З лікуванням збільшеної печінки не потрібно зволікати . Запущені стадії печінкових захворювань загрожують розвитком цирозу і печінкової недостатності.

Печінка – це один з найважливіших органів людського організму , в якому відбувається сотні різних біохімічних реакцій. Це свого роду лабораторія , в якій відбувається синтез ферментів , гормонів , жовчі , вітамінів , а також речовин , знешкоджуючих токсини.

Якщо з тих чи інших причин печінка перестає виконувати свої функції , то , як правило , відбувається зміна її розмірів. У медицині збільшення розмірів печінки називають гепатомегалією . Це не є самостійним захворюванням , а симптомом , який розвивається майже при всіх печінкових патологіях . Крім того , збільшення печінки може бути пов’язане з хворобами , які не мають до печінки прямого відношення , наприклад , серцево-судинна недостатність. Збільшена печінка може досягати дуже великих розмірів , а її вага може скласти більше 15 кілограм.

Причини збільшення печінки

Причин , за якими печінка може збільшуватися в розмірах дуже багато. У деяких випадках печінкові клітини збільшуються в розмірах тільки лише для того , щоб утилізувати надлишок шкідливих токсичних сполук. Іншими словами , печінка виконує компенсаторну функцію.

Поширеною причиною збільшення печінки є серцево-судинна недостатність. При цій патології кров повільніше рухається по судинах , що зумовлює її застій в органах , в першу чергу в печінці. Це сприяє набряку печінки і збільшення її в розмірах.

Вірусні інфекції (наприклад , віруси гепатиту) і токсини (у тому числі і алкоголь) викликають запальний процес в печінкових тканинах , що призводить спочатку до набряку печінки , а потім до значного її збільшення. При тривалої інтоксикації розвивається цироз – загибель клітин печінки ( гепатоцитів ) , і заміщення печінкової тканини на сполучну .

Гепатомегалія також розвивається при жировому гепатозі , коли в печінкових тканинах міститься надмірна кількість жирових клітин.

Причиною збільшення печінки також можуть бути деякі спадкові захворювання обміну речовин , наприклад , глікогеноз або гемохроматоз .

Діагностика при збільшенні печінки

Постановка діагнозу при підозрі на збільшену печінку ставиться після проведення наступних діагностичних заходів:

  • клінічний огляд , що включає в себе збір анамнезу , перкусію , пальпацію печінки , що дозволяє визначити розміри органу , її форму і щільність ;
  • ультразвукове дослідження ;
  • аналіз крові для визначення активності печінкових ферментів ;
  • комп’ютерна томографія та радіоізотопне дослідження печінки , що дозволяє виключити наявність пухлини та інших патологічних станів печінки ;
  • додаткові інструментальні та лабораторні дослідження.
Симптоми

При невеликому збільшенні печінки хворий , як правило , не відчуває ніяких хворобливих симптомів. Однак якщо процес прогресує , то з часом з’являється відчуття повноти і важкості в животі. Часто печінкові захворювання супроводжуються жовтяничністю , нудотою , загальною слабкістю , стрімкою втратою ваги і хронічною втомою .

При порушенні функцій печінки на тілі можуть з’являтися гемангіоми – червоні точкові утворення , схожі на родимки

Лікування збільшення печінки

До лікування збільшення печінки потрібно приступати відразу після її виявлення . Запущені стадії захворювання загрожують розвитком печінкової недостатності. У деяких випадках лікарі вдаються до негайної госпіталізації хворого.

Лікування збільшення печінки в першу чергу повинно бути спрямовано на усунення основного захворювання. Медикаментозне лікування збільшеної печінки , як правило , включає в себе прийом гепатопротекторів . Часто в поєднанні з лікарськими препаратами лікарі призначають і засоби народної медицини : відвари пустирника(собачої кропиви) , шавлії , корінь цикорію , корінь півонії і кульбаби .

Велике значення при лікуванні збільшення печінки має дієта. Харчування при збільшеній печінці повинно виключати гострі , борошняні , смажені страви. Пацієнтам дозволяється вживати молочні продукти , нежирну рибу на пару , каші , круп’яні та овочеві супи , а також фрукти , овочі , мед , варення і мармелад.

Пацієнтам слід повністю виключити вживання алкоголю , смажених і маринованих страв , свинини , гусятини , баранини , печінки , бобових і горіхів. Слід обмежити кількість вершкового масла , сиру , яєць , лікарської ковбаси і помідорів .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АНАТОМІЯ ПЕЧІНКИ

ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ

АЛКОГОЛЬНИЙ ГЕПАТИТ