Лікування хвороб печінки не обмежується лише прийомом гепатопротекторів. Необхідно дотримуватися дієти і утриматися від вживання спиртного.

Що таке гепатопротектори?

Гепатопротектори – це назва лікарських препаратів, які позитивно впливають на функцію печінки. Гепатопротектори захищають печінку від дії негативних ендогенних і екзогенних факторів, і з іншого боку – сприяють якнайшвидшої регенерації печінкових тканин.

На сьогоднішній день ставлення лікарів до гепатопротектора неоднозначне. Деякі фахівці їх зовсім не застосовують у своїй практиці, посилаючись на їх (як їм здається) неефективність. Інші лікарі активно використовують дані препарати, і навіть можуть рекомендувати гепатопротектори в якості препарату вибору для лікування вірусних гепатитів!

Незважаючи на те, що безліч гепатопротекторів є препаратами рослинного і тваринного походження, самостійно їх приймати не рекомендується. До того ж, під виглядом гепатопротекторів випускається безліч біологічно активних добавок (БАД), які не є лікарськими засобами, і лікувати ними захворювання печінки не можна. Тому приймайте гепатопротектори тільки за призначенням лікаря.

Групи гепатопротекторів

Виділяють кілька груп гепатопротекторів:

  • Есенціальні фосфоліпіди. Гепатопротектори даної групи застосовуються при алкогольному (лікарському, токсичному) ураженні печінки, а також при хронічному невірусному гепатиті. При вірусному гепатиті ефективність цієї групи гепатопротекторів не доведена, однак є дані про антифібротичний ефект есенціальних фосфоліпідів, оскільки при їх застосуванні відзначається уповільнення синтезу колагену і збільшення активності колагенази.
  • Силімарин. Гепатопротектори на основі силімарину володіють антифібротичним ефектом. За даними ряду досліджень неодноразово демонструвалося уповільнення швидкості фіброзного переродження тканин печінки під дією силімарину. Такий ефект пов’язують з підвищеним кліренсом вільних радикалів, а також уповільненням синтезу колагену, оскільки силімарин підвищує активність колагенази. Антифібротичний ефект силімарину при вірусних гепатитах печінки ще не доведений, тому цей гепатопротектор застосовується переважно при токсичних ураженнях.
  • Адеметіонін. Адеметіонін є природною речовиною, яка синтезується в організмі з аденозину і амінокислоти метіоніну. На сьогоднішній день найбільш достовірні клінічні результати отримані при використанні адеметіоніна при алкогольній хворобі печінки. Адеметіонін сприяє зниженню рівня білірубіну, аланінамінотрасферази (АлАТ) і гама-глутамілтранспептидази (ГГТ). Крім того, є дані, що свідчать про те, що адеметіонін збільшує виживаність хворих алкогольним цирозом. Цей гепатопротектор також застосовують при холестатичних захворюваннях печінки.
  • Урсодезоксихолева кислота (УДХК). Ця речовина відноситься до гідрофільних жовчних кислот і володіє вираженою антихолестатичною гепатопротекторною активністю. Механізми дії урсодезоксихолевої кислоти досі не до кінця вивчені. Відомо, що УДХК знижує концентрацію холестерину в жовчі, а також підвищує його розчинність в жовчі шляхом утворення з холестерином рідких кристалів. УДХК може застосовуватися при наявності жовчних каменів і захворюваннях, що супроводжуються внутрішньопечінковим холестазом.
Як діють гепатопротектори

Як ви вже зрозуміли, гепатопротектори дуже різні за своїм складом, і ті або інші препарати доцільно призначати при конкретних захворюваннях печінки.

Печінка нормально функціонує за умови цілісності гепатоцитів (печінкових клітин). Якщо мембрани клітин печінки засмічуються, то печінка вже не здатна повною мірою виконувати свою функцію по очищенню крові від токсинів.

Гепатопротектори прискорюють обмінні процеси в клітинах печінки, тим самим допомагаючи організму швидше позбутися отруйних сполук. Також гепатопротектори підсилюють антиокислювальний захист печінки і активізують роботу безлічі ферментних систем, задіяних в роботі печінки. Іншими словами, гепатопротектори покращують біохімічні показники печінки, що благотворно позначається на стані пацієнта при різних захворюваннях печінки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕЧІНКИ: ПРИЧИНИ І ЛІКУВАННЯ

СТЕАТОГЕПАТИТ

ХОЛЕСТАЗ