Біль у правому боці може виникати при різних захворюваннях і травмах. При гострому болі у правому боці слід негайно викликати швидку допомогу, оскільки це може бути симптомом апендициту.

Якщо сильно болить правий бік під ребрами

Сильні болі в правому боці під ребрами можуть свідчити як про гострі або хронічні захворювання, а також про травми або фізичних перевантаженнях. Найчастіше такий симптом вказує на наявність наступних проблем:

  • Хвороби печінки. Часті болі в правому боці під ребрами найчастіше вказують на проблеми з печінкою. Це можуть бути вірусні захворювання печінки, наприклад гепатити А, В, С та інші. Спосіб життя також може негативно позначитися на здоров’ї цього органу. Так, наприклад, зловживання алкогольними напоями призводить до порушення функцій печінки. У такому випадку можливий розвиток алкогольного гепатиту. Печінка може хворіти і через зловживання жирною їжею, а також при курінні. Ще одна причина болю в печінці – отруєння лікарськими препаратами. Найчастіше це антибіотики та інші ліки, які надають токсичну дію на тканини печінки. Якщо у людини є проблеми з серцем, то в такому випадку також може страждати і печінку. З-за того, що серце не справляється зі своїми функціями, в печінці утворюється застій крові, що і призводить до появи хворобливих відчуттів.
  • Хвороби жовчного міхура. Для перетравлення їжі величезну роль грає жовч, яка виробляється клітинами печінки. Основна роль жовчі – розщеплення жирів, які потім надходять у кишечник, і в такому стані можуть всмоктуватися в кров. Надлишок жовчі поступає в жовчний міхур. Якщо людина вживає занадто жирну їжу, то додаткові порції жовчі виходять з жовчного міхура, оскільки жовчі, яка виробляється печінкою, може і не вистачити. В такому випадку, якщо в жовчному міхурі є інфекція або камені, то вихід жовчі при вживанні жирної їжі (або інших жовчогінних продуктів) може супроводжуватися сильним болем у правому підребер’ї.
  • Хвороби підшлункової залози. Цей орган розташовується в черевній порожнині і виконує ряд найважливіших функцій, зокрема – відповідальний за вироблення деяких гормонів і травних ферментів. Сильний біль у правому боці, яка супроводжується тошной, блювотою і рясним виділенням поту може сигналізувати про панкреатит – запалення підшлункової залози. Запалення підшлункової залози можуть виникати при надмірному вживанні алкоголю, ускладненнях захворювань жовчного міхура, при ускладненнях операцій на шлунку, а також при різних травмах черевної порожнини.
  • Захворювання діафрагми. Хвороби діафрагми зустрічаються досить рідко. Болі в правому боці під ребрами можуть виникати при захворюваннях внутрішніх органів, що тиснуть на діафрагму. Збільшення діафрагми також відзначається при вагітності. Іншими причинами діафрагмальних болів можуть бути пухлини діафрагми, грижі діафрагми, витончення правого купола діафрагми (зустрічається вкрай рідко), травми живота, при яких можливі розриви діафрагми.
  • Захворювання кишечника. Часто при сильних болях у правому підребер’ї лікарі підозрюють апендицит. Як правило, ця підозра не знімається до тих пір, поки не будуть виявлені інші причини такого симптому. При різких болях в правій стороні слід негайно звернутися за медичною допомогою, оскільки при розриві апендикса людина може померти.

Травний тракт

Якщо сильно болить правий бік внизу живота

Болі в правому боці в нижній частині живота можуть виникати в силу наступних причин:

  • Гострий апендицит. Це одна з найбільш поширених причин сильного болі в правому боці внизу живота. Як правило, при гострому апендициті спочатку біль відчувається під ложечкою. На перших порах він цілком терпимий, проте з часом постійно посилюється і переходить на клубову область. Потім болі починають поширюватися в пряму кишку, через що людині стає боляче стояти і ходити. Крім больових відчуттів, у людини при гострому апендициті також підвищена температура і відзначається нудота. При таких симптомах потрібно негайно звертатися до лікаря.
  • Гострий панкреатит. Напади гострого панкреатиту нерідко супроводжуються сильними болями в правому боці внизу живота. У хворого при цьому можлива переміщається біль по всій нижній частині живота. Як і у випадку з апендицитом, напад гострого панкреатиту може супроводжуватися сильними нападами блювоти і високою температурою.
  • Інфекційні та запальні захворювання кишечника. Болі в правому боці внизу живота можливі при деяких інфекційних і запальних захворюваннях кишечника. Зокрема, таку картину дають виразковий коліт, ілеїт, хвороба Крона, діарея, спровокована глистами або інфекцією.
  • Здавлювання нервових закінчень. У ряді випадків біль у правому боці викликаний здавленням нервових волокон, що проходять в даній області.
  • Захворювання сечостатевих органів. Болі внизу живота можуть бути пов’язані із захворюваннями сечового міхура або нирок. Гострий біль може свідчити про просування каменя, який опускається в сечовий міхур по сечоводу.

Біль у правому боці при вагітності

Якщо сильно болить правий бік при вагітності

При вагітності біль у правому боці може виникати в силу і перерахованих вище захворювань. У вагітних також можливі проблеми з печінкою, апендиксом, підшлунковою залозою і сечостатевою системою, що дає дану симптоматику.

Але найчастіше болі в правому боці при вагітності пов’язані з тиском матки на діафрагму, з-за чого виникає ниючий біль і відчуття тяжкості.

У ряді випадків болі в правому боці при вагітності можуть вказувати на позаматкову вагітність.

На пізніх термінах вагітності жінку часто турбує дискінезія жовчного міхура і жовчних шляхів. Це порушення може сприяти появі запального процесу й утворення каменів. З іншого боку, сама дискінезія може бути одним із проявів жовчнокам’яної хвороби.

Як правило, болі в правому боці при вагітності носять ниючий і тупий характер. Больові відчуття можуть посилюватися при шевелениях плода. У такому випадку характер болів багато в чому буде залежати від положення плода в матці.

Біль у правому боці: що робити?

Що робити, якщо болить правий бік

Якщо вас турбують болі в правому боці, то слід обов’язково звернутися до лікаря для з’ясування причин такого симптому. Гострі болі з високою температурою і нудотою можуть вказувати на апендицит або напад гострого панкреатиту. У такій ситуації потрібно негайно викликати швидку допомогу.

Якщо ви викликаєте швидку допомогу, лікарі не рекомендують пити анальгетики, оскільки знеболюючі можуть спотворити симптоматику основного захворювання і ввести в оману лікарів.

Залежно від симптоматики та підозр на причину болю в правому боці, людині може знадобитися допомога гастроентеролога, інфекціоніста, уролога, гінеколога, хірурга та інших фахівців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧОМУ БОЛИТЬ В БОЦІ ПРИ БІГУ