Вірусні інфекції, нездорове харчування, алкоголь і медикаменти – головні вороги печінки – універсальної лабораторії нашого організму.

Вірусний гепатит

Вірусний гепатит – це інфекційне захворювання печінки, яке викликається вірусами з різними механізмами передачі. На сьогоднішній день все розрізняють 8 типів вірусного гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT. За останній час поширеність цього захворювання набуває епідемічного масштабу. Таке поширення вірусного гепатиту можна пояснити легкістю зараження. Заразитися вірусним гепатитом можна, наприклад, контактуючи зі старим слідом крові. Небезпека може ховатися в бритвених приладах, зубних щітках, а також при нанесенні татуювання і при відвідуванні медичних установ, де можуть використовуватися погано оброблені інструменти. Однак основним фактором, який призводить до зараження залишається наркоманія.

Всі типи гепатитів досить небезпечні для здоров’я людини. Підступність захворювання в тому, що воно ніяк не виявляється. Часто вірусний гепатит є причиною розвитку цирозу печінки.

При вірусному гепатиті хворий відчуває слабкість, нездужання, стомлюваність, погіршення апетиту, а також нерідко відчувається гіркота в роті. Хворого турбує відчуття тяжкості в правому підребер’ї, а сеча набуває сильно темного кольору, що явно вказує на наявність порушень в печінці. Спочатку при вірусному гепатиті жовтяниця відзначається на склері очей, небі і язиці, а через деякий час жовтяниця з’являється і на шкірі.

Гепатози печінки

Гепатоз – захворювання, що характеризується дистрофічними змінами в печінковій паренхімі. Розрізняють гострі і хронічні гепатози, серед яких також розрізняють жирові і холестатичні гепатози.

Причинами гепотозів можуть бути:

  • токсичний вплив на печінку (алкоголь, лікарські препарати, отруєння грибами, миш’яком або фосфором);
  • порушення в ендокринній системі (хвороби щитовидної залози, цукровий діабет);
  • нездорове харчування, зокрема нестача вітамінів, а також невідповідність між калорійністю їжі та вмістом у ній білків тваринного походження;
  • дефіцит кисню (у осіб з легеневими захворюваннями, а також хворих з серцево-судинною недостатністю).
Фіброз печінки

хвороби печінкиФіброз печінки – це надмірне продукування колагену, що веде до збільшення кількості сполучних тканин в печінці. При цьому тканини печінки втрачають здатність до регенерації (як це можливо при цирозі). Дане захворювання обумовлено порушенням відтоку крові по печінковим венах. Сполучна тканина, яка утворилася має порушену структуру, а кількість клітин печінки (гепатоцитів), які беруть участь в обміні речовин, зменшується. Хвороба повільно прогресує, а симптоми починають турбувати приблизно через 6-8 років після початку патологічного процесу.

На сьогоднішній день вважається, що основною причиною фіброзу печінки є бактеріальні та вірусні інфекції, які призводять до пошкодження стінок судин петлею ворітної вени.

Згідно медичним спостереженням, у розвинених країнах основними причинами фіброзу печінки є гепатит С і надмірне вживання спиртних напоїв.

Цироз печінки

Це хронічне захворювання, яке характеризується дистрофією гепатоцитів (клітин печінки). При цьому нормальна тканина печінки заміщається рубцевою (сполучною) тканиною з утворенням вузлів. При цьому вузли, які утворилися чинять тиск на кровоносні судини, тканини печінки і жовчні протоки, тим самим заважаючи нормальній роботі органу.

При цирозі печінка поступово втрачає здатність виконувати свої функції. Порушуються процеси вироблення та накопичення білків, вуглеводів, жирів, а також деяких гормонів. Значно погіршується знешкодження токсичних речовин, які надходять у печінку з кишечнику. Згідно медичним спостереженням цироз печінки частіше зустрічається у чоловіків у літньому і середньому віці.

Печінкова недостатність

Це комплекс симптомів, при якому відзначається порушення однієї або декількох функцій печінки. Печінкова недостатність розвивається унаслідок гострого або хронічного ураження паренхіми печінки.

При печінковій недостатності частина крові з ворітної вени надходить в артерії, минаючи печінку. Таким чином, знижується детоксикаційна функція органу. Печінка вже не здатна повною мірою знешкодити всі ті токсичні компоненти, які потрапляють до неї з кишечника.

При порушенні функцій печінки на тілі можуть з’являтися гемангіоми – червоні точкові утворення, схожі на родимки

Гостра форма печінкової недостатності може розвинутися при важкій формі вірусного гепатиту, отруєння миш’яком, фосфором, грибами, медикаментами та іншими гепатотропними отруйними речовинами. У гострій формі печінкова недостатність розвивається стрімко, проте при правильному і своєчасному лікуванні хворобу можна повернути назад. Хронічна печінкова недостатність розвивається протягом декількох тижнів або місяців, і пов’язана з прогресуванням ряду хронічних печінкових захворювань.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗБІЛЬШЕННЯ ПЕЧІНКИ: ПРИЧИНИ І ЛІКУВАННЯ

ДІЄТА ПРИ ЗАХВОРЮВАННЯХ ПЕЧІНКИ