Низькосольова дієта допомагає пацієнтам з цирозом печінки почувати себе набагато легше. Детальніше – читайте в нашій статті.

По суті

Цироз печінки – важке захворювання , при якому можуть відбуватися незворотні процеси заміщення нормальної тканини печінки сполучною тканиною. Як правило , до цього захворювання схильні особи з хронічним алкоголізмом , проте цироз печінки може розвинутися і на тлі інших обставин : вірусна інфекція (гепатит С) , токсичне ураження печінки , аутоімунні захворювання , хронічне ураження жовчних проток , метаболічні порушення та інші.

Цироз печінки прогресує досить повільно , і в початкових стадіях може протікати безсимптомно. Ознаками захворювання може бути сонливість , слабкість , стомлюваність , зниження працездатності , почервоніння долонь , жовтяниця , зниження маси тіла та інші симптоми. При цирозі розвивається і синдром портальної гіпертензії , для якого характерно скупчення зайвої рідини в черевній порожнині , набряклість нижніх кінцівок , варикозне розширення вен , а також дискомфорт у лівому підребер’ї.

Лікування цирозу – досить складний захід , успіх якого залежить як від лікаря , так і від пацієнта. Одним з обов’язкових умов лікування цирозу печінки є дотримання спеціального харчування, зокрема низькосольової дієти , про яку ми з вами поговоримо .

Для чого рекомендується дотримуватися низькосольової дієти ?

Як вже згадувалося вище , одним з характерних проявів цирозу печінки є портальна гіпертензія , одним із симптомів якої є набряклість. Кухонна сіль містить велику кількість натрію ( в одній чайній ложці міститься близько 2 г натрію). Здоровій людині в день необхідно приблизно 2000 міліграм натрію , в той час як у середньому в розвинених країнах людина споживає 4000 міліграм натрію і більше. Надлишки натрію в організмі сприяють затримці води в організмі , що призводить до збільшення набряклості нижніх кінцівок , черевної порожнини і легенів. Обмеживши надходження натрію , організм поступово почне позбавлятися від рідини, яка скопилася , що дозволить зменшити набряки і полегшити дихання .

Як обмежити споживання солі ?

Як ви вже зрозуміли , причиною затримок води в організмі стає натрій , який міститься не тільки в кухонній солі. Це означає , що доведеться обмежувати споживання та інших продуктів , в яких міститься цей мінерал . У першу чергу це напівфабрикати , а також їжа, яку вам пропонують у закладах громадського харчування , особливо це стосується фаст -фудів.

При покупці готових (або напівготових ) страв обов’язково читайте склад , який повинен вказуватися на упаковці. Майте на увазі , що в продукті можуть міститися й інші сполуки натрію , наприклад , глутамат натрію , цитрат натрію , фосфат натрію , альгінат натрію та інші речовини.

Враховуючи вищевикладені обставини , при дотриманні низькосольової дієти потрібно виробити звичку готувати їжу самостійно без використання напівфабрикатів . Для цього використовуйте свіжі або заморожені овочі і фрукти , нежирні сорти м’яса , птиці та риби. Консервовані овочі бажано промивати і замочувати у воді , щоб з них вийшло якомога більше солі.

Майте на увазі , що в соєвому соусі , гірчиці , майонезі і кетчупі , як правило , міститься велика кількість солі , тому їх потрібно виключити зі свого раціону.

Безумовно , спочатку низькосольова дієта буде даватися вам нелегко. Однак тут важливо проявити волю і протриматися перші 2-3 тижні , після чого організм звикає до нового режиму харчування , і стає помітно легше. Для поліпшення смакових характеристик страв замість солі ви можете використовувати різні спеції , у складі яких немає солі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АНАТОМІЯ ПЕЧІНКИ

ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ

АЛКОГОЛЬНИЙ ГЕПАТИТ