Погана новина: майже всі щеплення, які вам зробили в дитинстві, перестали працювати, коли вам виповнилося 20-25 років. Гарна у вас є цей гід, який розповість вам все про ревакцинацію для дорослих.

А чи точно потрібні щеплення?

Так, останнім часом лікарі все частіше відзначають спалахи захворювань через те, що люди відмовляються від цієї процедури. Наприклад, кору і дифтерії – від цих хвороб може померти ціла сім’я. Адже колись масова вакцинація практично звела їх нанівець.

Якщо вакцинація так ефективна, чому тоді люди хворіють після щеплень?

Застуда

Рідкий препарат дає абсолютний захист, тому іноді щеплені люди все ж заражаються і хворіють. Але це – скоріше виключення з правил: сертифіковані і схвалені міжнародними організаціями вакцини дуже надійні. У щеплення від гепатиту В ефективність – 95% , у щеплення від грипу – до 90. І навіть якщо ви все-таки заразитеся після вакцинації, хвороба пройде для вас набагато легше і не залишить ускладнень.

Які щеплення мені зробити?
1. Від кору, краснухи і паротиту

Їх потрібно повторювати кожні 10 років. Ці хвороби особливо небезпечні під час вагітності. Зараження краснухою веде до вродженої вади серця, глухоти і сліпоти у плода. Кір може закінчитися смертю і для мами, і для ембріона. Паротит (свинка) на ранніх термінах іноді викликає викидень через важку інтоксикацію організму.

2. Від дифтерії, правця і кашлюку

Все це – важкі хвороби, нерідко ведуть до ускладнень і навіть смерті. Вакцинацію від них потрібно повторювати через кожні 10 років. Або при кожній вагітності на початку третього триместру (незалежно від того, коли вам востаннє робили щеплення – це потрібно для того, щоб дитині передалися антитіла).

3. Від гепатитів А і В

Щеплення

Ревакцинація від гепатиту А потрібна кожному раз в 20 років. Від гепатиту В потрібно прищеплюватися людям з груп ризику (медпрацівники, пацієнти з нирковою недостатністю; люди, які часто змінюють сексуальних партнерів). Але деякі лікарі вважають, що щеплення потрібне всім дорослим: адже, в теорії, заразитися можна навіть на лікуванні у стоматолога. Цю вакцину називають першою протираковою вакциною, оскільки вона захищає від розвитку небезпечних ускладнень інфекції: цирозу і раку печінки.

4. Від вірусу ВПЛ

Вакцинація від папіломавірусу не входить в ОМС, і коштує вона дорого: близько 10 тис. рублів в московських клініках. Але робити її потрібно, особливо жінкам. Рак шийки матки – одна з найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок, і викликає його саме цей вірус. Чоловікам це щеплення теж потрібне: щоб не стати носієм. А іноді – і щоб не захворіти самим: деякі штами можуть запустити злоякісний процес і в чоловічому організмі.

5. Від вітряної віспи

Вона ж вітрянка. Дорослі переносять це захворювання набагато важче, ніж діти. Але, навіть якщо ви перехворіли в дитинстві, з віком імунітет може ослабнути. Перевірити це можна, зробивши спеціальні проби.

6. Від менінгіту

Щеплення рекомендоване дорослим, які часто знаходяться у великих колективах. Наприклад, студентам і військовослужбовцям. Особливо у великих містах.

7. Від пневмокока

Це щеплення потрібно робити кожні 5 років, якщо ви старше 65, курите або часто буваєте в лікарнях. Ще його можуть призначити, якщо ви часто хворієте бронхітами і запаленням легенів – в такому випадку порадьтеся з лікарем.

8. Від грипу

Від грипу потрібно щепитися щороку після 50 років або за показаннями: наприклад, якщо ви часто їздите в громадському транспорті і спілкуєтеся з великою кількістю людей.

Не лякайтеся, що доведеться сколоти собі всі руки: багато вакцин захищають відразу від декількох хвороб. Наприклад, одним уколом можна щепитися від дифтерії, кашлюку і правця.

І як це все встигнути?

Консультація у лікаря

Зверніться до терапевта (або до педіатра, якщо хочете зробити щеплення дитині). Лікар допоможе скласти графік. Він же огляне вас і перевірить, чи немає протипоказань. Іноді, перш ніж вводити вакцину, потрібно здати аналіз крові на антитіла. Можливо, у вас вже є імунітет до вірусу: таке буває, наприклад, з кором. У деяких випадках він протікає в прихованій формі – людина може навіть не знати, що вже перехворіла і «заробила» імунітет.

Деякі вакцини продаються в аптеках, і можна ввести їх самостійно. Але лікарі не радять цього робити: завжди є невеликий ризик отримати анафілактичний шок через алергію. В такому випадку вам знадобиться термінова медична допомога. До того у деяких препаратів дуже жорсткі вимоги до зберігання. Можна через недосвідченість випадково “вбити” вакцину, і вона стане абсолютно марною.

А протипоказання?

Вони є у кожного препарату. Наприклад, вагітним не можна робити щеплення з ослабленими вірусами – їх містять вакцини від кору, краснухи, паротиту та вітряної віспи. Дітей віком до 6 місяців не можна щепити від грипу, а людей з підвищеною чутливістю до дріжджів – від гепатиту В. Про все це написано в інструкції до препарату.

Єдине абсолютне протипоказання до всіх препаратів – це важка алергічна реакція на компоненти вакцини або на попередню дозу того ж засобу.