Функціональні тренування допомагають поліпшити здатність людини здійснювати дії за різних обставин в повсякденному житті. Вони є однією з останніх тенденцій у світовому фітнесі.

Що собою являє функціональне тренування?

В даний час термін «функціональні тренування» є одним з найпопулярніших понять, яке широко вживається в спорті і фітнесі. Функціональні тренування часто визначають як діяльність, навчаючу рухів. При цьому виді фізичного навантаження відбувається тренування всіх м’язів, які допомагають здійснювати рухи, необхідні в звичайному житті. Якщо звичні заняття в тренажерному залі головним чином спрямовані на опрацювання окремих груп м’язів, то функціональний тренінг задіє тіло цілком. Залежно від призначення, такі рухи варіюють за ступенем складності. Людина, яка у своїй підготовці використовує функціональний тренінг, здатний швидше інших навчитися будь-яким новим навичкам.

Суть функціонального тренінгу полягає у відпрацюванні рухів, необхідних людині в повсякденному житті. Однак спочатку функціональні тренування використовувалися професійними спортсменами. Так, спринтери за допомогою комплексу спеціальних вправ тренували стартовий поштовх, ковзанярі і фігуристи – відчуття рівноваги. Також вважається, що одним із провісників функціонального тренування був пілатес.

Існує досить багато методик функціонального тренінгу і побудовані вони різноманітно. Функціональні тренування об’єднують безліч напрямків фітнесу: стретчинг, круговий тренінг, пілатес та інші. Снарядами для функціональних вправ може бути що завгодно – гімнастичні кільця, скакалка, гімнастичний м’яч, штанга, степ-платформа. Крім того, можна зовсім обійтися без пристосувань. Заняття при цьому можуть проходити як в групі, так і індивідуально. Також функціональний тренінг можна проводити як окреме тренування або як доповнення до традиційних силових занять.

Для чого потрібні функціональні тренування?

Функціональний тренінг націлений на зміцнення так званих глибоко залягаючих м’язів-стабілізаторів, які дозволяють легко утримати тіло в будь-яких положеннях. Функціональні тренування формують почуття рівноваги, гнучкість, отже, дають можливість впевнено рухатися і володіти свої тілом в будь-яких ситуаціях. Цей вид фізичного навантаження розвиває не тільки витривалість і силу, але і спритність, і навіть грацію. Тренери стверджують, що функціональний тренінг в деякій мірі володіє ще й лікувальним ефектом. Так, функціональні вправи допоможуть позбутися від сколіотичної постави, попередити розвиток остеохондрозу та головних болів, пов’язаних з ним.

У реальному житті зазвичай доводитися виконувати рухи, що задіють відразу кілька м’язових груп. Для того щоб підготувати мускулатуру всього тіла і пристосуватися до навантажень, необхідно виконувати природні рухи і складні багатоцільові вправи. Саме це і забезпечує функціональне тренування. Воно покращує здатність тіла пристосовуватися до різних обставин і збільшує витривалість. При цьому функціональні тренування добре зміцнюють суглобовий апарат, розвивають почуття рівноваги і координацію рухів, поліпшують роботу серцево-судинної системи, тонізують м’язи. Крім того, функціональне тренування сприяє розвитку таких важливих елементів, як сила, спритність, потужність, гнучкість, швидкість, баланс, різні моторні навички.

Однією з головних характеристик функціональних тренувань є різноманітність. Вони мають багато різних методів, наприклад, CrossFit. Цей вид фізичних тренувань включає програму силових вправ, яка складається з регулярно мінливих високоінтенсивних функціональних вправ.

У звичайному житті люди рідко роблять будь-які симетричні рухи. Так, людина пише однією рукою, носить сумку на звичному плечі. До того ж людина має схильність виконувати ті рухи, які їй легше даються. Саме за рахунок цього, у людей певна група м’язів розвинена більше. У тренажерному залі, навпаки, практично всі вправи симетричні. За допомогою функціональних тренувань за рахунок виконання асиметричних вправ можна досягти гармонійного збалансованого розвитку всіх частин тіла. У кінцевому підсумку це дозволяє зменшити ризик травмування, виникнення патологій опорно-рухового апарату і захворювань серцево-судинної системи, зміцнити здоров’я в цілому.

Таким чином, функціональний тренінг – це унікальна тренувальна програма. Це один з видів найбільш енергоємних фізичних вправ, який розвиває основні рухові якості людини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЗМЕНШИТИ БІЛЬ М’ЯЗІВ ПІСЛЯ ТРЕНУВАННЯ

ЯК ПРАВИЛЬНО КАЧАТИ ПРЕС