Як правильно харчуватися, коли рівень гемоглобіну підвищений? Які продукти слід виключити? Що потрібно обов’язково включити в свій раціон?

Що таке гемоглобін

Гемоглобін – це білок у складі еритроцитів крові, який складається з глобіну (білка) і гема (сполуки заліза). Кров стає червоною завдяки атомам заліза.

За допомогою гемоглобіну кисень і вуглекислий газ переносяться по організму. У крові чоловіків міститься більше гемоглобіну, ніж в крові жінок. Норми гемоглобіну: у чоловіків 135-160 грам на літр крові, у жінок 120-140 грам на літр крові.

Чому гемоглобін підвищується

Підвищений рівень гемоглобіну може свідчити про захворювання такі, як:

 • підвищення рівня еритроцитів в крові,
 • згущення крові,
 • кишкова непрохідність,
 • опіки,
 • серцево-легенева недостатність,
 • цукровий діабет,
 • хронічний бронхіт,
 • пневмонія.

Куріння викликає брак кисню в крові, тому підвищується гемоглобін.

Але не завжди підвищений гемоглобін – означає хворобу або відхилення від норми. Гемоглобін підвищується після сильних фізичних навантажень, тобто у спортсменів, у людей які займаються активними видами спорту. Також у скелелазів і пілотів, тому, що вони проводять багато часу на висоті. Підвищений рівень гемоглобіну є нормою для людей, які живуть в гірській місцевості.

Харчування при підвищеному гемоглобіні

Основні принципи харчування при підвищеному гемоглобіні:

 • вживати якомога більше рідини,
 • скоротити споживання м’яса, субпродуктів, білків,
 • вживати в їжу рослинні білки: соя, бобові,
 • дозволяється вживати в їжу рибу і морепродукти в малих кількостях,
 • основою харчування є каші,
 • слід їсти якомога більше овочів – сирих або термічно оброблених,
 • слід вживати фрукти.

Раціон харчування для людей з підвищеним гемоглобіном не виключає залізовмісні продукти. Дієту слід підбирати, враховуючи чинники, через які рівень вмісту гемоглобіну в крові підвищився.

Слід вживати правильне харчове залізо

У різних продуктах харчування міститься харчове залізо, яке розділяться на гемове і негемове залізо. Ці два види заліза розрізняються їх засвоєнням в організмі людини. Гемове залізо всмоктується легко, а негемове залізо всмоктується повільно. Тому при високому гемоглобіні слід вживати в їжу продукти харчування, які містять негемове залізо, щоб залізо не всмоктувалося в кров. Гемове залізо міститься в продуктах тваринного походження, а негемове залізо міститься в фруктах, овочах, зернах, горіхах.

Корисні продукти харчування при підвищеному гемоглобіні

Потрібно вживати в їжу продукти з вмістом негемового заліза, які допомагають нормалізувати рівень гемоглобіну: рис, цільнозернові хлібці, сир тофу, квасоля, шпинат, виноград, абрикоси, горіхи.

Зміст негемового заліза в продуктах харчування

Соєві боби (варені) 100 г – 5,14 мг заліза, сочевиця (варена) – 4 мг, шпинат (варений) – 3,57 мг, тофу 100 г – 6 мг, нут варений 100г – 3мг.

Рідина – ліки при підвищеному гемоглобіні

За допомогою простої води з додаванням соку лимона можна домогтися розрідження крові, тим самим привести гемоглобін в норму.

При підвищеному гемоглобіні на добу слід випивати 2-3 літри рідини. Можна пити воду, чай (чорний, зелений), компоти (без цукру), але виключити соки і газовані напої.

Зневоднення організму, може привести до підвищення гемоглобіну, тому слід пити побільше рідини. Молочні продукти багаті кальцієм, тому перешкоджають всмоктування заліза в організм.

Продукти харчування, від яких слід відмовитися

Деякі продукти слід повністю виключити з раціону при підвищеному гемоглобіні, тому, що вони найчастіше містять гемове залізо і можуть принести шкоду організму:

Алкогольні напої слід повністю виключити. Тому, що при поєднанні заліза і етилового спирту утворюються шкідливі елементи, які порушують роботу печінки. Також алкоголь покращує всмоктуваність заліза, що призводить до підвищення гемоглобіну в крові. Продукти розпаду алкоголю стимулюють кровотворення, тому у людей, які часто вживають алкоголь рівень гемоглобіну підвищений.

Риба і морепродукти багаті гемовим залізом, тому потрібно сказати «ні» сирій, сушеній і червоній рибі. Стан організму погіршиться через вживання в їжу сирої риби (це стосується любителів суші та ролів). Тому, що бактерії, які містяться в необробленій рибі, викликають інфекційні захворювання у людей з високим вмістом заліза в крові. Вживати в їжу можна добре приготовану рибу або морепродукти.

Солодощі та цукромістячі продукти слід виключити з раціону. Торти, булки і тістечка не містять гемове залізо, але їх вживання сприяє засвоєнню заліза навіть з продуктів із вмістом негемового заліза.

Червоне м’ясо рекомендується повністю виключити з раціону харчування. Дозволяється вживати в їжу м’ясо нежирних сортів. Також слід відмовитися від усіх видів печінки.

Червоні фрукти, овочі і ягоди слід виключити, бо вони багаті речовинами, які стимулюють підвищення гемоглобіну. Не можна їсти яблука через високий вміст заліза.

При підвищеному рівні гемоглобіну потрібно порадитися з лікарем, щоб визначити, як найкраще нормалізувати гемоглобін в крові, якщо є така необхідність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НИЗЬКИЙ ГЕМОГЛОБІН ЩО РОБИТИ?

ЗАХВОРЮВАННЯ КРОВІ І ЇХ ЛІКУВАННЯ