Захворювання печінки потребують тривалого і комплексного лікування. Правильна дієта – основна складова цього комплексу.

Фільтр організму

Печінка – це своєрідний фільтр. Основна функція цього органу трудитися на благо всього організму, очищаючи від отрут і токсинів, все, що в нього потрапляє. А що в нього тільки не потрапляє! Адже овочі і фрукти, як правило, обробляються хімікатами, у м’ясі і молоці часто присутні антибіотики і гормони. Дуже страждає наш фільтр від ліків, а головний ворог печінки – алкоголь. І з усіма цими отрутами печінку зобов’язана «розібратися». Вона і робить це добу безперервно, проте іноді на нашій «очисної фабриці» трапляються збої.

Спектр захворювань печінки досить широкий, а найбільш поширеними формами є хронічні гепатити і холецистити, при яких уражається активна тканину печінки. Найчастіше ці захворювання мають інфекційне походження, однак можуть з’явитися в результаті порушення обміну речовин або як наслідок алкоголізму.

Алкоголь, до речі, самий головний отрута для печінки, адже при його розкладанні утворюється ацетальдегід, для утилізації якого печінка повинна трудитися кілька діб. Саме при зловживанні алкоголем хронічний гепатит може перейти в цироз печінки, при якому клітини органу заміщуються сполучною тканиною.

Олексій Клименко, гастроентеролог: «Лікування таким хворим призначається в індивідуальному порядку і залежить від конкретного захворювання. Як правило, це протизапальні, жовчогінні, знеболюючі засоби. Проте які б лікарські препарати не були б призначені, для всіх хворих є загальна обов’язкова рекомендація: дотримання спеціальної дієти. Швидше за все, вона буде довготривалою. Від якихось продуктів і, звичайно, від алкоголю потрібно буде відмовитися назавжди, адже навіть пара чарок міцного спиртного можуть спровокувати серйозне загострення хвороби. Так, при правильному лікуванні і дієтотерапії хронічний гепатит може бути вилікуваний, а якщо його не лікувати і не дотримуватися дієти він може перейти в цироз печінки ».

Принципи харчування

Досягти позитивних результатів при лікуванні захворювань печінки можливе тільки дотримуючись спеціальної дієтотерапії. Дієта повинна сприяти відновленню функціонального стану печінки і нормалізації обміну речовин у всьому організмі. Так як при захворюваннях печінки страждає апетит, то їжа повинна бути не тільки легкозасвоюваній, але і смачною.

У раціоні має бути багато білка, клітковини, мінеральних речовин і вітамінів, а ось жири, особливо тваринного походження, слід обмежити. Також потрібно обмежити вживання продуктів, що підсилюють виділення травних соків. Важливу роль в дієті грає форма прийому їжі. Приймати їжу бажано часто – в 4-6 прийомів протягом дня.

БілкиДієта при захворюваннях печінки

Ще кілька років тому при захворюваннях печінки рекомендували виключати з раціону продукти, що містять повноцінний білок. В даний час від подібних дієт відмовилися, оскільки обмеження організму в білку підвищують його сприйнятливість до різних інфекцій. Тому в меню повинні бути обов’язково присутніми молоко і різноманітні молочні продукти, м’ясо і риба, а от яйцями краще не зловживати: 2-3 рази на тиждень невеликої порції омлету буде достатньо.

Жири

Дуже важливий аспект дієти – обмеження (але не повне виключення!) жирів. Денна норма жиру повинна складати не більше 100 гр. При цьому найкраще співвідношення 70% тваринного жиру і 30% рослинної. Важливо, щоб в дієті були присутні обидва види жиру, так як в парі вони роблять більш виражену липотропну дію і така дієта ефективніша. Бажано, щоб тваринний жир був пов’язаний з білком, наприклад, м’ясо, сир, риба. А з рослинних жирів краще всього зупинитися на соняшниковій і оливковій олії.

Вуглеводи

Їх зміст має відповідати фізіологічній нормі – 400-500 гр. З них частка простих вуглеводів, а це цукор, мед, здоба не повинно перевищувати 100 гр. Зазначену норму перевищувати небажано – це може призвести до підвищеного відкладенню жиру в печінкових клітинах.

Дієта при захворюваннях печінкиКулінарна обробка їжі

Дуже важливий спосіб приготування їжі і температура. Найкраще, щоб страви були теплими, температурні крайності вкрай шкідливі для печінки. З перших блюд потрібно виключити смажені заправки, також уникати супів, приготованих на м’ясних відварах. Оптимальний варіант – овочеві відвари, а заправити суп можна шматочком вершкового масла або вершками. Дуже корисна буде в такому перших страв рубана зелень кропу або петрушки.

Взагалі важлива ретельна кулінарна обробка. Перевагу потрібно віддати відварним стравам, при необхідності їжу можна протерти.

Заборонені продукти

Категорично заборонені при захворюваннях печінки жирне м’ясо і птиця, смажені страви, наваристі бульйони, бобові, консервовані продукти, копченості, шоколад, какао, алкогольні напої, морозиво, кремові торти і тістечка.

Даний перелік потрібно скорегувати з лікуючим лікарем і суворо дотримуватися позначених обмежень. У цьому випадку ваша печінка буде вам вдячна і з часом стане цілком здоровим органом. Адже шанси на лікування хвороб печінки досить високі. Головне, правильний настрій і деяка сила волі.