Молочниця у чоловіків – це узагальнена назва уражень слизових оболонок мікроскопічними грибками Candida, що мають подібну етіологію. У медицині прийнято використовувати іншу назву молочниці – кандидоз.

До найбільш упізнаваних симптомів молочниці відноситься білий створожений наліт з запахом кислого молока, що покриває слизові оболонки ротової порожнини (кандидозний стоматит), зовнішніх статевих органів або внутрішніх органів людини.

Чи буває молочниця у чоловіків?

Кандидоз у чоловіків – не таке часте явище, як у жінок, що обумовлено анатомічними особливостями їх статевих органів – рухома крайня плоть і відсутність глибоких складок. При наявності природного імунітету та дотриманні правил особистої гігієни шанси появи сапрофітних кандид на слизових оболонках статевих органів чоловіка мізерно малі. Але бувають і винятки, коли чоловіча молочниця (кандидоз) вражає крайню плоть і голівку статевого органу одночасно, а також сечовипускальний канал, а іноді і передміхурову залозу.

Ураження сечостатевих органів чоловіків з участю грибкової інфекції мають наступні назви:

 • Кандидозний постит – запалення на слизовій крайньої плоті
 • Кандидозний баланіт – запалення слизової головки статевого органу
 • Кандидозний баланопостит – запалення слизової крайньої плоті і голівки статевого члена одночасно
 • Кандидозний уретрит – це запалення сечовипускального каналу за різних патогенних факторів при участі і грибкової інфекції.
Перші ознаки молочниці у чоловіків

До звернення до лікаря чоловік може помітити у себе наступні ознаки грибкової інфекції:

 • білий наліт на голівці статевого члена
 • печіння і біль під час сечовипускання
 • періодичний або безперервний свербіж слизової зовнішніх статевих органів

Часто на цьому етапі хвороби чоловік сам ставить собі діагноз і призначає лікування, яке може виявитися успішним, так як чоловіча молочниця не відноситься до важких захворювань. Однак робити це не варто, так як схожими симптомами володіють і інші інфекційні та неінфекційні захворювання, визначити які може тільки лікар.

Наприклад, кандидоз у чоловіків часто протікає у формі баланопоститу. Діагноз баланопоститу з симптомами молочниці може поставити тільки фахівець на підставі анамнезу, лабораторних і клінічних досліджень.

 1. В анамнезі, як правило, присутні: ожиріння, порушення гормонального статусу, недавня антибіотикотерапія, підозрілі або незахищені статеві акти. Нерідко пацієнт скаржиться на біль при сечовипусканні, кислий запах у промежині, ниткоподібні виділення з уретри.
 2. Під час клінічного дослідження виявляються: набряк головки чоловічого органу і препуції, на оголеній голівці спостерігається білий наліт. В деяких випадках лікар діагностує первинний або вторинний фімоз (звуження крайньої плоті). А в більш важких варіантах патологічний процес фіксується на голівці статевого члена і препуції.

На підставі результатів, отриманих у ході клінічного дослідження, кандидозний баланопостит ділиться на ексудативний (простий) та ерозивний (ускладнений), що мають різні симптоми:

 • Ексудативний кандидозний баланопостит – наліт на голівці і крайньої плоті, іноді спостерігаються запальні прояви катарального, серозного, фібринозного чи гнійного характеру.
 • Ерозивний кандидозний баланопостит – запалення зовнішніх статевих органів з виразками яскраво-червоного кольору, що утворюють вогнища мацерації; з’являються і проходять болі, які стають постійними надалі.
Симптоми гострого та хронічного кандидозного баланопоститу

Гостра форма супроводжується порушенням функції, почервонінням, болем, припухлістю, підвищенням температури. Нерідко гострий перебіг захворювання є наслідком травми. У гострий період спостерігається збільшення пахових лімфатичних вузлів, яке легко пальпується.

Хронічна форма – симптоматика схожа з симптомами дисбактеріозу, імунодефіциту, цукрового діабету, фімозу. Іноді при хронічних формах молочниці спостерігаються ураження сечівника (уретри), сечового міхура і нирок. При більш тяжкому перебігу захворювання можуть уражатися й інші внутрішні органи.

Лабораторна діагностика кандидозів

При лабораторному дослідженні вдається візуально виявити присутність грибків-кандид і визначити їх приналежність до того чи іншого виду.

