Запалення підшлункової залози дуже різноманітні і вимагають точної діагностики і негайного лікування.

Підшлункова залоза – незамінний орган нашого організму. Це досить велика залоза, яка працює на «два фронти»: по-перше, виробляє багатий ферментами панкреатичний сік, по-друге, виділяє такі метаболічні гормони, як інсулін і глюкагон. Ці речовини необхідні для регуляції обміну жирів, білків і вуглеводів в організмі. Тому , якщо підшлункова залоза перестає нормально виконувати свої функції, ми відразу відчуваємо це .

Часто причиною порушень у роботі цього органу є запальні процеси. Нам же важливо знати симптоми цих порушень, щоб своєчасно зреагувати на появу проблеми.

Запалення підшлункової залози

При розвитку запалення в підшлунковій залозі, ферменти, які вона виділяє, перестають викидатися в дванадцятипалу кишку. Вони починають « діяти » до цього, прямо в підшлунковій залозі. При цьому клітини залози запалюються і гинуть. Крім руйнувань в підшлунковій залозі від інтоксикації можуть постраждати мозок, легені, серце, печінка і нирки.

Запальні процеси, що проходять в підшлунковій залозі, відрізняються різноманітністю в проявах та особливості перебігу. Тому лікарі виділили цілу групу захворювань і синдромів, причиною появи яких є запалення підшлункової залози, і дали цій групі загальну назву – панкреатит.

Гострий панкреатит і його симптоми

Цей варіант запалення підшлункової залози протікає гостро і супроводжується пошкодженням тканин. При гострому панкреатиті може розвинутися дистрофія залози, її некроз. Може приєднатися також вторинна гнійна інфекція. Цей різновид панкреатиту вимагає негайного лікування, інакше хвороба може закінчитися летально.

Серед характерних проявів цієї патології:

  • біль у животі
  • здуття живота
  • нудота і блювота вмістом дванадцятипалої кишки, після якого не настає полегшення
  • на животі з лівого боку біля пупка можлива поява синюшних плям, іноді з жовтуватим відтінком.

Чітких клінічних симптомів, за якими можна з упевненістю сказати, що розвинувся саме гострий панкреатит, немає. Тому для точної діагностики необхідно проводити додаткові дослідження.

Хронічний панкреатит і його симптоми

Хронічний панкреатит відрізняється від гострого « тихою » течією запального процесу. Тим не менш, він поступово призводить до незворотних змін у тканинах підшлункової залози, внаслідок чого вона перестає виробляти необхідну кількість травних ферментів.

Хронічний панкреатит може протікати безсимптомно, а може супроводжуватися такими симптомами:

  • біль різної тривалості та інтенсивності: від декількох хвилин до 3-4 годин , а іноді й практично постійно.
  • нудота
  • зниження апетиту
  • печія
  • здуття живота, бурчання в животі
  • в період загострень рідкий стілець і блювота

Найчастіше біль виникає в глибині живота і поширюється вгору, посилюючись після їжі, особливо якщо в меню були жирні, смажені, гострі страви та копченості. Провокує біль також алкоголь і газовані напої.

Якщо запальний хронічний процес в підшлунковій залозі протікає без больових відчуттів, це зовсім не говорить про поліпшення стану.

При регулярному вживанні солодощів виснажується підшлункова залоза , що може створити умови для виникнення цукрового діабету 2-го типу.

На базі хронічного панкреатиту може розвинутися гострий варіант захворювання. До того ж хронічний панкреатит може ховатися під маскою інших хвороб: дискінезії жовчовивідних шляхів, холециститу, виразки шлунка. Для установки точного діагнозу необхідно звертатися до лікаря.

Псевдокіста, як прояв панкреатиту

Дегенеративні процеси, які відбуваються при гострому панкреатиті, можуть призводити до появи псевдокісти підшлункової залози, яка тисне на навколишні її органи. Це може порушувати рух їжі в шлунку і дванадцятипалій кишці, здавлювати жовчовивідні протоки і навіть призводити до розвитку механічної жовтяниці. Можуть виявитися стискання і протоки самої підшлункової залози.

Діабет першого типу – збої в роботі підшлункової

Ще одним поширеним збоєм в роботі підшлункової залози є цукровий діабет першого типу. Але це вже не запальна, а гормональна проблема, про яку краще говорити в окремій статті.

Проблеми з підшлунковою потрібно вирішувати негайно !

Будь-які порушення в роботі підшлункової залози можуть приводити до серйозних наслідків аж до летального результату. Тому при появі симптомів, які повідомляють про те, що цей орган почав барахлити, потрібно негайно звернеться до лікаря, поставити точний діагноз і лікувати хворобу. Самолікування в цьому випадку неприпустимо. Тільки фахівець зможе розібратися в різноманітті порушень підшлункової залози і підібрати ефективну тактику усунення проблеми.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ФУНКЦІЇ ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ

ОРГАНИ, БЕЗ ЯКИХ МОЖНА ПРОЖИТИ