Холестерин може приносити організму людини не тільки користь, але і шкоду. Все залежить від його кількості. Якщо занадто багато холестерину в крові, то здоров’я людини перебуває під загрозою. Знизити рівень холестерину можуть продукти з високим вмістом клітковини.

Вперше холестерин був виділений в кінці XVIII століття французьким хіміком Антуаном Фуркруа (свою назву він отримав в 1815 році), але тільки в першій половині XX століття почалося його справжнє дослідження.

Поганий і хороший холестерин…

… в 1955 році американський вчений Джон Горман з Каліфорнійського університету.

Холестерин міститься в клітинних мембранах всіх живих організмів. Він є в кожній клітині. Ця органічна сполука відіграє важливу роль у перетравленні їжі, вироблення гормонів і одержанні вітаміну D.

Організм людини виробляє приблизно 80% холестерину (це відбувається в печінці), а інша його частина видобувається з їжі. Це речовина, яка, до речі, не розчиняється у воді, на вигляд восковидна і жироподібна. По тілу людини воно транспортується ліпопротеїнами через кров.

Холестерин, який переноситься ліпопротеїнами низької щільності, вважається «поганим», а ліпопротеїнами високої щільності – «хорошим».

В організмі людини холестерин виконує одразу кілька функцій

Він є важливим будівельним матеріалом для клітинних мембран, бере участь у виробництві жовчних кислот у кишечнику, дозволяє організму виробляти вітамін D і деякі гормони (наприклад, кортизол, тестостерон і естроген).

Підвищений рівень «поганого» холестерину призводить до того, що він накопичується в артеріях (процес звуження артерій називається атеросклерозом), що збільшує ризик серцево-судинних захворювань і хвороби серця. «Хороший» холестерин не накопичується в артеріях, а транспортується в печінку і потім виводиться з організму.

Організм людини може виробляти надто багато холестерину. На це впливає спосіб життя, харчування, генетика. Аномально висока кількість холестерину може бути також через цукровий діабет, захворювання печінки або нирок, поганої роботи щитовидної залози, і навіть через вагітність.

Більшість людей не підозрюють про те, що у них в організмі надмірна кількість холестерину. Ця органічна сполука може непомітно накопичуватися, збільшуючи ризик інсульту або інфаркту. Тільки аналіз крові може показати, який у людини рівень холестерину.

холестерин

Є кілька способів того, як можна знизити холестерин

Не палити, регулярно займатися фізичними вправами, підтримувати здорову вагу тіла і вживати здорові продукти! Експерти американської асоціації American Heart Association для цієї мети рекомендують їсти більше продуктів з високим вмістом клітковини (овочі, фрукти).

Клітковина являє собою сплетіння рослинних волокон

Це полісахарид, що дає при повному гідролізі глюкозу. Він буває розчинним і нерозчинним. Існує п’ять основних видів: целюлоза, геміцеллюлоза, лігнін, камеді, пектин.

Харчові волокна дуже корисні для шлунково-кишкового тракту. Вони його очищають і змушують працювати краще. Дорослій людині щодня потрібно приблизно 20-30 грам харчових волокон (при фізичних навантаженнях ця цифра збільшується до 40 грам). Однак, насправді людина споживає клітковини в середньому в 2 рази менше, ніж це необхідно.

Кілька років тому американські вчені з Гарвардської Медичної школи опублікували доповідь під назвою «11 продуктів, що знижують холестерин». Серед таких продуктів більшість мають високий вміст клітковини.

11 продуктів, що знижують холестерин

Цільне зерно

Цільне зерно

Дуже гарним джерелом клітковини є продукти з цільного зерна. Експерти рекомендують снідати цільнозерновими пластівцями або вівсянкою, в яких є 3 г клітковини на порцію. Для того, щоб пластівці були смачнішими, додайте фрукти.

Різні наукові дослідження показали, що додавання цільного зерна та інших продуктів з високим вмістом клітковини в раціон харчування також може знизити ризик хвороби серця та цукрового діабету 2-го типу.

Свіжі фрукти

Свіжі фрукти

Не в кожному фрукті багато клітковини. Її дуже багато в азіатській груші, трохи менше – в малині, ожині, бананах і чорниці. Корисно також їсти груші і яблука зі шкіркою (в цьому випадку організм отримає достатню кількість клітковини).

Свіжі овочі

Свіжі овочі

Багато клітковини міститься в таких овочах, як, наприклад, зелений горошок, шпинат, брокколі, кукурудза і картопля. Так, наприклад, в зеленому горошку харчові волокна становлять 12%, у капусті – 2,9%, в брокколі – 3%, а в моркві – 3,1%. З цього випливає єдиний висновок – для того, щоб збільшити споживання клітковини, треба їсти більше овочів.

Сухофрукти

Сухофрукти

Давно відомо, що чорнослив покращує травлення. Частково це пов’язано з тим, що в ньому багато клітковини. Взагалі, в більшості сухофруктів є харчові волокна. Тому ми рекомендуємо використовувати в якості закусок (снеків) саме сухофрукти (чорнослив, інжир, ізюм, курага). Їх також можна додавати в цільнозернове кашу з висівками.

сочевиця

Боби і горох

В бобах (наприклад, сочевиці) і горосі багато клітковини, а також білка, і дуже мало жиру. Тому вони дуже корисні для організму людини. Спробуйте їсти бобові два рази на тиждень замість м’яса. Використовуйте їх для приготування салатів, супів, рагу. Додавайте їх до макаронів і рису.

Горіхи і насіння

Горіхи і насіння

Деякі люди намагаються якомога менше їсти горіхів і насіння, цілком справедливо вважаючи, що в них багато калорій і жиру. Однак, горіхи і насіння також є відмінним джерелом клітковини і різних поживних речовин. Так, наприклад, в ядрах насіння соняшнику клітковина становить 27,2%.

Джерело: Likar.info