При цьому використовуються:

 • мікроскопія не пофарбованого мазка препуціального вмісту (діагностична достовірність досягає 75%)
 • мікроскопія пофарбованого мазка препуціального вмісту. (достовірність досягає 92%)
 • посів на середовище Сабуро та інші подібні середовища з метою диференціації колоній грибків.

Виявлення грибків при лабораторному дослідженні матеріалу недостатньо для постановки остаточного діагнозу, для якого потрібен аналіз всіх використаних методів дослідження в сукупності з результатами анамнезу, а також провідних і допоміжних клінічних симптомів.

Трапляється, що навіть при яскравій клінічній картині спостерігаються труднощі з постановкою діагнозу. Це відбувається тому, що молочниця у чоловіків дуже часто є другорядним захворюванням, а основна патологія, яка послужила причиною кандидозу, може залишитися невідомою.

Причини чоловічої молочниці

Грибки роду Candi є постійними мешканцями організму кожної здорової людини, які зазвичай не виявляють ніякого негативного впливу у більшості людей. Однак, при впливі деяких патогенних факторів, молочниця може проявлятись клінічно. Це може статися із-за фізіологічних змін, що відбулися в слизовій статевих органів або в самому організмі.

Причини, пов’язані із змінами в слизовій статевих органів

 • Зміна рН слизових оболонок в кислу сторону (до значень рН 5,8 – 6,5) створює сприятливі умови для підвищення патологічної активності грибків;
 • Висока вологість і кисле середовище слизових, внаслідок випоту ексудату або транссудату провокує бурхливе зростання кандид;
 • Наявність глікозурії (глюкози в сечі) – одна з причин бурхливого зростання грибкової флори;
 • наявність на слизових оболонках, шкірі та її похідних: звужень, кишень, затоків, пролежнів, виразок, рубців, що виключають механічну дію на грибкові колонії, також причина молочниць.
Причини, пов’язані із змінами в самому організмі
 • Дисбактеріоз. Це одна з найголовніших причин клінічної прояви кандидозу. Адже корисна флора здатна легко впоратися з бурхливим розмноженням і зростанням грибків. Але нераціональне або безграмотне використання антибіотиків (без лікарського контролю), без подальшої корекції наслідків такої антимікробної терапії, стає причиною клінічного прояву і загострення молочниці.
 • Зміна гормонального статусу. Гормональні збої ендогенного або екзогенного характеру можуть спровокувати прояви молочниці. Наприклад, при такому ендогенному розладі, як цукровий діабет, використання гормонів є важливою ланкою лікування молочниці. А при екзогенному впливі (дія високих доз гормональних протизаплідних засобів або глюкокортикостероїдів), ризик розвитку молочниці може різко підвищуватися. Крім того, спровокувати молочницю може розбалансування гормональної системи в процесі старіння, під час вагітності або в перехідному віці.
 • Зміна імунного статусу організму. Імунітет виконує регулюючі та захисні функції в організмі. Негативну дію на імунну систему надають біологічні агенти (бактерії, віруси, гельмінти, грибки), фармацевтичні препарати, іонізуюче випромінювання, перенесені інфекційні захворювання, алергії і алергічна схильність до метаболітів грибків.
 • Ослаблений захисний статус організму внаслідок супутніх захворювань. До них відносяться венеричні захворювання, що вражають органи сечостатевої системи, які супроводжуються яскравою картиною кандидозу і мають тяжкий перебіг і важко передбачувані наслідки для організму. У таких випадках лікування молочниці без діагностики і лікування основного захворювання не дає успіху.
Наслідки молочниці у чоловіків

Розрізняють близькі і віддалені наслідки кандидозів у чоловіків. До близьких, які проявляються вже в період гострого перебігу хвороби, відносяться:

 • ерозії на слизовій статевих органів, що супроводжуються болями і викликають проблеми в інтимному житті;
 • схильність до венеричних захворювань через ураження слизових (ерозії, тріщини) статевих органів, через яку легко проникає інфекція.

До віддалених наслідків молочниці відносяться:

 • уретральний синдром (уретрит) – патологічний запальний процес в сечівнику;
 • цистит – запалення сечового міхура;
 • нефрит, пієлонефрит, гломерулонефрит – запалення тканин нирок;
 • захворювання яєчників, проток, проблеми з відтворенням (безпліддя у чоловіків і жінок);
 • простатит – запалення передміхурової залози.
Як лікувати чоловічу молочницю

Здорові чоловіки легко виліковуються звичайними препаратами без застосування дорогих лікарських засобів. Як правило, достатньо підвищити рівень рН слизової слабким розчином перманганату калію або водним розчином чайної соди.

