: подорож у глибини підсвідомості

А в дорослому житті людині доводиться стикатися з ризиками, до яких вона не готова.

У деяких людей підвищена тривожність є результатом важкої стресовій ситуації, пережитої в дитинстві чи в дорослому віці.

Іноді підвищений рівень тривожності може бути симптомом соматичних або психічних захворювань і станів, таких як:

 • Тиреотоксикоз
 • Стенокардія
 • Гіпоглікемія
 • Надлишкове вироблення гормонів наднирковими
 • Синдром відміни (в період відмови від куріння, вживання алкоголю, снодійних, наркотичних засобів)
 • Шизофренія
 • Маніакально-депресивний психоз
 • Побічна дія прийому ліків

До проявів надмірної тривожності відносяться:

 • Страхи, тривога і неспокій в безпечних ситуаціях
 • Низька самооцінка
 • Підвищена чутливість, яка проявляється, наприклад, в переживанні за близьких
 • Чутливість до власних невдач
 • Відсутність інтересу до незнайомої діяльності
 • Невротичні звички (гризти нігті, смоктати пальці і т.д.). Ці дії допомагають людині зняти емоційну напругу
Читайте також:  Психоаналіз у приватній клініці: подорож у глибини підсвідомості

Основною причиною виникнення тривоги у дітей є внутрішній конфлікт. Цьому сприяють брак уваги, завищені або суперечливі вимоги з боку дорослих. Надмірна тривожність може проявлятися дратівливою поведінкою, грубістю по відношенню до оточуючих, або навпаки – апатією, байдужістю. Помітити тривожність можна по дитячих малюнках. Їх відрізняють велика кількість штрихування, сильний натиск і маленький розмір зображення.

Тривожний стан у дорослих і дітей може супроводжуватися головним болем, серцебиттям, зниженням апетиту, погіршенням якості сну.

Як позбутися від підвищеної тривожності

Для подолання тривожності можна використовувати практики, які допомагають розслабитися. Це аутогенне тренування (аутотренінг) і медитація.

Аутотренінг являє собою комплекс спеціальних вправ на заспокоєння і розслаблення. Секрет медитації полягає в тому, що через зменшення м’язової напруги можна поступово подолати тривожність.

Щоб назавжди позбутися від підвищеної тривожності, необхідно докорінно переглянути своє ставлення до життя. Схильні до цього розладу люди надають дуже велике значення всьому, що відбувається з ними і навколо них. Подолати тривожність вдасться, перемігши почуття власної важливості і навчившись сприймати себе, як частинку світу.

Читайте також:  Психоаналіз у приватній клініці: подорож у глибини підсвідомості

Для корекції надлишкової тривожності у дітей використовуються гри зі спеціально підібраними сюжетами. З їх допомогою діти вчаться долати бар’єри і оцінювати свої негативні якості з боку.

Найбільш ефективними методами лікування є медикаментозна терапія, поведінкове лікування і когнітивна психотерапія. Ці види лікування допомагають людині справитися з почуттям тривоги, розібратися в її причинах і дивитися на свою поведінку логічно і під позитивним кутом.

Для полегшення тривожних симптомів широко використовуються препарати на рослинній основі: валеріана, собача кропива, м’ята, пасіфора, півонія, глід. Лікар може призначити прийом гомеопатичних засобів, бромідів, транквілізаторів.

Особливо необхідно звернутися до психотерапевта, якщо тривожний стан супроводжується болем у грудях, який віддає в руку; порушенням серцебиття; задишкою; підвищенням тиску; нудотою; жаром; панічними настроями; страхами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК БОРОТИСЯ З БЕЗВИХІДДЮ

ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ: ВІДГАНЯЄМО НЕБАЖАНІ ДУМКИ

ЗАСПОКІЙЛИВІ ЗАСОБИ