Є дещо важливіше за рівне положення корпусу.

Що вважається хорошою поставою і чи впливає вона на здоров’я спини

Ознаками гарної постави прийнято вважати рівну спину з невеликими фізіологічними вигинами в грудному відділі (кіфоз) і попереку (лордоз), розправлені плечі і пряме положення шиї.

При цьому ще в 1967 році професор Джон ків писав, що наука не підтверджує переваги естетичного ідеалу постави для здоров’я спини. Минуло більше 50 років, а надійних доказів цього все ще немає.

У дослідженнях за участю дорослих людей, дітей і підлітків не виявили зв’язку між вигинами хребта і його здоров’ям. До такого ж висновку прийшли, перевіривши колишніх елітних гімнасток.

У двох оглядах наукові роботи також не побачили зв’язку між поставою і болем у спині.

Можливо, справа не в самому положенні кісток і суглобів, а в тому, як вони рухаються. Вчені припускають, що проблеми зі спиною можуть виникати через неправильну активації м’язів корпусу і таза. Наприклад, у пацієнтів з болем в попереку відзначають утруднене згинання в тазостегновому суглобі через надмірну активність сідниць і м’язів, що випрямляють хребет.

Читайте також:  Як неправильне харчування впливає на судини

Що важливо для здоров’я хребта

Вертебролог і реабілітолог Анатолій Шишонін вважає, що хороша постава — це, в першу чергу, відсутність м’язових затискачів, а зовсім не естетичний ідеал військової виправки.

Лікар розповідає, що тривале напруження м’язів навколо хребта може порушувати кровообіг і ускладнювати венозний і лімфатичний відтік з м’яких тканин спини.

Це, в свою чергу, сприяє розвитку дегенеративних змін. В результаті навіть незначні навантаження можуть обернутися протрузією і грижею в сегменті хребта зі зниженим кровообігом.

Ідеально рівна спина ж, яку часто можна бачити на картинках, не обов’язково гарантує здоров’я.

Таким чином, візуальний аспект постави означає набагато менше, ніж функціональність скелетно‑м’язової системи. Але ось як зрозуміти, чи варто вам щось виправляти, – інше питання.

Читайте також:  100-річна жінка розповіла про свої правила та дала пораду молодим

Як зрозуміти, чи варто працювати над поставою

Анатолій Шішонін розповідає, що м’язові затискачі і блоки в суглобах можуть з’являтися в будь-якому віці, починаючи з дитинства. Вони здатні проявлятися як відразу, так і через досить тривалий термін. Наприклад, після виснажливих фізичних або психологічних навантажень.

Якщо ви підозрюєте наявність проблем з поставою, для початку зверніть увагу на загальний стан організму.

Дослідження показують, що вправи на розвиток сили м’язів і координації рухів дають хороші результати в лікуванні хронічного болю в спині.

Однак при наявності проблем найкраще вибрати індивідуальні заняття з лікарем ЛФК, а не виконувати якісь вправи, які начебто допомагають.

Реабілітолог радить регулярну, індивідуально підібрану гімнастику, масаж і самомасаж, спрямовані на зняття м’язових затискачів. Такий підхід збільшить ваші шанси на успішне виправлення постави і знизить ризик загострень від невірно обраних рухів.

Читайте також:  Прийом веде кваліфікований ортопед-травматолог – не зволікайте!

Наукові джерела:

A. Smythe, M. Jivanjee. The straight and narrow of posture: Current clinical concepts / Australian Journal of General Practice, source
J. P. Keeve. «Fitness,» «posture» and other selected school health myths / The Journal of school health, source
C. Tüzün, I. Yorulmaz, A. Cindaş. Low back pain and posture / Clinical rheumatology, source
C. T. V. Swain, F. Pan, P. J. Owen. No consensus on causality of spine postures or physical exposure and low back pain: A systematic review of systematic reviews / Journal of biomechanics, source
A. Searle, M. Spink, A. Ho. Exercise interventions for the treatment of chronic low back pain: a systematic review and meta‑analysis of randomised controlled trials / Clinical rehabilitation, source