«Його схопив удар» говорили раніше – і було зрозуміло, що справи кепські. Тепер кажуть про ускладнення після гіпертонічного кризу: інфаркт і інсульт. На щастя з появою антигіпертензивних препаратів шансів уникнути важких наслідків перепадів тиску стало значно більше.

Гіпертонічним кризом вважається різке підвищення кров’яного тиску, яке супроводжується симптомами порушення кровообігу в головному мозку серці та інших органах-мішенях. Як правило, це підвищення тиску до 180/120 мм.рт.ст. і вище, але навіть при відносно невисоких цифрах, 150-160 / 95 мм.рт.ст, можуть виникати небезпечні для життя стани. Таким чином, тяжкість гіпертонічного кризу не завжди залежить від величини тиску, і визначається індивідуально.

Якщо при обстеженні у людини виявлено кров’яний тиск вище норми, а він при цьому відчуває себе нормально або навіть відмінно, то це не є гіпертонічним кризом. Часто гіпертоніки звикають до постійно підвищеного тиску і адаптуються до нього, так як це стан розвивалося поступово і тривало. Лікування та обстеження в такому випадку має проводитися планово.

високий тиск

Симптоми різкого підвищення тиску
 • Головний біль, сковуючого, розпирала, що давить характеру
 • Нудота, блювота
 • Різкий біль в потилиці і шиї
 • Втрата різкості зору, мушки, зірки перед очима
 • Серцебиття і біль за грудиною, шум у вухах
 • Набухання судин шиї і відчутна пульсація
 • Почервоніння обличчя, склер очей, печіння в очах, біль очних яблук
 • Порушення свідомості, сплутаність, втрата здатності ясно мислити
Чому раптом підскочив тиск?

Не варто дивуватися виникненню гіпертонічної кризи: зазвичай це прогнозований стан. Часто причиною різкого стрибка тиску стає стрес, буйна радість, зловживання алкоголем, фізичне перенапруження, переїдання солоної і гострої їжі плюс рясне пиття – і все це на тлі гіпертонічної хвороби, про яку людина знає. Для того, щоб артеріальна гіпертензія стала некерованою, потрібно відмінити прийом антигіпертензивних препаратів, які призначив лікар, або приймати їх нерегулярно і в довільному дозуванні.
 
Тобто людина, яка страждає на гіпертонічну хворобу, зазвичай знає, що може стати причиною гіпертонічного кризу, але при цьому грає в рулетку.

Є, звичайно, варіанти, коли гіпертонічний криз став дебютом гіпертонічної хвороби, і тоді екстрена госпіталізація допомагає встановити діагноз і почати правильно лікуватися.

Випадки гіпертонічних кризів у літніх людей на тлі сильних переживань, наприклад, при втраті близьких, коригуються найбільш складно.

вимір АТ

Як допомогти собі або близькій людині при гіпертонічній кризі?

Головне, що ви повинні пам’ятати, щоб уникнути ускладнень: тиск слід знижувати повільно. Звична для багатьох тактика прийому препаратів короткої дії в період гіпертонічного кризу часто призводить до порушень мозкового кровообігу та інфарктів. Такі препарати як Коринфар (Ніфедипін), Клофелін, Магнезія, надають короткочасний виражений ефект, але при самостійному застосуванні завдають більше шкоди.

Різке зниження тиску може викликати схлопування судин в серці, головному мозку, що призведе до інфаркту або інсульту.

Другим ризиком після їх застосування є ефект рикошету: після різкого зниження на пару годин, тиск підскочить вище попередніх цифр, і різко збільшиться ймовірність крововиливу в мозок і серцевий м’яз, а також відшарування сітківки і порушень судинної оболонки очей.

Тому слід вибрати більш щадну тактику екстреної допомоги, до приїзду лікаря і госпіталізації.

 • Якщо у вас є призначене лікарем лікування – прийміть позачергову дозу вашого препарати для зниження тиску, через 40 хвилин проконтролюйте ефект
 • При переживанні сильних емоцій прийміть заспокійливе: корвалол, валеріану
 • Прийміть зручне положення, але не лягайте: ноги повинні перебувати нижче рівня голови. Краще сісти в крісло, або на ліжку
 • Укутайтеся в теплий плед, щоб кров трохи розподілилася в периферичні судини, можна опустити ноги в теплу воду (не в гарячу!)
 • Якщо ніякого призначеного лікування немає – прийміть таблетку 25 мг Капопріл або Каптопрес, Капотен. Через півгодини виміряйте тиск: нормально, якщо АТ знизилося на 5-10 мм рт.ст. в порівнянні з попереднім значенням
 • При болях і печінні за грудиною покладіть під язик таблетку нітрогліцерину. Літні люди повинні прийняти нітрогліцерин відразу
 • Допустимо, при відсутності зазначених препаратів, прийняти таблетку сечогінного, наприклад фурасемід. Таким чином протягом півгодини зменшиться об’єм циркулюючої крові, і тиск стане нижчим
 • Порахуйте пульс. Для цього прикладіть кінчики вказівного, середнього та безіменного пальців правої руки на зап’ясті під великим пальцем лівої, промацайте пульсуючий посудину. Якщо частота пульсу більше 60 в хвилину – слід прийняти β-блокатор – Пропранолол, Піндалол або Надолол

вимірювання пульсу

Навіть якщо ви змогли самі впоратися з кризом, не відкладайте візит до лікаря. По-перше, стрибок тиску в найближчі години може статися знову, і наскільки керованою буде ситуація – не відомо. По-друге, якщо ваше лікування артеріальної гіпертензії не спрацьовує, і призвело до гіпертонічного кризу – його потрібно міняти. І що важливо особливо: якщо таким чином ви дізналися про свою гіпертонічну хворобу – вам необхідно пройти обстеження і призначити постійне лікування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АРИТМІЯ ПРИ ГІПЕРТОНІЇ

ПРОДУКТИ, КОРИСНІ ПРИ ВИСОКОМУ ТИСКУ

ГЕМОРАГІЧНИЙ ІНСУЛЬТ, ЙОГО НАСЛІДКИ