При хронічному гастриті в його слизовій відбуваються зміни , в результаті чого порушується нормальна робота шлунку.

Біль в животі , нудота , печія , відрижка , млявість і дратівливість можуть говорити про наявність у вас гастриту. Але при хронічному гастриті ці симптоми з’являться зовсім не обов’язково , і єдиним проявом хвороби може бути постійна важкість у животі після їжі . Однак це не означає що хронічний гастрит – несерйозна хвороба , на яку не варто звертати уваги. При хронічному гастриті у слизовій шлунка відбуваються структурні перебудови , в результаті чого він втрачає здатність повноцінно працювати.

Що таке гастрит ?

Гастрит – це запалення слизової оболонки шлунка , яке може протікати гостро або приймати хронічну форму. Гастрит може бути первинним або вторинним. Вторинний гастрит виникає « на базі» інших захворювань.

Хронічний гастрит – всерйоз і надовго

Затяжний гастрит з періодичними поліпшеннями стану і рецидивами називають хронічним. Небезпека цієї форми гастриту в тому , що хвороба часто протікає безсимптомно. Але при хронічному гастриті в його слизовій відбуваються структурні перебудови: клітини слизової оболонки атрофуються , а залозиста тканина шлунка заміщується сполучною . Все це призводить до того , що шлунок не в змозі виконувати свої функції.

Залежно від змін в шлунку розрізняють поверхневий і атрофічний хронічний гастрит .

Поверхневий хронічний гастрит – найбільш легка форма захворювання , при якій не зачіпаються залози шлунка. Діагноз атрофічний хронічний гастрит ставлять , коли має місце заміщення слизової і залозистої тканин шлунка сполучною тканиною.

Що сприяє появі хронічного гастриту ?

Розвитку хронічного запального процесу в шлунку сприяє цілий ряд факторів , як зовнішніх , так і внутрішніх :

 • наявність в шлунку бактерії Helicobacter pylori
 • неправильне харчування
 • постійні стреси
 • зловживання алкоголем , куріння
 • зараження паразитами
 • прийом деяких препаратів
 • нестача вітамінів
 • спадкова схильність
 • хронічні інфекції
 • порушення обміну речовин
 • гормональні розлади

Така різноманітність факторів впливу робить проблему запалення слизової шлунка досить поширеною .

Тактика лікування хронічного гастриту

Підхід до лікування хронічного гастриту має бути комплексним та індивідуальним . У першу чергу важливо зрозуміти причини , що спровокували розлади в роботі шлунку , і постаратися усунути їх. Потрібно звернути пильну увагу на спосіб життя. Його корекція може допомогти в процесі нормалізації роботи шлунка.

У деяких випадках в першу чергу проводиться ерадикація , тобто знищення бактерії Helicobacter pylori , наявність якої є однією з головних причин виникнення гастриту. Але не всі фахівці згодні з цією тактикою.

При лікуванні хронічного гастриту основним засобом боротьби з хворобою є спеціалізоване харчування , адже за допомогою правильно підібраної дієти можна впливати на процеси, що відбуваються в шлунку.

Крім того застосовується медикаментозне лікування, лікування травами , фізіотерапевтичні та бальнеологічні процедури.

При гастритах не призначаються жовчогінні препарати вони посилюють запальний процес. Якщо лікар таке призначив – міняйте лікаря

Режим харчування – головний козир у боротьбі з гастритом

Одним з головних способів впливу на хронічний гастрит є дотримання особливого режиму харчування. З його допомогою можна зменшити запальні процеси, що проходять в організмі , перешкодити атрофії стінок шлунка і стимулювати його нормальну роботу.

Під режимом харчування мається на увазі відразу кілька параметрів , на які треба звертати увагу :

 • Частота прийому їжі. При гастриті потрібно їсти невеликими порціями і часто , 5-8 разів на день.
 • Температура їжі. Занадто холодна і занадто гаряча їжа подразнює слизову шлунка.
 • Механічний вплив їжі на стінки шлунка. Груба їжа також здатна подразнювати слизову .
 • Обробка їжі . При загостренні гастриту допустимо є тільки варені або парені страви.
 • Особливості меню. При хронічному гастриті потрібно виключити з меню цілий ряд продуктів.
Що виключити з меню ?

Режим харчування багато в чому залежить від фази захворювання (загострення або ремісія) і тяжкості перебігу . Дієта повинна забезпечувати фізіологічну потребу організму в поживних речовинах. Але при сильному загостренні це правило може бути на час (6-10 днів) скасовано. Тоді вводиться особливо жорстка дієта. Потім поступово меню розширюється.

Нюанси дієти залежать також від того , яка форма хронічного гастриту виявлена ​​: із зниженою кислотністю або підвищеною.

Із загальних рекомендацій при хронічному гастриті : не бажано вживати шоколад , каву, газовані напої , жирні , смажені , гострі страви.

Важливо пам’ятати , що харчування при гастриті вимагає надходження достатньої кількості білків , вітамінів і мікроелементів.

Призначити лікування і визначити індивідуальні особливості дієти повинен лікар !

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГАСТРИТ: ЛІКУВАННЯ

ЯК УНИКНУТИ СЕЗОННОГО ЗАГОСТРЕННЯ ГАСТРИТУ

ВИДИ ГАСТРИТУ