За статистикою , від виразки дванадцятипалої кишки страждає кожен десятий житель планети.

Дванадцятипала кишка є початковим відділом тонкої кишки. Анатомічно і функціонально вона пов’язана з підшлунковою залозою і жовчовидільною системою . Завдяки особливостям будови слизової оболонки , епітелій дванадцятипалої кишки стійкий до впливу шлункової кислоти і пепсину (ферменту, що бере участь у розщепленні білків їжі). Але за певних умов вплив кислоти і пепсину може призводити до виразкової хвороби.

Виразкова хвороба (виразка) дванадцятипалої кишки є хронічним захворюванням , при якому циклічно в періоди загострення з’являються виразки на слизовій оболонці кишки.

Чому розвивається виразка

Провідною причиною виразкової хвороби дванадцятипалої кишки вважається бактерія Helicobacter Pylori . Попадаючи в травний тракт , інфекція довгий час може не проявлятися. Але в міру розмноження бактерія виділяє речовини, які знищують клітини слизової оболонки дванадцятипалої кишки , що веде до дефекту .

Крім того , хвороба може бути викликана підвищеною кислотністю , коли кислота порушує цілісність слизової і призводить до утворення виразки. До речі , Helicobacter Pylori , виділяючи аміак , також викликає підвищення кислотності.

Виразкові процеси можуть бути спровоковані частим прийомом нестероїдних протизапальних препаратів (аспірин , диклофенак , ібупрофен тощо). Ці ліки здатні руйнувати слизову оболонку дванадцятипалої кишки.

Куріння, вживання алкоголю , неправильне харчування (порушення режиму і зловживання продуктами , що підвищують кислотність) , нервово-емоційне напруження – додаткові фактори , які підвищують вірогідність розвитку виразки. Точну причину можна з’ясувати після проходження гастроскопії з біопсією .

Симптоми виразки дванадцятипалої кишки

Як правило , симптоми виразкової хвороби проявляються в період загострень (зазвичай навесні і восени). Виразка заявляє про себе :

 • болем у верхній частині живота. Такий біль часто з’являється разом з відчуттям голоду і проходить , як тільки людина поїсть. Він може бути сильним і пронизливим , або ниючим , може віддавати в спину , в область серця ;
 • болем або відчуттям голоду через 1,5-2 години після прийому їжі ;
 • здуттям живота , нудотою , появою відрижки ;
 • більшість людей з цим захворюванням відчувають нічні болі в животі. Близько 2.00 ночі в шлунку виробляється найбільше соляної кислоти , тому нічні болю – реакція організму на підвищення кислотності.
Як діагностують виразку

Діагностику захворювання проводять з урахуванням клінічних симптомів , обстеження пацієнта за допомогою пальпації (ручного обстеження) живота і результатів інструментальних методів дослідження. До них відносяться:

 • ендоскопія ( фіброгастродуоденоскопія ) . Ця процедура дає можливість лікарю отримати повну інформацію про події в шлунку – локалізацію виразки , її розміри і можливі ускладнення. Сучасні ендоскопічні апарати дозволяють взяти пробу тканин і вмісту шлунка , щоб визначити причину захворювання – бактерія або підвищена кислотність (мікроскопічне дослідження біоптату слизової оболонки) ;
 • аналіз крові на визначення антитіл до Helicobacter Pylori ;
 • PH-метрія . Визначається кислотність шлункового соку.
 • рентгенологічне дослідження. Вважається застарілим методом , але на практиці ще використовується . Визначає область виразки , наявність рубців і можливих ускладнень.
Лікування виразки

Оскільки причини виразки можуть бути різними , а перебіг захворювання – відрізнятися , то схема лікування підбирається лікарем індивідуально для кожного пацієнта. Лікування спрямоване на запобігання розвитку ускладнень. Основний напрямок – фармакологічне лікування . Для цього використовуються такі препарати:

 • антибіотики (у разі , якщо причиною виразки є бактерія) ;
 • ліки , які усувають біль шляхом зниження секреції соляної кислоти ;
 • препарати для усунення болю шляхом утворення плівки на слизовій оболонці дванадцятипалої кишки.

Хірургічне лікування проводиться рідко або при розвитку ускладнень хвороби (прорив виразки , кровотеча з виразки). Під час операції видаляється уражена ділянка кишечника або перетинаються нервові гілки блукаючого нерва , щоб знизити шлункову секрецію і рівень соляної кислоти.

Важливою складовою лікування є дотримання спеціальної дієти , режиму харчування та приготування їжі. Рекомендується уникати стресів , відмовитися від куріння і вживання спиртного.

Профілактика виразки дванадцятипалої кишки

Щоб знизити ризик хвороби , варто подбати про профілактику зараження Helicobacter Pylori та попередження підвищеного виділення соляної кислоти.

Оскільки бактерія передається через слину , бажано не використовувати посуд і столові прилади після когось , включаючи членів сім’ї. Щоб уникнути підвищеного виділення соляної кислоти , відмовтеся від алкоголю та куріння , уникайте стресів , вчасно харчуйтеся , уникайте блюд , що підвищують кислотність (гостре , смажене , солоне) .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

НЕВРОЗИ КИШЕЧНИКА І ЇХ ЛІКУВАННЯ

ПРИЧИНИ БОЛЮ В ТОВСТОМУ КИШЕЧНИКУ