Медицина розвинених країн поступово виходить на рівень, максимально комфортний і безпечний для людини. Але історія ще пам’ятає моторошні винаходи лікарів минулого. Дізнайтеся, які фантастичні пристрої і тортурні методи використовували для лікування людей.

1. Кровопускання для лікування пневмонії
Кровопускання на картині Егберта ван Хемскерка, 1669

Напевно в історичних костюмованих фільмах ви бачили, як лікарі лікували недуги пусканням крові. Приміром, в екранізації роману Джейн Остін «Відчуття і чутливість» одну з героїнь таким чином врятували від тривалої лихоманки.

Метод виник завдяки гуморальній теорії Гіппократа: вважалося, що всі хвороби виникають через «розлади рідин» – крові, жовчі, лімфи і слизу. Причиною запальних захворювань, туберкульозу та пневмонії називали надлишок крові, тому стан хворого поправляли за допомогою ножа і миски. Чи варто говорити, що далеко не кожен ослаблений організм міг пережити таку «ефективну» процедуру.

2. Ртуть проти сифілісу

Пеніцилін, яким успішно лікують сифіліс в наші дні, відкрили лише в 1928 році. До цього часу «хвороба сластолюбців» намагалися перемогти за допомогою ртуті. Починаючи з 15 століття сифілітиків втирали ртутні мазі, і хоча токсичний метал дійсно вбивав бліду трепонем (збудника сифілісу), пацієнтам також доводилося несолодко.

Читайте також:  Як правильно приймати Нейротропін

Ті, хто не помер через надмірне попадання парів і сполук ртуті в організм, згодом набували розлади травлення, проблеми із зубами і яснами, неврологічні захворювання, загальну слабкість, порушення роботи серця і навіть психічні розлади.

3. Трепанація черепа для лікування хвороб мозку
Медицина минулого

Техніка проведення лоботомії, 1948

Вчені не можуть з упевненістю сказати, яку користь стародавні лікарі бачили в пророблянні зайвих дірок в головах своїх сучасників. Можливо, це вважалося ефективним засобом від психічних розладів. Так чи інакше, в різних частинах світу археологи регулярно знаходять трепанувавші черепа, а у Гіппократа, що жив в 4 столітті до н.е., ця операція описана максимально докладно.

«У Тибеті давно помітили, що дар ясновидіння люди найчастіше знаходять після мозкової травми. І задалися метою відкривати «третє око» штучно. Відібраному з особливих принципам ченцеві роблять операцію, нерідко пов’язану зі смертельним результатом. В середині чола висвердлюють отвір, на кілька днів закривають його дерев’яним клином з цілющими мазями і дають зарости », – Всеволод Овчинников, сходознавець і журналіст.

Лоботомія в чомусь схожа на трепанацію. З 30-х до 50-х років 20 століття буйних душевнохворих «лікували», розрізаючи гострою голкою тканини, що з’єднують мозок і його лобові частки. У цьому випадку череп не пробивали, а вводили голку безпосередньо в очну ямку. Величезна кількість пацієнтів після цього втратили шанс вилікуватися і повернутися до нормального життя. Примітно, що за винахід цієї процедури доктор Егаш Моніж отримав Нобелівську премію в галузі медицини.

Читайте також:  Особенности техники акварельного татуажа губ
4. Ректальне куріння для відновлення життєвих сил

Апарат для ректального куріння

Шкода куріння для здоров’я була доведена лише в 20 столітті, а до цього моменту жінки, діти, аристократи і селяни благополучно диміли цигарками, наївно вважаючи, що тютюн корисний. Приміром, ректальне куріння (введення диму в задній прохід через спеціальну трубку) в 18 столітті використовувалося для лікування глистів та кольок. Також лікарі стверджували, що тютюновий дим допомагає організму відновити сили, і ослаблених хворих накачували ним з двох сторін.

5. Гойдалки проти психічних захворювань

Складно повірити, що комусь у голову могла прийти ідея лікувати розлади психіки, обертаючи хворих навколо своєї осі. Невропатолог з Англії Дж. М. Кокс був саме тією людиною. У 19 столітті він розробив пристрій гойдалок, в яких вестибулярний апарат душевнохворого піддавався жорстоким тортурам. Пацієнта обертали до втрати свідомості, не звертаючи уваги на скарги, нудоту і блювоту. Чого повинна була досягти ця інновація? Звичайно ж, повного контролю над хворим, його відкритості та щирого спілкування з доктором.

Читайте також:  Чи можна вилікувати словом?
6. Заспокійливий стілець для душевнохворих

Заспокійливий стілець доктора Раша

Закінчити огляд медичних тортур ми спробуємо найменш болючою з них. Знайомтеся, заспокійливий стілець доктора Бенджаміна Раша (18 століття). Душевнохворих усаджували, надягали на голову коробок, який здавлював череп, а під сидіння ставили відро, куди разом з екскрементами повинно було «виходити безумство». Можливо, у сучасних психіатрів пристрій доктора Раша теж викликав б кілька запитань. Але вже не як у колеги, а як у пацієнта.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
СТРАХОВА МЕДИЦИНА. ДО ЧОГО ПОТРІБНО ПРИГОТУВАТИСЯ?