У переважній більшості віпадків ізольована форма гепатиту G протікає безсимптомно. Виражена симптоматика, як правило, вказує на поєднання різніх вірусів гепатиту.

Гепатит G – це інфекційне захворювання, що викликається РНК-вірусом гепатиту G (HGV). При цьому гепатит G може поєднуватися з іншими вірусами гепатиту або протікати в якості самостійного захворювання.

Передається інфекція парентеральним шляхом (через кров). Джерелом захворювання є людина, яка хворіє гострою або хронічною формою гепатиту G. Зараження може відбуватися при нанесенні татуювань, переливанні крові і різних медичних маніпуляціях. Можливо вертикальне зараження (від матері до плоду), а також при статевому контакті. Використання загальних предметів особистої гігієни (бритв для гоління, манікюрних ножиць) також може стати причиною зараження, оскільки вірусні частинки можуть проникати в організм через мікротравми, отримані при голінні і використанні манікюрних ножиць. До групи підвищеного ризику відносять хворих у відділеннях гемодіалізу, наркоманів, а також пацієнтів з гемотрансфузіями в анамнезі.

Симптоми і ознаки захворювання

У переважній більшості випадків захворювання тривалий час протікає безсимптомно. У хворого немає ніяких характерних симптомів гепатиту, а підозри можуть виникати при проходженні обстеження з приводу іншого захворювання.

Неспецифічними скаргами при гепатиті G можуть бути: висока температура тіла, біль у правому підребер’ї. У ряді випадках виникає жовтяниця, а колір сечі стає темним. Найчастіше жовтяниця спостерігається при поєднанні гепатиту G з іншими вірусами гепатиту. На відміну від інших вірусних гепатитів, при гепатиті G прояви з боку інших органів, як правило, відсутні. Інкубаційний період для гепатиту G в середньому становить 1 місяць.

При спільному перебігу гепатиту G з іншими видами гепатитів (наприклад, гепатитом В або С) захворювання знаходить блискавичну форму. Відзначається швидке наростання жовтушності шкіри, інтоксикації. При діагностиці відзначаються виражені зміни лабораторних показників.

У діагностиці гепатиту G основне значення мають лабораторні дослідження. РНК збудника визначається методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Це найбільш точний діагностичний метод. У постановці діагнозу побічно можуть допомогти деякі біохімічні показники крові (АЛТ, АСТ, білірубін, лужна фосфатаза).

Лікування та профілактика гепатиту G

При тяжкому перебігу захворювання хворому показаний постільний режим. В інших випадках – рекомендуються обмеження у фізичній активності. Хворому показано 4-6 разове харчування малими порціями. Дієта має бути висококалорійною з достатнім вмістом білка, який переважно має бути рослинного походження. З раціону харчування слід виключити алкоголь, сало, копченості, жирні страви та солодощі.

Медикаментозна терапія гепатиту G визначається лікарем в індивідуальному порядку для кожного хворого. Основними медикаментозними засобами, що застосовуються при захворюванні, є інтерферони, гепатопротектори, препарати урсодеоксихолієвої кислоти. Також призначається і комплексна вітамінотерапія. Призначаються вітаміни А, D, C, T, а також вітаміни групи В.

В даний час специфічної вакцини від гепатиту G поки ще не розроблено. Неспецифічними профілактичними заходами щодо даного захворювання можуть бути:

  • дотримання правил особистої гігієни. Необхідно користуватися індивідуальними предметами особистої гігієни (зубною щіткою, бритвеним верстатом, гребінцем);
  • застосування бар’єрних засобів контрацепції при статевих контактах;
  • уникнення випадкових статевих зв’язків.

Особливо обережними слід бути людям з високим ступенем ризику зараження: лікарям, медсестрам, лаборантам та іншим категоріям населення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПЕЧІНКА І ЗАЙВА ВАГА

РЕАКТИВНИЙ ГЕПАТИТ

ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