Довгий час хронічний панкреатит може протікати у прихованій формі , що істотно ускладнює процес постановки вірного діагнозу.

По суті

Хронічний панкреатит – прогресуюче запальне захворювання підшлункової залози. Хвороба не проходить більше півроку і зберігається навіть після усунення всіх несприятливих факторів.

Хронічний панкреатит характеризується тим , що тканини підшлункової залози поступово заміщуються іншими тканинами , які не повною мірою виконують свої функції.

Згідно з медичними даними , кількість хворих з хронічним панкреатитом постійно зростає , і за останні 30 років кількість хворих зросла майже вдвічі.

Чому виникає хвороба ?

Хронічний панкреатит може розвинутися як самостійне захворювання , або внаслідок інших порушень , наприклад , на тлі жовчнокам’яної хвороби.

Що стосується негативних факторів , то на перше місце тут виходить алкоголь. Так , за різними оцінками , у 25-60 % пацієнтів дане захворювання розвивається внаслідок надмірного вживання спиртних напоїв. На друге місце виходять хвороби печінки і жовчного міхура. Крім того , хронічний панкреатит може розвинутися на тлі захворювань дванадцятипалої кишки. Також сприяють розвитку захворювання вірусні гепатити , травми , лікарські інтоксикації та інфекційні захворювання.

При хронічному панкреатиті основним симптомом захворювання є біль в глибині живота , який може віддавати в спину. Також можлива нудота , блювота , діарея ( пронос) , відрижка , печія , метеоризм , бурчання в животі та інші розлади ШКТ.

Діагностика хронічного панкреатиту

У перші роки захворювання діагностика хронічного панкреатиту може бути ускладнена деякими об’єктивними причинами. По-перше , клінічні прояви захворювання (симптоми ) не є специфічними і можуть вказувати на наявність низки інших хвороб. Більше того , в перші 1-3 роки захворювання лабораторні та інструментальні методи дослідження можуть і не показати патологічної картини . Тому при підозрах на хронічний панкреатит необхідний ретельне обстеження з використанням чутливих методів діагностики.

Діагностика хронічного панкреатиту може включати в себе наступні види обстежень:

  • аналіз крові для визначення вираженості запального процесу;
  • біохімічний аналіз крові , що дозволяє оцінити функціональність підшлункової залози , печінки , а також оцінити рівень жирового і пігментного обміну ;
  • імунологічний аналіз крові з метою виявлення імунологічних факторів , а також онкомаркерів , якщо існують підозри на наявність пухлинного процесу;
  • копрограма – необхідна для того щоб оцінити перетравлення шлунково -кишкового тракту. Нерідко у пацієнтів з хронічним панкреатитом та іншими патологіями підшлункової залози зустрічається недостатність перетравлення білків , жирів і / або вуглеводів ;
  • визначення паразитів і патогенних мікроорганізмів у калі. Так , на тлі захворювань органів травлення може виникати дисбактеріоз – зміна складу нормальної мікрофлори ;
  • ультразвукове дослідження ;
  • фіброезофагогастродуоденоскопія ;
  • комп’ютерна томографія ;
  • інші методи дослідження ( при необхідності) .
Лікування хронічного панкреатиту

Лікувальні заходи при хронічному панкреатиті можна розділити на три головні компоненти: дієтотерапія , знеболюючі процедури та корекція функцій підшлункової залози.

Дієта

При хронічному панкреатиті необхідно виключити вживання спиртних напоїв , а також копченостей , солінь , смажених і жирних страв , хлібобулочних виробів , грибних супів , шоколаду , кави і газованих напоїв. Раціон харчування такого пацієнта складається , в основному , з каш , нежирного м’яса , риби , овочевих супів , варених овочів , макаронних виробів і фруктів. При хронічному панкреатиті рекомендовано дробове харчування : часто і малими порціями ( 5-6 разів на день).

Усунення болю

Знеболюючі засоби призначаються в тому випадку , коли дієти недостатньо для усунення больових відчуттів. Як правило , призначаються ненаркотичні анальгетики.

Корекція функцій підшлункової залози

Для корекції діяльності підшлункової залози призначаються спеціальні засоби на основі панкреатичних ферментів. Це значно полегшує процес переварювання їжі , і , як наслідок , зменшує больовий синдром.

У разі тривалого перебігу захворювання поступово знижується вироблення гормону інсуліну , що може привести до розвитку цукрового діабету. У даному випадку проводяться додаткові лікувальні заходи ( медикаментозні і немедикаментозні ) для нормалізації рівня цукру в крові.

Що стосується хірургічного втручання , операція , як правило , показана при виражених больових відчуттях , які неможливо усунути ніякими іншими способами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КОМПЛЕКСНЕ ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ З ГОСТРИМ ПАНКРЕАТИТОМ

ЛІКИ ВІД ПЕЧІЇ

ХВОРОБА УЇПЛА