Прибрати біль, зупинити блювоту, забезпечити спокій підшлункової залозі – першочергові завдання при гострому панкреатиті.

Любі хвороби підшлункової залози вимагають до себе уваги. Але коли мова йде про гострий панкреатит, зволікання смерті подібно. І це не просто метафора, дане захворювання може нести загрозу життю. Тому при появі ознак гострого панкреатиту потрібно негайно звертатися до лікаря. А для того, щоб успішно боротися з цією хворобою, необхідний комплексний підхід у її лікуванні.

Що таке гострий панкреатит?

Гострий панкреатит представляє собою запалення підшлункової залози, яке швидко розвивається, при якому ферменти, що виробляються цією залозою, починають знищувати її власні тканини.

Гострий панкреатит часто виникає у людей з проблемами жовчовидільної системи, і у тих, хто «захоплюється» алкогольними напоями. У деяких випадках провокувати виникнення гострого панкреатиту може інфекція.

Як розвивається гострий панкреатит?

Підшлункова залоза продукує ферменти, які розщеплюють білки, жири і вуглеводи. Вони дуже агресивні, тому виробляються в неактивному стані. Активуються ферменти в кишечнику під дією жовчі. Але якщо робота цього механізму порушується і жовч потрапляє в протоки підшлункової залози, ферменти «включаються» завчасно і починають «перетравлювати» саму залозу.

Якщо травні ферменти ушкоджують стінку судини і потрапляють в кров, це загрожує руйнуваннями в органах, до яких вони будуть доставлені. У результаті може виникнути гостра дихальна, серцева або ниркова недостатність.

Ознаки гострого панкреатиту

Характерні ознаки гострого панкреатиту:

 • Сильний біль у верхній половині живота, який може віддавати в спину або бути оперізуючим. Зазвичай біль посилюється при русі або глибокому вдиху.
 • Нудота і блювання.
 • Підвищення температури.
 • Можуть спостерігатися зниження тиску, тахікардія, запаморочення, сильна слабкість.

При появі таких симптомів потрібно негайно звертатися до лікаря.

Зазвичай з діагнозом «гострий панкреатит» госпіталізують. У деяких випадках може призначатися лікування вдома.

Консервативне лікування гострого панкреатиту

У першу чергу потрібно зняти напад і позбавити людину від болю. Але це далеко не єдине завдання лікаря. Важливо зупинити процес руйнування підшлункової залози, а потім поступово нормалізувати роботу цього органу. Домогтися цього можна за допомогою спеціальної тактики лікування, що припускає комплексний підхід до проблеми.

Комплексне лікування гострого панкреатиту включає в себе:

 • Усунення больового синдрому. Для цього застосовуються спазмолітики і знеболюючі лікарські препарати. У деяких випадках використовують перидуральну анестезію, коли в хребетний канал вводять катетер, і через нього вводять невеликими дозами анестетики.
 • Припинення блювоти. При постійній блювоті застосовують протиблювотні ліки.
 • Забезпечення підшлунковій залозі спокою, придушення активного виділення підшлунковою залозою ферментів. Для цього вводять препарати, які гальмують виділення ферментів підшлунковою залозою. Ще одним способом придушити активність залози є зниження її температури. Для цього може застосовуватися промивання шлунка за допомогою зонда холодною водою або ж прикладання зовні до живота міхура з льодом. Крім того при гострому панкреатиті повністю забороняють їсти. Перші 3-6 днів після нападу дозволено тільки пити воду. А поживні речовини в організм доставляють через внутрішньовенне введення. Пізніше призначається сувора дієта, яка дозволяє підшлунковій залозі поступово включатися в роботу, але при цьому не буде її надмірно дратувати.
 • Дезінтоксикація організму. Дуже важливо очистити кров від ферментів. Для цього внутрішньовенно крапельно в організм вводять велику кількість рідини.
 • Антимікробна терапія. Призначається для профілактики розвитку інфекції та у випадках, коли запалення супроводжується гнійними процесами.
 • Імунокорекція може знадобитися для нормалізації клітинного імунітету.

Такий підхід при своєчасному зверненні до лікаря допомагає домогтися гарних результатів у лікуванні і поступово нормалізувати діяльність підшлункової залози. Але, на жаль, консервативні методи лікування підходять не завжди. У деяких випадках стає необхідним хірургічне втручання.

Коли без хірургічного втручання не обійтися?

Операція при гострому панкреатиті необхідна в кількох випадках:

 • Біліарний панкреатит, коли панкреатит супроводжується гострим холециститом і камінням в жовчних протоках.
 • Відсутність ефекту від лікування консервативними методами протягом тижня.
 • Панкреатит, що супроводжується гнійним перитонітом.
 • Абсцес підшлункової залози.

Головна задача при хірургічному втручанні в цих випадках – видалити відмерлі тканини і гнійні вогнища.

Для лікування гострого перитоніту останнім часом частіше застосовують лапароскопію, а не порожнинні операції. Хоча другий варіант хірургічного втручання теж можливий.

Пам’ятайте, що вчасно надана медична допомога допоможе уникнути ускладнень і прискорить процес вашого одужання!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХРОНІЧНИЙ ПАНКРЕАТИТ: ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