Правильно підібране харчування допоможе вирішити проблеми травлення, пов’язані з ДЖВШ.

Печінка виконує в нашому організмі цілий ряд важливих функцій, одна з них – постачання в шлунково-кишковий тракт жовчі. Жовч виробляється печінкою, а потім потрапляє в спеціальний резервуар – жовчний міхур. І вже звідти в потрібний момент потрібна кількість жовчі викидається в кишечник. При цьому жовч проходить по спеціальних протоках – жовчовивідних шляхах, які з’єднують жовчний міхур з дванадцятипалою кишкою. Стан, при якому порушується нормальний відтік жовчі з жовчного міхура, називають дискінезією жовчовивідних шляхів (ДЖВШ).

Чому виникає дискінезія жовчовивідних шляхів?

Дискінезія жовчовивідних шляхів може виникати через порушення моторики жовчного міхура або самих проток, а також у зв’язку з проблемами в роботі сфінктера (спеціального м’язу, який знаходиться на стику жовчовивідного шляху і дванадцятипалої кишки).

Провокувати появу ДЖВШ може:

  • неправильне харчування
  • хвороби шлунково-кишкового тракту
  • гельмінтози
  • гормональні порушення
  • стреси

Розрізняють дискінезію з уповільненим виділенням жовчі (гіпомоторна дискінезія) і посиленим виділенням жовчі (гіпермоторна дискінезія).

Дискінезія жовчовивідних шляхів. Симптоми

Типовим симптомом ДЖВШ є біль у правому боці. Він може бути гострим (при гіпермоторній формі хвороби) або ниючий, якщо має місце гіпомоторна ДЖВШ. Крім того симптомом дискінезії є нудота, гіркота в роті, проноси або запори, а також стомлюваність і депресивні настрої.

ДЖВШ – хвороба не смертельна. Але проте вона в змозі доставити багато неприємних хвилин. Крім того дискінезія може призвести до появи інших хвороб ЖКГ, наприклад, спровокувати появу каменів у жовчному міхурі. Тому проблему під назвою дискінезія жовчовивідних шляхів не варто ігнорувати. Краще вчасно вжити заходів щодо її усунення.

Дієтотерапія і дискінезія

Дієтотерапія – один з головних методів корекції стану жовчовивідних шляхів. За допомогою дієти можна створити сприятливі умови для роботи ШКТ і нормалізувати роботу жовчних проток.

При дискінезії жовчовивідних шляхів у першу чергу потрібно виключити з меню смажені, надто жирні і гострі страви, а також копченості. Варто обмежити і кількість порожніх вуглеводів. Їжі, що містить багато холестерину теж краще уникати, так як холестерин підвищує в’язкість жовчі і сприяє каменеутворенню.

При будь-яких варіантах дискінезії прописано їсти побільше овочів і фруктів. Вони повинні бути у складі меню кілька разів на день. Але слід уникати дратівливих овочів: редьки, редиски, цибулі, часнику.

Дієта при гіпермоторній дискінезії

Потрібно в першу чергу зменшити споживання продуктів, які стимулюють моторику жовчного міхура і жовчовивідних шляхів. До таких продуктів відносять: страви з жирних сортів м’яса, тістечка, страви з великою кількістю рослинної олії, круті бульйони.

А ось каші людям з проблемами ЖВШ корисні. Особливо рекомендується до вживання гречана, вівсяна, пшенична. Також «володарям» гіпермоторної дискінезії рекомендують їсти зерновий хліб, хліб з висівками та інші продукти, що містять магній.

Дієта при гіпомоторній дискінезії

При цьому різновиді дискінезії за допомогою їжі потрібно стимулювати виділення жовчі. Для цього рекомендують додавати в меню сметану, вершкове масло, вершки, яйця некруто. Каші, фрукти і овочі також допоможуть нормалізувати жовчовиділення при цьому різновиді розладу.

Питний режим

Не забувайте пити рідину, близько 2 літрів на добу. Можна пити не тільки воду, але і компоти, відвар шипшини.

Допомагають впоратися з хворобою і трав’яні настої. Зазвичай призначають чаї з кукурудзяних рилець, м’яти перцевої, материнки. А ось алкоголь, кава, газовані напої провокують розлади роботи жовчовивідних шляхів, тому їх варто виключити з меню.

Зазвичай при ДЖВШ прописують вживання мінеральної води. Конкретний вид води рекомендує лікар залежно від різновиду дискінезії. Але не забувайте, що мінеральна вода повинна бути без газу.

Особливості прийому їжі при ДЖВШ

Важливо звернути увагу не тільки на те, що їсти, а й приділити увагу тому, як їсти.

  • Дробове харчування. Якщо здоровій людині можна їсти 3-4 рази на день, то людям з неправильною роботою ЖВШ краще вживати їжу 5-6 разів на день.
  • Зменшуємо порції. Обсяг однієї порції повинен бути невеликим.
  • Температура має значення. Занадто холодна їжа і питво можуть спровокувати спазм жовчовивідних шляхів. Але й занадто гарячою їжа бути не повинна. Оптимально, якщо температура їжі та напоїв буде теплою.
  • Ступінь суворості дієти залежить від стану. У момент загострення дієта повинна бути більш сувора. Після нормалізації стану дієту можна майже скасувати. Але завжди варто пам’ятати про ДЖВШ і не зловживати гострим, жирним і копченим.

Використовуйте дієту як спосіб нормалізувати роботу жовчовивідних шляхів, і будьте здорові!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КАМЕНІ В ЖОВЧНОМУ МІХУРІ

ЖОВЧНИЙ МІХУР І ЙОГО ПРОБЛЕМИ