Якщо у вас запори, то кілька днів дієти та фізичної активності суттєво полегшать ситуацію. Для правильного лікування хвороби потрібно звернутися до лікаря.

Причини виникнення запорів

У розвинених країнах близько 30% людей час від часу стикаються з запорами. На жаль, переважна більшість при перших запорах ставиться до цього не серйозно, думаючи, що все само собою пройде. Це велика помилка, тому що наявність запорів (нехай короткочасних) вже свідчить про неполадки роботи в кишечнику.

Замість того щоб бездумно приймати проносні засоби, краще відразу звернутися до лікаря, і пройти обстеження на предмет з’ясування причини запорів. Тільки після цього лікарем призначається адекватне лікування.

Причинами запорів у дорослих можуть бути:

 • захоплення тваринною їжею і недостатнє надходження в організм клітковини;
 • малорухомість;
 • серцево-судинні захворювання;
 • прийом деяких медикаментів, наприклад спазмолітиків, антидепресантів, протисудомних засобів та інших лікарських препаратів;
 • токсичні отруєння;
 • деякі захворювання внутрішніх органів, зокрема запальні захворювання кишечнику;
 • психічні розлади і хвороби центральної нервової системи.
Діагностика

Для початку лікар бере до відома всі скарги пацієнта, а також проводиться зовнішній огляд. Для визначення причини запору крім загальних аналізів також показана іригоскопія (рентгенологічне дослідження кишечника) і колоноскопія (використання гнучкого ендоскопа для оцінки слизової поверхні прямої кишки).

У деяких випадках, коли є підозра на неврогенний або ендокринний генез захворювання, також призначаються обстеження у невролога та ендокринолога.

Першим ділом – дієта

Обов’язкова умова успішного лікування при запорах – це дотримання дієти. Найголовніше при запорах – це включення в раціон харчування клітковини. Не забувайте щодня з’їдати овочі та фрукти. Це істотно поліпшить ваш стан. Багато харчових волокон міститься в яблуках, висівках, листових овочах, капусті, фруктах.

Благотворно на кишечник впливають і кисломолочні продукти. Частіше вживайте кефір і кисле молоко. Також потрібно пити достатню кількість рідини, мінімум 1,5-2 літра на добу.

Збільшуємо рухову активність

Важливим аспектом у процесі лікування при запорах є збільшення рухливості. Займіться ходьбою, плаванням, бігом, лижним спортом, танцями та іншими видами фізичних навантажень. Ефект від занять спортом в першу чергу відчують на собі люди, піддані гіподинамії.

Фізичні навантаження покращують перистальтику кишечника, що сприяє евакуації калових мас з прямої кишки.

лікування запорів

Проносні продукти і народна медицина

Існують продукти харчування, які надають послаблюючий ефект. Наприклад, чорнослив володіє непоганою проносною дією. Якщо ви регулярно будете з’їдати кілька плодів чорносливу, то відчуєте суттєве полегшення. Крім чорносливу, проносною дією володіють інжир, мандарини і сухофрукти.

При запорах в народній медицині застосовується трава сени, володушки, крушини, плоди бузини та інші. Однак перед тим, як шукати рецепти по застосуванню того чи іншого засобу обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Не потрібно думати, що рослини не заподіють вам шкоди. Наприклад, у вас може бути алергія на деякі з вищезгаданих лікарських рослин, або прийом цих засобів може негативно відбитися на перебігу інших наявних захворювань.

Прийом проносних засобів

Сьогодні в аптеках можна придбати безліч проносних засобів. Всього виділяють 5 груп таких препаратів:

 • дратівливі проносні препарати. Ці препарати надають подразнюючу дію на рецептори товстої кишки, чим стимулюють перистальтику;
 • осмотичні проносні засоби – препарати, що утримують воду в кишечнику, що сприяє розм’якшенню калу;
 • проносні пребіотики – препарати, що стимулюють ріст кишкової мікрофлори;
 • об’ємні проносні препарати – засоби, адсорбуючі воду, чим викликають збільшення калових мас та якнайшвидшу евакуацію;
 • проносні масла – сприяють розм’якшенню калу. Ці препарати діють на рівні тонкого кишечника, тому проносний ефект настає тільки через 4-5 годин.

Однак майте на увазі, що всі проносні ліки не усувають причину захворювання, а тільки лише допомагають впоратися із симптомом. Для того щоб запори залишили вас у спокої необхідна корекція харчування, способу життя і правильна тактика лікування, прописана лікарем.

Будьте здорові!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛІКУВАННЯ ЗАПОРІВ НАРОДНИМИ ЗАСОБАМИЄ

ЛІКУВАННЯ ЗАПОРІВ У ДІТЕЙ