Полуниця – улюблена літня ягода багатьох, однак, для деяких, алергія на полуницю потенційно може створити небезпечну для життя ситуацію. Алергічна реакція будь-якого роду може призвести до анафілактичного шоку, стану, при якому дихальні шляхи людини стискаються, а кров’яний тиск різко знижується. Закриття дихальних шляхів призводить до того, що людина не може дихати, а низький кров’яний тиск змушує легкі наповнюватися рідиною, запобігаючи потраплянню крові в мозок, серце та інші органи.

Коротше кажучи, людина відчуває нестачу кисню. Всього за п’ять хвилин в мозку людини можуть статися серйозні порушення. Іноді вони призводять до смерті, тому такий стан є дуже небезпечним, а людина потребує негайної медичної допомоги.

Найбільш поширені ознаки того, що у людини є алергічна реакція на полуницю:

  • Людина починає відчувати труднощі з диханням
  • З’явився набряк обличчя, рук або інших частин тіла
  • Шкіра стає червоною або покривається висипом

Ці три симптоми є найбільш поширеними. Проте алергія може проявлятися по-іншому, можливо і відсутність симптомів.

Людям з алергією на полуницю варто уникати вживання ягоди в будь-якому вигляді

Світова статистика показує, що у 1-4% дорослих і у 6-8% дітей є харчова алергія на той чи інший продукт. Однак менше однієї десятої цих випадків (менше 1% дорослих і дітей) пов’язують з полуницею. Алергія на полуницю частіше всього зустрічається у дітей, так як імунна система в дитячому віці знаходиться в стадії активного розвитку.

Якщо ви один з тих «щасливчиків», які страждають від алергії на полуницю, вам необхідно повністю виключити цю ягоду з свого раціону. Не врятують ситуацію навіть різні способи приготування. Так, є деякі продукти, які втрачають свої алергічні властивості в процесі приготування, проте полуниця до них не відноситься.

Ситуація для людей, страждаючих алергією на полуницю, дійсно невтішна, але є надія на майбутнє. Вчені з університету Лунда у Швеції виявили докази, що підтверджують слова фермерів, які вирощують полуницю, про те, що біла, незріла полуниця не викликає алергічних реакцій.

Зокрема, існує сорт полуниці під назвою Sofar. Полуниця цього сорту ніколи не стає червоною. У цієї ягоди майже немає алергену, спеціального білка, званого Fra a1 або Fragaria allergen 1. Багато людей вважають, що біла полуниця не так смачна, як червона, але є надія, що з часом з’явиться білий сорт полуниці без алергенів зі смаком одного з червоних сортів, до якого ми так звикли.

Вчені виявили, що білі сорти полуниці не викликають алергії

Алергія на полуницю – не єдине, про що варто хвилюватися. Крім алерену Fra a1, полуниця виробляє хімікати під назвою оксалати і саліцилати.

Будь-хто, хто коли-небудь мав проблеми з нирками, особливо камені в нирках, має обережно ставитися до ягоди або зовсім від неї відмовитися, тому що саме оксалати, як правило, викликають утворення каменів у нирках. Обговоріть можливі ризики з вашим лікарем.

Саліцилати хімічно схожі на аспірин. Хоча кількість саліцилатів в полуниці досить низька, в деяких ситуаціях їх споживання варто скоротити чи повністю припинити. Наприклад, якщо ви приймаєте розріджувачі крові, маєте гемофілію або іншу причину, по якій ваша кров відчуває труднощі зі згортанням, то вживання полуниці може погіршити ваш стан.

Синдром Рея (гостра печінкова енцефалопатія) – ще одна можлива проблема, при якій саліцилати в полуниці можуть нашкодити. У Національному Фонді Синдрому Рея (NRSF повідомили: “Немає даних про інші форми саліцилату, крім аспірину, пов’язаних з розвитком синдрому Рея, але поки подальші дослідження не дають точної інформації з цього приводу, ми не рекомендуємо вживати продукти, які містять саліцилати, особливо дітям і підліткам, тому що вірус може бути присутнім в організмі, навіть якщо не спостерігається жодних симптомів”.

Слід зазначити, що не тільки полуниця, але і багато інші фрукти і овочі мають деяку кількість саліцилатів, так що, якщо у вас виникають які-небудь питання або сумніви з приводу того чи іншого продукту, зверніться до лікаря-дієтолога.

Хвороби, при яких не варто вживати полуницю

Полуниця може викликати проблеми у людей з гемахроматозом, станом, при якому в організмі людини утримується занадто багато заліза. Гемахроматоз може стати причиною інших руйнівних захворювань, таких як артрит, цироз печінки, діабет, серцева аритмія і дефіцит щитовидної залози.

Не забувайте, що полуниця збільшує концентрацію заліза в організмі, тому слід проявляти обережність. Щоб уникнути надлишку заліза, обмежте вживання полуниці, а ті, хто страждає гемахроматозом, повинні повністю виключити її.

Насіння полуниці сильно подразнюють слизову шлунка. Тому людям з виразковою хворобою або гастритом варто ставитися до вживання цієї ягоди з великою обережністю. Людям, страждаючим хворобами суглобів, захоплюватися полуницею також не рекомендують – кислота, що міститься в ній, тільки посилить болі.

Варто остерігатися полуниці і тим, хто приймає ліки від високого тиску на основі енаприлу, так як енаприл в поєднанні з полуницею створює велике навантаження на нирки.

Ще одна потенційна проблема для здоров’я – це хімічні речовини в полуниці. Якщо ви самі вирощуєте полуницю без використання пестицидів або гербіцидів, або купуєте її у фермерів, які займаються органічною продукцією, тоді проблеми можуть вас не стосуватися. Однак, якщо ви купуєте полуницю, не знаючи, де і як її вирощували, тоді необхідно вжити додаткових заходів, щоб зменшити шанси впливу будь-яких небезпечних хімічних речовин. Наявність в полуниці хімічних залишків залежить від того, в якому регіоні вона виросла.

Слід уважно ставитися до місця вирощування полуниці

Рекомендуємо вам ретельно промивати ягоду в теплій воді перед вживанням.

Як бачите, існує чимало можливих ризиків для здоров’я, пов’язаних з полуницею. Алергія на полуницю є серйозним захворюванням, і більшість людей про це знають, однак, багато хто навіть не підозрюють, що існують і інші ризики. Цей список не є повним, і можуть бути ризики, які поки що не вивчені. Але якщо ви будете дотримуватися рекомендацій свого лікаря і дотримувати норму, то без проблем зможете насолоджуватися самою смачною ягодою в світі.