Причини запору в дитячому віці різні, в залежності від віку дитини. При частих запорах – обов’язково звертайтеся до лікаря.

Часта проблема

Запори в дитячому віці – це досить поширене явище. Відзначено, що у кожної п’ятої дитини першого року життя зустрічаються запори. У дітей шкільного і дошкільного віку проблема зустрічається з частотою 25%, тобто кожен четвертий.

Виникати такі перебої в травленні можуть з різних причин: неправильне харчування, стреси, харчова алергія, а також наявність запалень в області анального отвору.

Якщо закрепи виникають часто, то необхідно обов’язково показати дитину лікарю-гастроентерологу. В залежності від віку дитини лікар застосовує ту чи іншу тактику.

Причини запорів у дітей: груднички і діти першого року життя
 • Введення молочної суміші замість грудного молока, або інші порушення в харчуванні.
 • Введення коров’ячого або козячого молока, на що у дитини може бути алергія.
 • Лактазна недостатність, що призводить до підвищення кислотності в кишечнику, і як наслідок – роздратування зони анального отвору і спазми в кишечнику.
 • Пелюшковий дерматит, що призводить до подразнення в ділянці анального отвору.
 • Вроджені захворювання кишечника.
 • Тріщина прямої кишки. При цьому виникають рефлекторні спазми анального отвору, і тому починає боятися кожного акту дефекації.
 • Неправильне привчання дитини до горщика. Наприклад, якщо робити це в примусовому порядку, то на цьому тлі може розвинутися психогенний запор.
Причини запорів у дітей дошкільного та шкільного віку
 • Погані санітарні умови в дитячому садку чи школі.
 • Психологічні бар’єри. Наприклад, дитина може зніяковіти знаходженням інших дітей в туалеті. У цьому зв’язку необхідно привчити дитину ходити в туалет в дома.
 • Зміна обстановки: переїзд, тривала подорож або тривале перебування в гостях.
 • Запальні захворювання анального отвору і прямої кишки.
 • Прийняття деяких медикаментів. Наприклад, прийом препаратів від проносу може стати причиною розвитку запорів, і не тільки у дітей, але і у дорослих.
 • Неправильне харчування. Недостатня кількість клітковини і рідини в раціоні харчування дитини.
Лікування запорів: груднички і діти першого року життя

запор у малих дітейУ зв’язку з тим, що основною причиною запорів у дітей цього віку є харчова алергія і лактазна недостатність, то призначається і відповідне лікування. У разі харчової алергії, то усунення запорів досягається шляхом виключення з раціону харчування дитини харчового алергену. Найчастіше харчова алергія у дитини розвивається на коров’яче і козине молоко. Таким чином, виключивши з раціону харчування дитини незбиране коров’яче і / або козяче молоко можна домогтися терапевтичного ефекту.

Проте буває так, що дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, тим не менш, алергія присутня. Це пояснюється неправильним харчуванням матері. У таких випадках лікар радить корекцію харчування матері, що полягає у виключенні яєць, глютену, риби, морепродуктів, горіхів та інших продуктів.

При лактазній недостатності (брак ферменту лактази, що розщеплює молочний цукор лактозу) призначаються спеціальні безлактозні молочні суміші. Крім того, можливо і призначення спеціальних пребіотиків для нормалізації кишкової мікрофлори дитини.

Лікування запорів: діти дошкільного та шкільного віку

Що стосується дітей дошкільного та шкільного віку, то в першу чергу лікування запорів починається з корекції харчування, а також дотримання всіх гігієнічних процедур. Дуже важливо привчити дитину ходити в туалет, коли вона знаходиться вдома, щоб не довелося терпіти в саду або в школі.

При епізодичних запорах можна застосовувати різного роду проносні засоби. Обов’язково перед використанням уважно прочитайте інструкцію, проконсультуйтеся з фармацевтом, а ще краще – з лікарем. Майте на увазі, що проносні засоби є препаратами, які полегшують симптоми, але ніяк не лікують причину захворювання. Тому при частих запорах прийом до лікаря-гастроентеролога обов’язковий.

У деяких випадках для розм’якшення твердих калових мас допускаються мікроклізми по 10-15 мл теплої води або настою ромашки.

Якщо при запорі стан вашої дитини різко погіршується, то негайно викликайте швидку допомогу. Це може бути кишкова непрохідність, для якої характерні відсутність стільця, блювота і сильне погіршення стану.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛІКУВАННЯ ЗАПОРІВ У ДОРОСЛИХ

ЛІКУВАННЯ ЗАПОРІВ НАРОДНИМИ ЗАСОБАМИ