Гіподинамія – бич сучасного суспільства. Це свого роду розплата за комфортне життя. Але все залежить від нас!

Саме в ХХ столітті фізична праця після багатьох тисячоліть скоротилася в рази, поступившись місцем інтелектуальній діяльності. Та й вдома ми відпочиваємо більш повноцінно завдяки майже безмежним можливостям побутової техніки. А в результаті що? На роботі комфортне крісло, а вдома затишний диван. Іноді всі переміщення сучасної людини можуть зводитися до того, що протягом дня вона пройдеться від порога власної квартири до автомобіля, а вийшовши з нього, дійде до робочого крісла – і все. Той же променад, але в зворотному порядку ввечері. І ось вже через кілька місяців такого життя можна ставити діагноз: гіподинамія! Саме вона – зворотна сторона благ цивілізації.

Буквально гіподинамія означає «знижена активність». Розглянемо докладніше, чим в перспективі загрожує цей стан для людського організму, адже спочатку цей механізм пристосований для фізичної праці. Таким його створила матінка-природа і саме тому нормальний рівень рухової активності – це запорука анатомічної та функціональної гармонії організму як єдиної системи. Отже, при гіподинамії проблеми приходять комплексно і наростають як сніжний ком.

М’язова система

Через відсутність руху вона страждає в першу чергу і дуже швидко – вже через місяць-два силові показники зменшуються приблизно на 20%. Людина починає відчувати постійну слабкість, навіть візуально м’язи стають млявими, в’ялими, тонус відсутній, обсяг і маса скорочуються.

Читайте також:  На який день приживається ембріон при ЕКЗ?
Опорно-руховий апарат

Він реагує другим, оскільки скелет безпосередньо пов’язаний з м’язами. Обмеження рухливості вкрай негативно впливає на кістки – поступово зменшується кісткова маса (остеопороз), розвивається остеохондроз (порушення функції хребта) і остеоартроз (порушення функції периферичних суглобів).

Ожиріння

Приблизно в той же час, коли слабшають м’язи, багато любителів полежати на дивані починають активно набирати вагу. Справа в тому, що в середньому доросла фізично активна людина вживає близько 3000 калорій протягом дня, однак якщо ці калорії не витрачаються, то починають відкладатися у вигляді жирів – з’являються жирові відкладення і целюліт. На жаль, ожиріння – це тільки верхівка айсберга. Люди з надмірною вагою нерідко набувають статусу гіпертоніка або у них діагностують цукровий діабет. До речі ні для кого не секрет, що багато любителів повалятися на дивані беруть туди за компанію що-небудь смачненьке і це не знежирений йогурт. Тобто, як правило, трьома тисячами калорій справа не обходиться.

Серцево-судинна система

А вона в стані постійного спокою, що називається, втрачає тонус і починає працювати нераціонально: у стані спокою число серцевих скорочень збільшується, а варто трапитися невеликому навантаженні і серце вже працює як божевільне, видаючи більше 100 ударів хвилину. Пояснюється цей «поспіх» тим, що не отримуючи потрібного об’єму крові для викиду при скороченні серцевого м’яза серце автоматично реагує прискоренням ритму. Крім аритмії, яка сама по собі є небезпечним станом, в перспективі з’являться такі захворювання як гіпертонія, атеросклероз.

Читайте також:  7 способів подбати про здоров'я, про які не можна забувати
Кровоносна система

За відсутності необхідної витрати енергії помітно погіршується кровопостачання тканин, і, як наслідок, всіх органів і систем організму. Тому якщо раптом з’являться проблеми з нирками, печінкою або легенями, то не питайте: «І звідки це взялося?» Може навіть постраждати головний мозок, який не отримує достатню кількість кисню. Цей стан називається гіпоксією і небезпечний дуже неприємними наслідками у вигляді проблем з пам’яттю, кмітливістю – тобто, страждає розумовий процес і людина починає поступово тупіти. Сумно, але факт.

А ще не варто забувати про найдрібніші кровоносні судини – капіляри. Крім того, що скорочення нормально функціонуючих капілярів з часом може призвести до порушень мозкового та серцевого кровообігу, це нерідко викликає зміни у венозному кровообігу, через що розвивається геморой і з’являються захворювання вен на ногах.

Читайте також:  Как преодолеть низкое кровяное давление — гипотонию
Нервова система

Здавалося б, а їй-то чого страждати при такому безтурботному житті? Ан ні – при малорухливому способі життя знижується проведення імпульсів в центральну нервову систему і як результат – поганий настрій, депресії, емоційна нестійкість.

Потрібно щось змінювати!

Тут, як говориться, все у ваших руках! Багатьох проблем можна уникнути, а якісь вирішити на початковій стадії, вдавшись до простого і всім доступного засобу – зміни способу життя. І чим раніше це зробити, тим буде краще для організму. Зовсім не обов’язково впадати в крайності і починати надриватися в спортзалі або змушувати себе бігати вранці, якщо ви цього категорично не сприймаєте. Розробіть програму активності по собі. Наприклад, візьміть за правило пройтися пару зупинок до роботи, вийдіть на прогулянку в обідню перерву, прогуляйтеся перед сном в найближчому парку. Ідеально, якщо протягом дня ви станете ходити хоча б годину-півтора.

А ще починайте ранок з невеликої розминки, причому для хорошого самопочуття і відмінного тонусу на весь день достатньо буде 10-15 хвилин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОЖИРІННЯ: КОЛИ ВАГА СТАЄ ВЖЕ ЗАЙВОЮ

СТУПЕНІ ОЖИРІННЯ