Стрес. Кожен з нас стикався з цим неприємним станом і якось намагався з ним впоратися.

Коли на душі кішки шкребуть

Сум’яття, розгубленість, душевні муки, ситуація здається безвихідною, труднощі нездоланними – все це ознаки стресу. Стати жертвою стресу можна з багатьох причин: внаслідок тиску оточення, через внутрішні розбіжності, в результаті надмірного психологічного напруження або втрати близької людини. Як би там не було – потрібно справлятися. Способів і методів безліч – вибір вірного залежить від особливостей характеру, ступеня тяжкості та занедбаності стану.

Стресові «пастки»

Причин для стресу в сучасному світі безліч і обійти ці «гострі кути» практично неможливо, а це значить, що нічого ганебного в цьому стані немає ні для кого. Любити себе треба в будь-якому стані, а любов до себе припускає і допомогу, якщо така потрібна. Тому якщо ви або близька вам людина опинилися в ситуації стресу, потрібно терміново вжити заходів, інакше стрес перейде в наступну стадію – депресію. А з нею впоратися буде поскладніше.

Швидка допомога

Навчіться абстрагуватися. Якщо неприємний стан накрив вас «тут і зараз» (неважливо, що його викликало), то ні в якому разі не пускайте ситуацію на самоплив, а прийміть ряд заходів, які допоможуть вам нівелювати проблему і не допустити її ускладнення в подальшому.

Метод Скарлетт О’Хара. Зазвичай в стресовій ситуації відключається розум, зате включаються емоції, які в цьому випадку можуть тільки нашкодити. Постарайтеся відволіктися, суворо накажіть собі: «я не буду думати про це сьогодні, подумаю про це завтра». Це зовсім не означає, що завтра ви засуватимете проблему якомога далі, просто, як говорить народна мудрість, – ранок вечора мудріший – тобто, вранці ви зможете подивитися на ситуацію більш тверезо і виважено.

Медитація. У стресові ситуації адреналін зашкалює, тому ваше завдання взяти себе в руки – ви повинні контролювати ситуацію, а не вона вами. Якщо представляється можливість усамітнитися – зробіть це. Вам потрібно викликати стан спокою і розслабленості. Спеціально для такого випадку підберіть спокійну класичну або етнічну музику, прийміть зручну позу, постарайтеся відключитися від всього і зосередьтесь на своєму диханні. Контролюйте свій розум – не допускайте жодних думок. Ніяких!

Якщо стрес затягнувся

СтресНа жаль, не завжди виходить вирішити проблему вчасно, і тоді вона посилюється, стан може перейти в хронічний. Це пояснюється тим, що, як правило, наша реакція на стресову ситуацію може бути набагато болісніша самого стресу. Особливо схильні подібного роду рефлексій люди з так званою тонкою душевною організацією. Найчастіше це представники творчих професій, яких природа обдарувала багатою уявою. Ось де стрес може розквітнути у всій своїй красі! Знову і знову прокручується неприємна ситуація, мусуються її подробиці, вона обростає все новими варіантами розвитку, «ось що якби …» Стоп.

Якщо вже природа так щедро обдарувала вас фантазією, використовуйте цей дар в своїх інтересах. Придумайте позитивний результат для того, що сталося і поставте, нарешті, жирну крапку в цій історії.

Попросіть про допомогу когось, кому можна довіряти і конструктивно поговоріть про проблему. Об’єктивно і зважено обговоріть питання, постарайтеся знайти вихід з положення. Ні в якому разі не скаржтеся і не переливайте з пустого в порожнє. Важливо не перетворювати таку бесіду в обмін негативом. Якщо у вашому оточенні таких людей немає, краще зверніться до психолога або займіться самоаналізом.

Якщо вас наздогнав «синдром циркового коня», тобто ви не можете вийти з порочного кола неприємних думок і вже тривалий час займаєтеся саморуйнуванням – поміняйте обстановку. Візьміть відпустку і їдьте куди-небудь подалі, де ваші теперішні проблеми здадуться зовсім далекими і незначними. Таким чином вирішувала свої психологічні проблеми Елізабет Гілберт в гучному бестселері «Їсти. Молитися. Любити. ».

Якщо «куди подалі» не виходить, то їдьте хоч і на дачу. До речі, трудотерапія – прекрасний засіб для лікування душевних ран. Те ж саме можна сказати про спорт, під час занять якими утворюються ендорфіни – гормони «щастя».

Чого краще не робити

Транквілізатори. Згадайте, скільки людей нажили собі ще більше проблем, підсівши на заспокійливі ліки? Якщо можливо, то постарайтеся вирішити проблему своїми силами. Адже насправді все в нас і якщо ви хочете впоратися зі своїм станом – ви впораєтеся самі, за допомогою одного або психолога.

Алкоголь і наркотики. Ще більше життів пішло під відкіс, коли люди намагалися вирішити свої проблеми за допомогою цих «антистресових» методів. Якщо не хочете посилити свої проблеми алкоголізмом або наркоманією – утримайтеся! І тримайтеся подалі від доброзичливців, рекомендації яких зводяться до класичного: «пішли вип’ємо – легше стане». Якщо хоч раз в житті страждали похміллям – згадайте цей стан і приплюсуйте до нього ваш теперішній душевний дискомфорт. Стало легше?

«Загартовуйте» психіку

На жаль, стресів не уникнути. Знайдіть свій спосіб терапії і вчасно вживайте заходів – тоді стрес не нанесе вашій психіці серйозного збитку.