Дізнавайтеся, як треба харчуватися при різних видах каменів у нирках і позбавляйтеся від сечокам’яної хвороби!

Сечокам’яна хвороба – одне з найпоширеніших урологічних захворювань, яке часто протікає досить болісно, із загостреннями і рецидивами. При цьому захворюванні в нирках і сечовивідних шляхах з’являються утворення, які називають каменями. Вони складаються з кристалів сечових солей, а також з скріплюючих білкових сполук. Наявність такої «геології» – дуже серйозний привід, щоб стурбоватися своїм здоров’ям, і приймати термінові заходи по її усуненню.

Чому утворюються камені?

Безпосередньою причиною виникнення цієї хвороби можна назвати підвищення концентрації солей в сечі. Солі поступово осідають і перетворюються на пісок і камені.

Це відбувається з кількох причин:

 • порушення обміну речовин
 • інфекційні та запальні захворювання
 • вади розвитку сечовивідної видільної системи
 • кліматичні умови і особливості харчування
Дієта необхідна!

Велику роль у появі каменів грає безпосередньо харчування. Тому при виявленні цього захворювання питань харчування приділяється особлива увага і призначається спеціальна лікувальна дієта. Ця дієта – обов’язкова умова лікування. Її застосування в поєднанні з іншими методами лікування допоможе ефективно боротися із захворюванням.

«Лікувальна дієта при сечокам’яній хворобі ставить своїм завданням обмеження в раціоні харчових речовин, з яких утворюється осад або камені в сечових шляхах. Деталізація залежить від характеру каменеутворення, – говорить Харитончук Вадим Миколайович, Медичний центр “Юрінмед”.

Які бувають сечові камені?

Щоб підібрати правильну дієту, потрібно знати, які саме камені у вас виявлені.

Сечові камені розрізняються по хімічному складу. Це можуть бути:

 • оксалати
 • фосфати
 • урати
 • рідше зустрічаються карбонати, цистинові, білкові і холестеринові камені

Для кожного виду каменів існують особливі протипоказання і рекомендації в харчуванні.

Загальні рекомендації

Дієту при сечокам’яній хворобі повинен призначати лікар. Знаючи склад каменів, він зможе правильно оцінити ваш стан здоров’я і підібрати меню, яке буде перешкоджати подальшому утворенню каменів. Неправильне харчування може погіршити ситуацію і привести до появи нових каменів.

Для всіх різновидів дієт при сечокам’яній хворобі характерні наступні рекомендації:

 • зменшення об’єму їжі
 • обмеження їжі
 • різноманітність
 • зменшення вживання солі
 • достатню кількість рідини
 • виключення гострих страв із меню

 «Дієта залежить від виду каменів, але із загальних положень можна виділити те, що їжа повинна бути різноманітною, при цьому бажано скорочення її загальної кількості. Прийом рідини, що підтримує добову кількість сечі на рівні не менше 1,5 літра », – розповідає Черніков Олексій Віталійович, Донецьке обласне клінічне територіальне медичне Об’єднання.

Дієта при оксалатах

Дієта при сечокам'яній хворобі

Головне завдання при появі цих каменів – обмежити вживання щавлевої кислоти. Якщо зменшити концентрацію цієї кислоти в сечі, то припиниться випадання солей в осад.

Не можна їсти щавель, шпинат, салат листовий, ревінь, інжир, шоколад, какао, горіхи, продукти, що містять желатин.

Рекомендують також обмежити надходження вітаміну С з продуктами. У період загострення краще обмежити вживання молочних продуктів.

Корисно їсти яблука, груші, сливи, виноград, гречку, вівсянку, гарбуз, цвітну капусту.

Дієта при уратах

Урати випадають в осад у дуже кислому середовищі. Тому при наявності цих каменів харчуватися треба так, щоб реакція сечі стала лужною. Ці камені дуже швидко зростають, але при дотриманні дієти можуть також швидко зменшуватися.

При уратах рекомендується на час відмовитися від м’яса і риби або зменшити їх частку в меню. Дозволяється їсти 2 рази в тиждень м’ясо і рибу у відварному вигляді.

Не можна їсти печінку, нирки, м’ясо молодих тварин (курчата, телятина), м’ясні і рибні бульйони, бобові, гриби, цвітну капусту.

Корисно їсти молоко і кисломолочні продукти, каші, лимон, грейпфрут, інші дозволені фрукти, овочі.

Дієта при фосфатах

Фосфати, на відміну від попередніх каменів, навпаки, утворюються в лужному середовищі. При їх появі потрібно обмежити надходження продуктів, багатих фосфором і кальцієм, і постаратися змінити рН сечі в кислий бік.

Можна їсти м’ясо, рибу, бобові, хліб і борошняні вироби, крупи, гарбуз, брюссельську капусту, журавлину, червону смородину, яблука кислих сортів

Обмежити вживання молочних продуктів, більшості овочів, фруктів.

Лікарі рекомендують дотримуватися дієти навіть після ефективного лікування і зникнення каменів у нирках. Це необхідно, щоб камені не з’являлися знову.

Слідкуйте за станом свого здоров’я, використовуйте рекомендації по лікувальному харчуванню та перемагайте хворобу!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДІЄТА ВИДУЖУЮЧИХ

ХАРЧУВАННЯ ПРИ МОЛОЧНИЦІ

КАМЕНІ В НИРКАХ І СЕЧОВОДІ