При більш важкому перебігу хвороби слід звернутися за допомогою до уролога, який підбере відповідне лікування молочниці. Вибір способів лікування відбувається у відповідності з наступною схемою:

 • усунення умов, що сприяють захворюванню;
 • лікування супутніх кандидозу захворювань і усунення клінічних проявів;
 • використання патогенетичної терапії з використанням імунокоректорів, вітамінів, тонізуючих препаратів, корисних бактерій флори кишечника.

При цьому використовуються протигрибкові препарати у вигляді: паст, мазей, розчинів, капсул, таблеток і порошків, які підсушують.

Профілактика кандидозу у чоловіків

До профілактичних заходів молочниці у чоловіків відносяться:

 • дотримання правил особистої гігієни,
 • відсутність безладних статевих зв’язків і використання заходів запобігання при інтимних контактах;
 • регулярне проведення огляду своїх зовнішніх статевих органів контролю появи ознак кандидозу та своєчасного звернення до фахівця з приводу відповідного лікування;
 • організація правильного харчування з виключенням або мінімізацією борошняний і жирною їжею;
 • суворе виконання призначень лікаря, який виявив вашу молочницю і призначив лікування.
Харчування при молочниці

Правильне харчування при молочниці у сукупності з застосуванням лікувальних препаратів і зовнішніх засобів дозволить швидше позбутися від усіх проявів кандидозу, прискоривши одужання і запобігти можливим рецидивам. Крім того, налагоджена таким чином робота кишечника не залишить грибкам жодних шансів на інтенсивне розмноження.

Раціон харчування хворого під час і після лікування молочниці повинен обов’язково включати в себе:

 • Овочі (свіжі та тушковані), бобові і зернові культури, рибу і м’ясо птиці, фрукти (не дуже солодкі яблука зеленого кольору, сливи тощо).
 • Лимони і брусницю, що володіють протигрибковою дією.
 • Всілякі прянощі (кориця, лавровий лист, часник, гвоздика).
 • Буряк, огірки, морква, брюссельська капуста, броколі, петрушка, кріп – самі неприємні для грибка овочі.
 • Ромашка, подорожник, люцерна, листя череди, конюшина, ягоди чорної смородини та горобини – заварені і вживаються як чаї
 • Натуральні йогурти, варена печінка, яйця, морепродукти, оливкова і льняне масло, хліб грубого помелу, кунжут, гарбузове насіння.
 • Морквяний сік і морська капуста, створюють несприятливе середовище для розмноження грибків.

Основні принципи протигрибкової дієти

 • Поєднуйте вуглеводи і м’ясо з овочами і пам’ятайте – м’ясо і вуглеводи несумісні.
 • При вживанні простих або “швидких” вуглеводів (білий хліб, кондитерські вироби, солодке, картопля) ви забезпечуєте грибкам сприятливі умови для розмноження. Складні вуглеводи (фрукти, ягоди, горіхи, бобові, крупи) засвоюються повільніше, не викликають різкого підйому цукру в крові, при якому грибок Candida розмножується швидше.
 • Щоденне пиття від 1,5 до 2 літрів води. Пити воду слід не під час їжі, а й за 15-20 хвилин до їжі.

Дотримуватися цих принципів харчування слід під час лікування молочниці, так і, як мінімум, 2-3 тижні після його закінчення

Що не слід їсти при молочниці

Для більш швидкого та успішного лікування молочниці з повсякденного раціону слід виключити наступні продукти:

 • Алкогольні напої, квас, солодкі напої з газом, кава і чай, які сприяють розмноженню кандид.
 • Шоколад, морозиво та і всю солодку продукцію.
 • Майонез, кетчуп, оцет, соєвий соус, підвищують кислотність організму і сприяють прогресуванню захворювання.
 • Копченості, смажені, жирні і мариновані страви, солодкі фрукти, консерви, напівфабрикати і фастфуд, що містять “приховані” цукри..
 • Сир з “пліснявою”

Ваш організм завжди буде здоровий, якщо і надалі ви будете дотримуватися цих рекомендацій щодо перерахованих вище продуктів.

Фітотерапія при молочниці

Відмінною підтримкою імунній системі будуть фіто-настої з ромашки, шавлії, подорожника, календули, евкаліпта, які можна час від часу пити курсами.

В період відсутності різноманітності свіжих овочів і фруктів на прилавках магазинів нестача вітамінів і мікроелементів компенсують аптечні полівітамінні комплекси.