При перших підозрах на сонячну алергію потрібно звернутися до лікаря-алерголога. Чим раніше почнеться лікування, тим ефективніше воно буде.

Алергія на сонці (або фотодерматоз) – надмірна імунна реакція організму на вплив сонячних променів. Лікарі настійно рекомендують починати лікування сонячної алергії якомога раніше. Якщо перебування під сонцем викликає у вас навіть найменшу алергічну реакцію, то слід відразу вживати всіх заходів обережності, природно, попередньо звернувшись до лікаря-алерголога.

Причини сонячної алергії

Згідно з медичною статистикою, кількість реєстрованих випадків алергії на сонце збільшується з кожним роком. Відзначимо, що сонячна алергія не обов’язково протікає в хронічній формі. Можливо, після того, як буде призначено лікування, симптоми алергії усунуться, і більше ніколи вас не потривожать.

Сонячні промені самі по собі не є алергенами, однак можуть призводити до того, що в організмі людини під їх впливом починають скупчуватися речовини, що викликають алергічну реакцію.

Нерідко сонячна алергія відзначається у маленьких дітей, оскільки їх імунна система ще не в змозі справлятися з покладеним на організм навантаженням.

Читайте також:  Перша допомога при алергічних реакціях

В цілому, всі причини, що викликають алергію на сонце, можна розділити на дві групи:

 • Зовнішні причини. До них можна віднести косметичні, парфумерні та місцеві лікувальні засоби, які збільшують чутливість організму до сонячних променів. Відомо, що чутливість до сонця також збільшують антимікробні та сечогінні препарати. Природно, багато що залежить і від тривалості перебування людини під сонцем. Перед тим, як використовувати той чи інший косметичний або лікувальний засіб, уважно читайте до нього інструкцію. Якщо в інструкції зазначено, що препарат може викликати фотодерматит, то слід мінімізувати своє перебування під сонячними променями. При виборі косметичних засобів особливу увагу звертайте на вміст у них таких речовин як борна кислота, ртутні сполуки, ефірні масла, еозин. Ці компоненти підсилюють вираженість захворювання.
 • Внутрішні причини. Алергії на сонячні промені можуть сприяти хвороби печінки, порушення роботи травного тракту, а також збої в роботі імунної системи. Відзначено, що при корекції обмінних процесів, нормалізації роботи печінки, імунної системи, заповненні дефіциту вітамінів і мікроелементів, вираженість захворювання помітно знижується аж до повного зникнення.
Читайте також:  Перша допомога при алергічних реакціях
Симптоми сонячної алергії

Основними симптомами алергії на сонце є:

 • висип по всьому тілу. Можлива поява гнійничкових висипань;
 • лущення шкіри;
 • набряклість;
 • почервоніння ділянок шкіри;
 • відчуття печіння і свербіж.

Крім того, сонячна алергія може загострити перебіг деяких хронічних і недолікованих захворювань.

Лікування і профілактика

Алергія – це захворювання, яке вимагає адекватного лікарського втручання. Уникати сонячних променів працездатній людині практично неможливо, особливо в жарку пору року, тому необхідна консультація лікаря-алерголога з проходженням всіх необхідних діагностичних процедур.

При наявності порушень у роботі внутрішніх органів та імунної системи, призначається відповідне лікування. Паралельно проводиться лікування, спрямоване на усунення зовнішніх проявів сонячної алергії. Для цих цілей, як правило, застосовуються місцеві препарати (мазі, креми) з вмістом ланоліну, цинку і метилурацилу. У деяких випадках лікар призначає гормональні мазі і протизапальні препарати. Для стимуляції регенеративних процесів в шкірі призначається прийом вітамінів групи В, вітамінів С, Е і нікотинової кислоти.

Читайте також:  Перша допомога при алергічних реакціях

Тривалість лікування сонячної алергії може варіювати від декількох днів і до кількох тижнів. Тут все залежить від тяжкості захворювання і адекватності призначеного лікування. При повторному виникненні захворювання симптоматика, зазвичай, посилюється. На щастя, повторні випадки захворювання відзначаються рідко.

Для того щоб мінімізувати ймовірність розвитку сонячної алергії, необхідно слідувати таким рекомендаціям:

 • по можливості, відмовтеся від носіння одягу з синтетичних тканин;
 • не проводьте занадто багато часу під відкритим сонцем. Сонячні ванни тривалістю 10-20 хвилин будуть цілком достатні, після чого потрібно «сховатися» в тіні;
 • використовуйте сонцезахисні креми;
 • відвідуйте пляж рано вранці і у вечірній час, коли активність сонця мінімальна;
 • використовуйте парасолі, головні убори і накидки для захисту від сонячних променів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АЛЕРГІЯ НА СОНЦЕ: ПРОВОКУЮЧІ ФАКТОРИ

ЯК ЛІКУВАТИ АЛЕРГІЮ