Правильно підібрана дієта допоможе вам взяти хворобу під контроль і прискорити одужання.

Лікарі заявляють, що захворювання серцево-судинної системи є світовою проблемою № 1 в області здоров’я. Не є винятком у цьому питанні і ситуація в Україні. Кількість людей, що страждають захворюваннями серцево-судинної системи в нашій країні досягло 25 млн чоловік. Це більше половини населення країни!

«В Україні серцево-судинні захворювання (ССЗ) щорічно стають причиною смерті 450-470 тисяч чоловік, що можна порівняти з населенням великого обласного Центру», – пише Ханюков Олексій Олександрович, кандидат медичних наук, кафедра госпітальної терапії № 2 ДДМА.

Чому страждає серцево-судинна система?

Однією з головних причин широкого розповсюдження захворювань серця і судин є блага цивілізації. Людство стало жити більш спокійно і сито. Малорухливий спосіб життя й достаток жирної, рафінованої їжі призводить до ожиріння і проблем з кровоносними судинами. Тому профілактика та лікування серцево-судинних захворювань тісно пов’язані з корекцією способу життя і контролю над раціоном харчування.

«Проблем, що перешкоджають нашому «здоровому» життю, значно менше, ніж думає людина. Просто іноді зручно знаходити відмовки, які виправдовують небажання напружуватися. Адже легше намазати маслом шматок булки, ніж зробити цілу тарілку салату. А між тим користь свіжих овочів і фруктів підтверджена серйозними науковими дослідженнями. Було встановлено, що щоденне вживання не менше семи порцій (порція – яблуко середнього розміру) такої їжі попереджає інфаркт», – говорить лікар-кардіолог Катерина Амосова.

Правильне харчування допоможе в боротьбі з хворобою

Від харчування залежить дуже багато. Правильне харчування допоможе призупинити розвиток хвороби, а неправильне – посилить її і призведе до виникнення ускладнень.

Тому контроль за дієтою при серцево-судинних захворюваннях, є однією з найважливіших частин лікувального процесу. Виконання рекомендацій по харчуванню, розроблених лікарями, допоможуть вам зменшити навантаження на серцево-судинну систему, поліпшити її роботу і нормалізувати обмін речовин.

Правила харчуванняДієта при захворюваннях серцево-судинної системи

Для людей із захворюваннями серцево-судинної системи лікарі рекомендують дієту № 10. Залежно від конкретного захворювання дієта може бути більш або менш суворою. Але загальні рекомендації підходять для всіх людей з проблемами серця і судин.

 • Зменшіть частку тваринних жирів у раціоні. Ці жири містять багато «поганого» холестерину, який відкладається в судинах і сприяє виникненню проблем з серцево-судинною системою. Тваринні жири у вашому меню – це не тільки сало і жирне м’ясо, але і сосиски, ковбаси, магазинні фарші.
 • Скоротіть вживання солі. Натрій, який міститься в солі, сприяє затриманню рідини в організмі. Це створює додаткове навантаження на серце і судини, призводить до виникнення набряків і підвищення артеріального тиску.
 • Додайте в меню омега-3 ненасичені жирні кислоти. За допомогою цих речовин можна зменшити відкладення холестерину і тромбоутворення. Ці потрібні речовини містяться в основному в риб’ячому жирі і рослинних оліях.
 • Зменшіть калорійність їжі. Зайві калорії призводять до виникнення зайвих кілограмів. А це в свою чергу негативно впливає на серцево-судинну систему.
 • Їжте часто і потроху. Зайве заповнений шлунок може тиснути на вегетативні нерви, які відповідають за роботу серця. Тому лікарі рекомендують їсти 5-6 разів на день невеликими порціями.
 • Контролюйте кількість випитої рідини. Хвороби серцево-судинної системи часто супроводжуються набряками. Щоб цього уникнути, рекомендують зменшити кількість рідини до 1,5 л. Але робити це потрібно тільки тим, у кого існує небезпека набряків.
 • Їжте більше продуктів, що містять харчові волокна. Потрібно з’їдати 300 г овочів і фруктів на день. Можна вживати їх як у сирому, так і у відварному або тушкованому вигляді. Харчові волокна допоможуть вам позбавитися від зайвого холестерину, будуть абсорбувати токсичні речовини і виводити їх з організму.
 • Обмежте вживання продуктів, що збуджують нервову систему: міцні чай, кава, грибні бульйони, гострі страви

Не можна їсти:

 • жирну свинину і яловичину, м’ясо водоплавних птахів, ковбасні вироби, дуже жирну рибу
 • копченості та соління
 • бобові
 • смажену їжу
 • кулінарні жири, маргарин, сало

В залежності від того, яке конкретно захворювання у вас виявлено дієта може трохи змінюватися. Наприклад, при атеросклерозі упор робиться на обмеження продуктів, багатих на холестерин. А при гіпертонічній хворобі максимально зменшується споживання солі.

Щоб визначити своє персональне меню вам потрібно звернутися за консультацією до лікаря. Він проаналізує ваш стан здоров’я і дасть поради щодо раціону харчування.

Звертайте увагу на харчування. Озбройтесь новими знаннями і оптимізмом, і перемагайте хворобу!